פרסום ראשון: ועדת השרים להגדרת "אזור מוגבל", שדנה בימים האחרונים להטיל סגר על ערים בהן חלה התפרצות של נגיף הקורונה, היום (שני) שוקלת מהלך שונה. במקום הטלת סגר, השרים בוחנים פרסום הגבלות תנועה נוספות בכל הארץ. בין ההגבלות החדשות שנשקלות: איסור מעבר מעיר לעיר לצורך ביצוע קניות. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הממשלה אישרה הלילה בישיבה טלפונית את הגדלת מסגרות התקציב בהוראת שעה ל-90 מיליארד שקל כדי לממן את תוכנית הסיוע הכלכלית להתמודדות עם נגיף קורונה. הגדלת התקציב נעשתה על ידי תיקון חוק יסוד "משק המדינה". התיקון לחוק יובא היום לאישור הכנסת.

מלבד אישור הגדלת מסגרת התקציב, הממשלה אישרה גם להסמיך את ועדת השרים להגדרת "אזור מוגבל" במסגרת הטיפול בנגיף הקורונה לאשר הכרזה של "אזור מוגבל" ביישובים ביהודה ושומרון.

נתניהו, ליצמן ובר סימן טוב בתדרוך במשרד הבריאות‎
שוקלים הנחיות חדשות, נתניהו, ליצמן ובר סימן טוב | עיבוד: החדשות 12

בשעות הצהריים השרים אמורים היו לאשר את ההצעה להטיל סגר על שמונת היישובים הנוספים אבל בשעות האחרונות חל שינוי כיוון. חלק מהשרים אמרו כי אם מתכוונים להטיל עוצר על היישובים וסגר על כל הארץ אז כדאי כבר להגביל את התנועה בכל הארץ. ראשי הערים הפעילו לחצים פוליטיים על ראש הממשלה ושר הפנים אריה דרעי במטרה לשנות את ההחלטה.

השר דרעי: "חוששים מליל הסדר, שלא יעברו משפחות"

אמש הכריז שר הפנים אריה דרעי במהדורה המרכזית כי נשקלת האפשרות בממשלה להטיל עוצר מלא על המדינה בערב פסח וביום החג עצמו. "אנחנו רוצים להצליח במאבק הזה ואנחנו נמצאים בדרך הנכונה", אמר השר. "אסור שחלילה וחס בגלל חג הפסח אנחנו נאבד את זה בגלל חוסר משמעת. אנחנו רוצים שאת ליל הסדר כל אחד יעשה עם המשפחה שהוא חי איתה עכשיו, שלא יעברו משפחות".

בנימין נתניהו ואריה דרעי
חוששים מליל הסדר, דרעי ונתניהו | צילום: הדס פרוש פלאש 90

השר הוסיף: "זה החיים של כולנו, זה החיים שלכם, תשמרו על ההוראות – אנחנו לא אנשים רעים, אנחנו רוצים לעזור לכולם כדי שהילדים שלנו יוכלו לחיות כאן ולגדול במדינה ולכן אנחנו עושים את כל הצעדים ולא לחינם. מדינת ישראל היא בין הבטוחות בעולם בגלל הצעדים שנקטנו".

במהלך הריאיון דרעי דיבר על אופציה נוספת אותה הם שוקלים בממשלה. "אנחנו לוקחים את הטבלה לפי החולים המאומתים ואנחנו בודקים את קצב ההכפלה. איפה שאנחנו רואים שקצב ההכפלה מתחיל לקפוץ והוא לא במגמת ירידה, כמו בכל הארץ - אנחנו שם".

החסימות בבני ברק
החסימות בכניסה לבני ברק

לדבריו, בממשלה לא ממהרים להטיל סגר על מקומות, אך מצאו פתרון אחר: "אנחנו נחלק את ירושלים למרחבים גדולים וכל אחד יוכל לעשות קניות במרחב הגדול, לא בכל העיר. אותו הדבר יקרה ביישובים – אנשים יוכלו לעשות קניות ביישוב שלהם. מי שצריך לצאת לעבודה ייצא מחוץ ליישוב, אם יש לו עבודה ואם יש בו צורך".

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אישר את הדברים הבוקר בגלי צה"ל ואמר כי ככל הנראה יוטל עוצר מוחלט בליל הסדר: "בכל המדינה צריך לשמור על הסגר. במקומות שאנחנו מזהים אותם כמוקדים צריך לבלום את ההתפשטות. האם יהיה סגר מוחלט בליל הסדר? כמו שזה נראה כרגע התשובה היא כן. תהיה אכיפה חזקה בעניין הזה כדי שכל אחד יישב רק עם משפחתו".