איכון לטלפונים - פשוט כי זה קל ומהיר: החוק שיאפשר לשב"כ לחזור ולאכן טלפונים ניידים כדי לאתר חולי קורונה ומי ששהה בסביבתם עבר אתמול בקריאה ראשונה - חוק שזוכה לביקורת חריפה בציבור ושראש השב"כ התנגד לו. אז מדוע הממשלה בחרה בכל זאת להשתמש בכלי הזה כדי להתמודד עם המשבר הבריאותי החריף? 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות  

כשישראל נכנסה לסגר היקר והמחמיר בתולדותיה - הסבירו לנו קברניטי המשבר שצריכים לקנות זמן. ומה לעשות בזמן הזה? לרכוש מכונות הנשמה, לשפר את כמות ומהירות הבדיקות, ולהקים מערך חקירה אפידמיולוגי מהיר ויעיל שיקטע את שרשראות ההדבקה - הכל כדי לאפשר חזרה מהירה לשגרה. וישראל חזרה לשגרה, במצוותו של ראש הממשלה, שאמר "צאו לבלות".

קורונה תל אביב מסכות מסעדות (צילום: מרים אלסטר פלאש 90, פלאש/90 )
קורונה תל אביב מסכות מסעדות | צילום: מרים אלסטר פלאש 90, פלאש/90

ומה עשתה מדינת ישראל בזמן הזה? מערך החקירות האפידמיולוגיות מונה נכון לרגע זה 27 עובדים בלבד במשרה מלאה בלבד, עם קבוצה נוספת שמסייעת פה ושם - וזה כשאנחנו כבר סופרים היום שוב מאות נדבקים ביום. רק עכשיו מגייסים עוד כ-200 עובדים ורק כדי להתחיל הכשרה. ולכן בעצם - הולכים על איכון. זוהי, למעשה, הדרך הקלה של הממשלה להתמודד עם הכישלון בסעיף הזה: הפתרון המהיר.

ומה עם מכונות ההנשמה? היעד שהוצב היה כ-7000 מכונות, נכון לרגע זה, בידי מערכת הבריאות כ-5,350 מכונות. ובדיקות? יש אמנם יותר בדיקות, אבל בין יומיים לארבעה יעברו עד שתקבלו תשובות. 

הקורונה בישראל (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
הקורונה בישראל | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90

ומה עם הכסף שהובטח? ראש הממשלה הצהיר על 80 מיליארד שקלים שיוזרמו להחיות את הכלכלה, בינתיים עבר רק חצי מהסכום, כ-40 מיליארד שקלים ובשורה התחתונה - הציבור ציית כשנשלח לסגר ושילם בכיסו על משק בקריסה - ועכשיו משלם גם על הפרטיות שלו. המדינה, מצדה, עדיין גוררת רגליים כמעט בכל הסעיפים.