הנחיות מחמירות גם בחג השני? בדיונים שמתקיימים היום (שני) בין משרדי הממשלה, נשקלת האפשרות להטיל עוצר על אזרחי ישראל גם בחג השני וגם במימונה. ההנחיות שיעלו אחר הצוהריים להצבעה בממשלה יהיו דומות לאלו שהוטלו על הציבור בליל הסדר. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הכנת מצות לפסח
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

החשש במערכת הבריאות הוא שישראלים רבים ינצלו את החג השני ואת המימונה לחגיגה משפחתית רחבה, ולא עם בני משפחה שחיים באותו בית כפי שהייתה בליל הסדר. מטרת משרד הבריאות היא להגביל עד כמה שניתן את היציאה מהבתים ואת ההתקהלות, ובכך למנוע את התפשטות נגיף הקורונה.

שרים בממשלה סיפרו לחדשות 12 שנראה כי בכוונת ראש הממשלה להורות על הטלת עוצר דומה לזה שהיה בערב ליל הסדר גם בחג השני ובחגיגות המימונה, לאור תחושת ההתרופפות והרצון להוריד עוד יותר את מספרי התחלואה בישראל, ונוכח הלחצים של משרד הבריאות בנושא.

מגן דוד אדום
צילום: Yonatan Sindel/Flash90"ללא ירידה של מספר הנדבקים מדי יום לעשרות בודדות לא יהיה מה לדבר על חזרה הדרגתית לשגרה", אמרו 2 שרים שמעורים בתכני הדיונים המתקיימים בנושא. שרים אחרים סיפרו שהתכנית לאסטרטגיית היציאה תובא לאישור רק בשבוע הבא. "נתניהו לא ממהר ופועל בזהירות ותקופת החג השני והמימונה היא מבחן גדול לציבור הישראלי. התחושה היא שהציבור קצת באופוריה שהנה זה מאחוריו אבל לא תהיה חזרה לשגרה אם תהיה התרופפות", אמר גורם בכיר המעורב בקבלת ההחלטות.

במשרד הבריאות רואים גם בצאת החג השני נקודת תורפה וחוששים שמכירת החמץ שתותר אחרי החג תביא להתנפלות המונית על המאפיות ורשתות השיווק. במשרד בוחנים כיצד ניתן יהיה להגביל את היקף המכירה.

התקנות המיוחדות לחג הפסח, שהורו בעיקר על איסור יציאה מהעיר, פגו ביום שישי בשעה 6:00. האיסור על תנועה בין יישובים בוטל ואזרחים הורשו להצטייד במזון, בתרופות או במוצרים חיוניים אחרים, וכן לקבל שירותים חיוניים, גם מחוץ ליישוב בו הם מתגוררים. במשרד הבריאות קיוו עוד להמשיך עם אותן התקנות גם בחול המועד אך המהלך נבלם בעיקר בשל התנגדות משרד האוצר. עכשיו כאמור, נשקלת האפשרות להחיל אותן פעם נוספת.