אחרי שנאסרה התנועה בין יישובים, היום (רביעי) בשעות הצהריים צפוי להגיע "סגר פסח" לשיאו. החל מהשעה 15:00 ועד למחרת בבוקר יוטל עוצר מלא, החנויות ייסגרו ותיאסר התנועה גם בתוך היישובים. לשם אכיפת התקנות, שנועדו למניעת התפשטות נוספת של הנגיף במהלך החג, יתוגברו כוחות המשטרה ברחבי הארץ. אלפי שוטרים וכוחות מג"ב הוצבו בכבישים, עשרות מחסומים ייפרסו ברחבי הארץ ו-400 ניידות יפטרלו – כשבמשטרה מדגישים כי לא יהססו לרשום דוחות לכל מי שיפר את ההנחיות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הבוקר נצפתה תנועה דלילה במיוחד בכבישי ישראל. רבים מהישראלים העדיפו לא לצאת מהבתים הבוקר ולהיתקל במחסומי המשטרה ובבדיקות. רבים מהכבישים פנויים ואין תנועה משמעותית מלבד מסביב לרשתות השיווק.

תצפית נתיבי איילון גשר יהודית
נתיבי איילון, הבוקר

מבצע האכיפה "אביב מוגן" יצא אתמול (שלישי) בשעות הערב לדרך עם כניסת תוקפו של הסגר ברחבי הארץ, במהלכו על כל אדם חל איסור לצאת מהיישוב שבו הוא גר עד יום שישי בשעה 06:00. לפי החלטות הממשלה שהתקבלו אמש (שלישי), החל מהיום ב-15:00 כל האזרחים צריכים להישאר בבתים עד מחר ב-07:00.

אכיפת הנהלים החדשים
אכיפת הנהלים החדשים | צילום: שלומי אמסלם, פלאש 90

לשם אכיפת התקנות, המשטרה תציב עשרות מחסומים נוספים ותמשיך בנוכחות מוגברת בימים הבאים במאמץ למנוע תנועה מיותרת בכבישים. 4,000-2,000 שוטרים יוצבו ברחבי הארץ כשלצדם כוחות מג"ב, כ-100 אופנועים יפטרלו בכבישים ותורגש נוכחות של כ-400 ניידות בצירי התנועה. הכוח המסיבי ביותר יוצב בבני ברק, שם ההגבלות יישארו בעינן וכוחות גלויים וסמויים ימשיכו בפעילותם.

עם החרפת ההגבלות בשעה 15:00, החנויות ייסגרו ותיאסר התנועה לא רק בכבישים - אלא גם בתוך היישובים. במשטרה מדגישים כי לא יהיו סלחניים כלפי אנשים ש"יתחכמו", והשוטרים יחלקו דוחות וקנסות למי שיפר את הגבלות התנועה. המבצע לעצירת התנועה ינוהל על ידי שוטרי אגף התנועה בגיבוי של אלפי שוטרים.

אכיפת הנהלים החדשים
אכיפת הנהלים החדשים | צילום: אוליבר פיטוסי , פלאש 90
אכיפת הנהלים החדשים
אכיפת הנהלים החדשים | צילום: אוליבר פיטוסי , פלאש 90

הפעילות תתבצע בשלושה מעגלים כדי לוודא שאף אחד לא יוכל לחמוק מהמחסומים: המעגל הראשון - בתוך הערים, שם יוקמו מחסומים וייערכו סיורים רגליים. המעגל השני - ביציאה מהערים, שם ייפרסו שוטרי אגף התנועה עם ניידות. המעגל השלישי - בכבישים בין-עירוניים, שם יוקמו עשרות מחסומים על ידי שוטרי אגף התנועה וסיירת האופנוע הארצית של אגף התנועה בגיבוי של מסוקים משטרתיים ורחפנים מהאוויר‎.

במסמך שהובא לאישור הממשלה נכתב כי שוטר "רשאי למנוע יציאה של אדם או רכב מהיישוב, לדרוש מכל אדם להזדהות לפניו ולמסור לו כל ידיעה או מסמך, לעכב אדם או כלי רכב". לפי המסמך שגובש ונחתם על ידי נתניהו, שוטרים יוכלו להפעיל כוח כדי לאכוף את ההגבלות: "סירב אדם לדרישה או הוראה של שוטר, רשאי שוטר לעשות שימוש בכוח סביר לשם מילוי ההוראות או הדרישה".

אכיפת הנהלים החדשים
אכיפת הנהלים החדשים | צילום: שלומי אמסלם, פלאש 90

אגף התנועה של המשטרה מסר כי "בהתאם לתקנות המעודכנות לשעת חירום שייכנסו לתוקפן הערב ועל-פי החלטת הדרג המדיני, המשטרה תגביר את פעילות האכיפה והפיקוח ברחבי הארץ ותפעל לאכוף את התקנות למען שמירת בריאות הציבור. במסגרת ההיערכות במבצע "אביב מוגן", אגף התנועה יפעל בצירים הבינעירוניים למימוש תכלית תקנות לשעת חירום. כאשר מיקוד הפעילות יתבצע בפריסה ארצית של כ-45 מחסומים בצירים המרכזיים, שייצרו רצף של חסימות בין השטח העירוני לבינעירוני וזאת במטרה לאכוף את קיום התקנות וצו בריאות העם".

סייע בהכנת הכתבה: אור רביד.