חוגגים עצמאות - גם בימי הקורונה: המשדר המסורתי "כל ישראל מירושלים" הועבר הבוקר (רביעי), יום העצמאות ה-72 למדינה, מבית הנשיא בירושלים. על רקע ימי הסגר והמאבק בהתפשטות הקורונה, האירוע התקיים השנה במתכונת מצומצמת, ללא קהל - במעמד נשיא המדינה, הרמטכ"ל וקציני צה"ל. בריאיון עם הרמטכ"ל ששולב במשדר אמר כוכבי כי צה"ל גאה לשרת את העם, והצהיר כי הצבא פועל לחזק את יכולותיו ההתקפיות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המשדר כלל ברכה מיוחדת של נשיא המדינה ראובן ריבלין למדינת ישראל, ובה אמר: "דווקא עכשיו, כאשר נגזר עלינו להתרחק, אנחנו מגלים כמה חזקים הכוחות המחברים אותנו, יותר מכל מה שמפריד בינינו. בתל אביב ובבני ברק, בירושלים ובדיר אל אסד, בטבריה ובאור יהודה, בבאר שבע, בבית שמש ובכל הארץ. כולנו, עושים מאמץ אמיתי לפלס דרך של כבוד ושל אחווה האחד אל ליבו של האחר. להושיט יד או אולי מרפק בינתיים. לבנות גשר ולבסס אמון. להתעקש על היכולת שלנו לחיות יחד, באהבה, כל חלקי החברה הישראלית".

עוד הודה הנשיא לישראלים שבחזית המאבק בקורונה: "צוותי הרפואה, העומדים בחזית המאבק בנגיף, ושמים את נפשם בכפם ממש לילות כימים כדי לתת מענה רפואי איכותי לכלל אזרחי ישראל. עובדי הרווחה, ואיתם המתנדבות והמתנדבים. בשכונה, בקהילה, ובארץ כולה. שדואגים שגם מי שנשאר לבד - לא יהיה בודד. וכמובן צה"ל, המשטרה, כוחות הביטחון וההצלה, אנשי המודיעין, אשר לצד המשימות השוטפות, נרתמו, בלי להסס, למשימה הלאומית של המאבק במגפה".

בהמשך דבריו פנה הנשיא לאזרחים והאזרחיות: "תודה על המחויבות. תודה על החוסן. פשוט תודה על מי שאתם. אני מאחל לכולנו שנה טובה ובריאה, שנה שבה נוכל לנשק את הנכדים והנכדות שלנו ולחבק את ההורים שלנו, שנה שבה נוכל להיפגש שוב, לטייל לראות את הכנרת המלאה, וליהנות מכל רגע בשגרה הישראלית שכולנו כל כך מתגעגעים אליה. אין לנו ארץ אחרת. אין על העם הזה. ואין עליכם! חג עצמאות שמח, ישראל!"

כוכבי: "שמנו יעד - להגדיל את הכושר ההתקפי של צה"ל"

בריאיון עם הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס האחרון לתפקיד הצבא במאבק בקורונה. "נוספה לנו בחודשיים האחרונים עוד משימה - סיוע בהגנה על בריאות הציבור", אמר. "צה"ל פרוס בכל המדינה עם אלפי חיילים, מסייע לרשויות, מחלק מזון, מפתח מכשירים ואפליקציות. החל מידיים עובדים ועד פיתוח טכנולוגיה מתקדמת". 

"הבסיס להכל זו הרוח". הוסיף הרמטכ"ל. "כשאני מגיע לבקו"ם ורואה את המתגייסים החדשים עם הברק בעיניים, איך שהם נלחמים להגיע לקרבי וכותבים מכתבים, כשאני פוגש את ההורים - זו עוצמה אדירה. הרוח הזו היא גם רוח המפקדים בכל השרשרת, מפקדים מצוינים שעושים את צה"ל משימתי וביצועי". עוד אמר כוכבי: "שמנו לעצמנו יעד להגדיל את הכושר ההתקפי של צה"ל באמצעות שיטות לגילוי ופגיעה באויב בהיקף הרבה יותר נרחב ובאופן מדויק. הכושר ההתקפי שלנו יהיה הרבה יותר טוב".

בהתייחסו לעם ישראל אמר הרמטכ"ל: "אנחנו בשבילו, ואנחנו גאים לשרת אותו. אני רוצה לנצל את ההזדמנות ולברך אוכלוסייה מיוחדת וחשובה - בנות ובני הזוג של המשרתים. זה לא פשוט ולא קל להיות בן אן בת זוג של מפקד בצה"ל. ימים רבים, חודשים, שנים לבד. הם חלק מאיתנו, שותפים מלאים, ויש לי את כל ההערכה להם ובעיקר להן. מגיעה הערכה גם להורים שגם הם חלק מהמנוע של צה"ל ובסוף - לחיילים והמפקדים שעושים עבודה קשה, עם תוצאות מצוינות, ואני מאוד גאה בהם. עבורי זו זכות גדולה לפקד עליהם. חג שמח לכולם".

מנחת האירוע זו השנה השלישית, רותם אבוהב, ליוותה את המשדר בקטעי בידור. לצדה השתתפו בחגיגה גם אומנים מובילים בהם יוני רכטר, מדליקת המשואה ציפי שביט, טל פרידמן, שני כהן, אבי נוסבאום, איציק כהן, גילה אלמגור, ליא קניג, מרים זוהר, אביהו מדינה והפילהרמונית הישראלית בניצוח משותף של נשיא המדינה ראובן ריבלין.

בין היתר שודר גם ביצוע חדש ומשותף של הנשיא ריבלין עם עידן עמדי ואזרחי ישראל ל"שיר השיירה". גם התחום הקולינרי שולב בחגיגות ו"מנת הדגל של מדינת ישראל" הורכבה על ידי קרין גורן, מיקי שמו ומיכל אנסקי. בכל שנה עומדים במרכז הטקס בבית הנשיא החיילות והחיילים שזכו לתואר "מצטייני הנשיא". אולם השנה, מכורח הנסיבות, ייאלצו המצטיינים להמתין למועד בלתי ידוע שבו יוכלו לקבל את אות ההצטיינות הנכסף.