בצל משבר הקורונה המלווה את ישראל בחודשים האחרונים, ישראל חוגגת היום (רביעי) 72 שנות עצמאות. הטקסים המסורתיים התקיימו השנה ללא קהל והציבור המסוגר בבתים נאלץ להסתפק בצפייה באירועים ובמטס המסורתי של חיל האוויר דרך הטלוויזיה. כדי למנוע התקהלויות שיובילו להתפרצות מחודשת של המגפה אתמול נכנס לתוקף סגר על כל המדינה, והוא צפוי להסתיים הערב בשעה 20:00.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

האירועים השנה התקיימו בסימן הצדעה לצוותי הרפואה וכוחות הביטחון העומדים בחזית המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. ברוח זו חלף המטס של חיל האוויר מעל בתי החולים ברחבי הארץ. המטס שכולל בדרך כלל כלי טיס רבים התקיים השנה במתכונת מצומצמת והשתתפו בו רק ארבעה מטוסי אירובטיקה מסוג 'עפרוני', המשמשמים להדרכה בבית הספר לטיסה של חיל האוויר. המטוסים נמנעו מלעבור מעל ריכוזי אוכלוסייה והשנה לא נזכה לתמונות הישראלים המתקבצים לצפות במיצג ברחבי הארץ ובחופי הים.

מעל בית החולים איכילוב ובית החולים מעייני הישועה אמרו טייסי הצוות: "אנו מצדיעים למערכת הבריאות, לצוותים הרפואיים של המרכז הרפואי איכילוב שעובדים לילות כימים למען בריאות האזרחים. אנו מאחלים לכם ולכל אזרחי ישראל בריאות איתנה וחג עצמאות שמח".

רס"ן ת', מוביל הצוות האווירובטי של חיל האוויר, אמר מעל לבית החולים שיבא: "כטייס וכמוביל הצוות, בשם כל הטייסים, חיל האוויר וצה"ל כולו, אנו רוצים להודות לצוותים הרפואיים על העבודה הקשה בתקופה מאתגרת זו. אתם בחזית הלחימה ואנחנו גאים לעמוד מאחוריכם ולהצדיע לכם על העשייה הרבה".

מטס יום העצמאות ה-72
צילום: דובר צה"ל

לנשיא המדינה מסרו הטייסים: "גאים להצדיע מהאוויר כאות הוקרה לצוותים ולמערכת הבריאות. מאחלים בריאות איתנה ויום עצמאות שמח לך ולכל עם ישראל". נשיא המדינה השיב לו ואמר: "אנו מצדיעים לכם, שומרי חומות ישראל. תודה לכם על המטס העוצמתי ועל המחווה המרגשת. בשם אזרחי ישראל כולם, לצוותי הרפואה וההצלה העומדים על משמר בריאותנו במסירות אין קץ. הגביהו עוּף! חג עצמאות שמח, חיילי וקציני צבא ההגנה לישראל. חג עצמאות שמח ישראל".

תינוקת יום העצמאות
התינוקת שנולדה היום בבית החולים בסורוקה | צילום: רחל דוד
לבבות באוויר: מטס חיל האוויר
צילום: דובר צה"ל

אירוע מרגש נרשם בבית החולים סורוקה הבוקר כשנולדה תינוקת ביום העצמאות ה-72 למדינת ישראל. בתמונה המרגשת רואים את האם נוי נבון ביתן, תושבת אופקים בת 27,  מחזיקה את בתה שעטופה בדגל ישראל במרכז סבן למיילדות בסורוקה.

פרופ' רלי הרשקוביץ, יו"ר החטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה סיפרה על הרגע המרגש: "כמו בכל לידה בכל יום, גם בימים מורכבים אלה, הצוות המיומן שלנו שמח להיות שותף ליצירה הנפלאה של חיים חדשים וערוך להעניק לכל יולדת שלנו חוויית לידה טובה, תוך שמירה על בטחונה ועל בטחון תינוקה".

סיום הסגר וחזרה לשגרת קורונה

בשעה 20:00 צפוי להסתיים הסגר שחל ברחבי הארץ ביממה האחרונה בעקבות יום הזיכרון ויום העצמאות. מרגע פקיעת הסגר, יחזרו לתוקפן ההנחיות לפיהן אין לנוע מעבר ל-500 מטר מבית המגורים לצורך התאווררות או ספורט. בנוסף, קנס על סך 200 שקלים יינתן למי שלא יחבוש מסכה במרחב הציבורי, למעט במהלך פעילות ספורטיבית.

כמו כן, העסקים צפויים לחזור לפעול תחת המגבלות הקיימות ובהם: כל חנויות הרחוב כולל הלבשה, מרכזי קניות לא מקורים, מספרות ומכוני יופי וכן יותר איסוף עצמי ממסעדות. בשלב הבא של ההקלות צפויים לדון בממשלה אם לפתוח גם את הקניונים, הצימרים והפארקים שסגורים נכון לשעה זו. בנוסף, מערכת החינוך צפויה להיפתח החל מהשבוע הבא תחת מגבלות קפדניות. 

שיירות חגיגיות ברחבי המדינה

תושבים רבים התקשו להשאיר את השמחה בין קירות הבתים ומצאו דרכים יצירתיות לחגוג יחד בצל המגבלות. כך למשל קיימה עיריית נתניה שיירת הצדעה לכוחות הביטחון וההצלה בהשתתפות תחנת המשטרה המקומית, העירייה, מינהל האכיפה, מכבי אש, זק"א, איחוד ההצלה ובית החולים "לניאדו".

השיירה הורכבה מניידות, כבאיות, אמבולנסים, אופנועים וטרקטורונים מלווים בדגלי מדינת ישראל. "תושבי העיר הצדיעו לכוחות ההצלה והביטחון ממרפסות בתיהם ביום מיוחד זה - יום חגה של המדינה", מסרו בעירייה. גם בבת ים יצאה שיירה חגיגית לרחובות, ובמזכרת בתיה יצא ראש המועצה גבי גאון לרקוד עם התושבים.

ריבלין לאזרחים: "תודה על המחויבות ועל החוסן"

גם המשדר המסורתי "כל ישראל מירושלים" התקיים במתכונת מצומצמת, ללא קהל, והועבר הבוקר מבית הנשיא בירושלים. באירוע שהוקלט מראש השתתפו נשיא המדינה, הרמטכ"ל וקציני צה"ל. המשדר בהנחיית רותם אבוהב כלל קטעי בידור ונגינה בהשתתפות אומנים מובילים כמו יוני רכטר, ליא קניג, טל פרידמן והתזמורת הפילהרמונית - ואף ביצוע מחודש ל"שיר השיירה", בהשתתפות עידן עמדי, הנשיא ריבלין ואזרחים ישראל.

ריבלין למדינת ישראל ברך את הציבור בטקס ואמר: "דווקא עכשיו, כאשר נגזר עלינו להתרחק, אנחנו מגלים כמה חזקים הכוחות המחברים אותנו, יותר מכל מה שמפריד בינינו. בתל אביב ובבני ברק, בירושלים ובדיר אל אסד, בטבריה ובאור יהודה, בבאר שבע, בבית שמש ובכל הארץ. כולנו, עושים מאמץ אמיתי לפלס דרך של כבוד ושל אחווה האחד אל ליבו של האחר. להושיט יד או אולי מרפק בינתיים. לבנות גשר ולבסס אמון. להתעקש על היכולת שלנו לחיות יחד, באהבה, כל חלקי החברה הישראלית".

בריאיון עם הרמטכ"ל ששולב במשדר אמר כוכבי כי צה"ל גאה לשרת את העם, והצהיר כי הצבא פועל לחזק את יכולותיו ההתקפיות. עוד התייחס האחרון לתפקיד הצבא במאבק בקורונה. "נוספה לנו בחודשיים האחרונים עוד משימה - סיוע בהגנה על בריאות הציבור", אמר. "צה"ל פרוס בכל המדינה עם אלפי חיילים, מסייע לרשויות, מחלק מזון, מפתח מכשירים ואפליקציות. החל מידיים עובדים ועד פיתוח טכנולוגיה מתקדמת". 

בהתייחסו לעם ישראל אמר הרמטכ"ל: "אנחנו בשבילו, ואנחנו גאים לשרת אותו. אני רוצה לנצל את ההזדמנות ולברך אוכלוסייה מיוחדת וחשובה - בנות ובני הזוג של המשרתים. זה לא פשוט ולא קל להיות בן אן בת זוג של מפקד בצה"ל. ימים רבים, חודשים, שנים לבד. הם חלק מאיתנו, שותפים מלאים, ויש לי את כל ההערכה להם ובעיקר להן. מגיעה הערכה גם להורים שגם הם חלק מהמנוע של צה"ל ובסוף - לחיילים והמפקדים שעושים עבודה קשה, עם תוצאות מצוינות, ואני מאוד גאה בהם. עבורי זו זכות גדולה לפקד עליהם. חג שמח לכולם".

הרגעים הגדולים של טקס יום העצמאות

הטקס הממלכתי בהר הרצל התקיים גם הוא אמש במתכונת שלא נראתה עד כה - ללא קהל, ללא דגלנים ובהופעות מצומצמות. ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר בהודעה מוקלטת: "אחיי ואחיותיי אזרחי ישראל, יום עצמאות כזה עוד לא היה לנו, אנחנו רחוקים זה מזה פיזית, אבל אנחנו קרובים כמו שמעולם לא היינו".

למרות ההגבלות, סיפק הטקס לא מעט רגעים מרגשים. במעמד הדלקת המשואה הזמן והיוצר עידן רייכל בבכי: "אני משיא משואה זו לכבוד ענקי הזמר העברי בעבר, והיוצרים הנפלאים בני זמננו. לכבוד כוחות הביטחון, עד אחרון החיילים במוצב הרחוק. החיילים שנפלו, שנפצעו, בגופם ובנפשם. כל אלה שמאפשרים לחבריי ולי לעלות על כל במה למען הקהל בביטחון".

ציפי שביט, נציגת האמנים הוותיקים, השיאה משואה לכבוד כל "חבריי האומנים שיותר מכל רוצים לשמח ולרגש אתכם תמיד - ובמיוחד במים קשים אלה". שביט, שמשחקת על הבמות כבר עשרות שנים וגם מתפעלת לאחרונה עמוד אינסטגרם מצליח פנתה לסבים ולסבתות שבבידוד: "תהיו חזקים. עוד טיפת סבלנות ונוכל כולנו להתחבק להתנשק עם אהובי ליבנו".

עוד אמרה שביט בהתרגשות: "לכבוד הצחוק המתגלגל, המחבק והמשמח שמחבר אותנו. תמיד וגם עכשיו. לכבוד העם הנפלא הזה, המיוחד שלנו שבשבילו אני קמה בבוקר כדי להעלות חיוך על הפנים. אתם לא מתארים לעצמכם כמה אני אוהבת אתכם, אתם החיים שלי! זכיתי".

ישראלית נוספת שזכתה לכבוד היא נציגת דור מייסדי המדינה, ריינה אביטבול בת ה-92, השיאה משואה לכבוד בית החולים שערי צדק שם היא מתנדבת יום יום. לריינה 41 נכדים, 42 נינים וחימש אחד: "עלינו ממרוקו עם 10 ילדים מתוך אהבה גדולה לישראל. משיאה את המשואה לכבוד כל המתנדבים. אני אוהבת לעזור זאת מצווה לעולם הבא. תלכו להתנדב ותישארו שמחים כמוני".

השתתפו בהכנת הידיעה: אור רביד, תמיר סטיינמן ושושי חתוקה.