במקביל למאבק על פרטי המתווה - הקלות נרחבות בדרך: משרד הבריאות יביא היום (שני) לאישור הממשלה שורה של הקלות במרחב האישי והציבורי, ביניהן: היתר לקיום מפגשים עם בני המשפחה, כמו גם מפגשים חברתיים עד 10 אנשים – בכפוף להגבלות הריחוק שיפורסמו. במקביל, נמשך הוויכוח בין משרדי האוצר והבריאות באשר לסוגיות כלכליות נוספות, כמו מועד פתיחת הקניונים והמסעדות. כל הפרטים על הסוגיות שנפתרו בין הצדדים - ועל אלו שעדיין במחלוקת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מפגשים משפחתיים - החל מהשבוע

על פי המתווה המוצע, בני משפחה יוכלו להיפגש אחד עם השני, גם עם הסבים והסבתות, החל מהשבוע. כפי הנראה, יחול איסור על קיום מגע פיזי, חיבוקים ונשיקות – אך המפגשים יוכלו להתבצע בבתים. הנוהל שאותו מגבשים במשרד הבריאות עשוי גם לתת התייחסות לגילם של הסבים והסבתות שיורשו להתראות עם בני המשפחה: מסתמן כי בני 80 ומעלה עדיין יתבקשו לשמור על ריחוק. כמו כן, השרים צפויים לאשר את קיומם של מפגשים חברתיים עד 10 אנשים – החל מהשבוע הבא.

במוקד הוויכוח: תאריך היעד לפתיחת הקניונים והמסעדות

בינתיים, נמשך הוויכוח בין משרד האוצר לבין משרד הבריאות לגבי תאריכי הפתיחה של מקומות נוספים ולגבי אופן היישום של המהלך. את הקניונים מבקש משרד האוצר לפתוח כבר השבוע, בעוד במשרד הבריאות רוצים שהם ייפתחו רק בעוד שבועיים. מחלוקת קיימת גם סביב החזרת המסעדות לפעילות רחבה: האוצר ביקש לפתוח אותן לקהל הרחב ב-31.5, ומשרד הבריאות מתעקש על תאריך רחוק יותר - ה-15.6. כך גם לגבי החזרה ללימודים בכיתות ד' עד ו': משרד האוצר נקב בתאריך ה-17.5 לשובם של עוד רבבות תלמידים לבתי הספר, אך במשרד הבריאות מעוניינים לעשות זאת ב-31.5.

קשישים קורונה מסכה גן משחקים ירושלים
מפגשים משפחתיים יאושרו - כולל עם הסבים והסבתות | צילום: יונתן זינדל פלאש 90

נראה שליבת הפער היא באשר לאופן יישום ההקלות, ופחות לקצבן. בנושא הקניונים, מרכזו של הוויכוח הוא סביב האפליקציות שאמורות לבצע רישום של כלל הנכנסים למרחב ולחנויות. כך גם לגבי המסעדות – קיימת מחלוקת בסוגיית מספר הסועדים שהן יורשו לאכלס בו זמנית. על פי ההערכות, השרים אמורים לאמץ את מתווה האוצר, לאור הירידה בהיקפי התחלואה בימים האחרונים.

במקביל, בישיבת הממשלה שתתקיים מחר השרים צפויים לאשר הקלות שייכנסו לתוקפן באופן מיידי, ביניהן: ביטול מגבלת 100 המטרים ליציאה מהבית, היתר יציאה לפארקים הלאומיים ולשמורות הטבע, פתיחת צימרים תחת הגבלות, חידוש הלימודים במוסדות ההשכלה הגבוהה בקבוצות קטנות וכניסת עובדים פלסטיניים לשטח ישראל.

קורונה בישראל - קניון עזריאלי
מחלוקת סביב תאריך הפתיחה של הקניונים | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

על פי ההסכמות, ב-17.5 הציבור יהנה מהקלות נוספות: ייפתחו מלונות ללא שטחים משותפים כמו בריכה, כך גם חדרי הכושר - תחת מגבלות. גם מוזיאונים ייפתחו לקהל, ומפר המשתתפים בחתונות ובלוויות בשטח פתוח יורחב ל-50 איש, כשבהמשך מספרם יוגדל באופן מדורג. מה שעליו כן מסכימים במשרדי האוצר והבריאות הוא על תאריך יעד לשחרור רחב יותר של המשק – באמצע חודש יוני.  

משרד הבריאות מציג: הנתונים שיובילו להחמרת ההנחיות

לצד החזרה לשגרה, משרד הבריאות מציב דרישה: קביעת יעדים מספריים שליליים שיביאו לנסיגה מההקלות, וחזרה למדיניות נוקשה יותר. אם מניין הנדבקים החדשים יגיע ל-300 בכל יום, סך כל החולים במצב קשה יגיע ל-300 בני אדם באותו זמן או שקצב ההכפלה יעמוד על פחות מ-10 ימים – משרד הבריאות יבקש ללחוץ על הברקס ולהשיב את הצעדים הנוקשים שהכרנו, לצורך המאבק במגפה.

טיפול רפואי במחלקה לקורונה
עלייה בתחלואה ובמספרם של החולים במצב קשה - תוביל להקשחת המדיניות | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

עוד הוסיפו כי סימן מטריד נוסף יהיה המשך התופעה המסתורית של ילדים חולי קורונה המפתחים תסמינים כמו דלקת פרקים, פריחה או דלקת בשריר הלב. בשלב זה מדובר במצב נדיר יחסית, אך אם בישראל יתגלו יותר ילדים שלקו בסימפטומים הקשים הללו ולא במחלה דמויית שפעת - הדבר עשוי להיות עילה נוספת לחזרה לאחור.