בעוד שהעיניים נשואות לחודש הבא, ובמקביל להפגנות נגד ובעד הסיפוח, רבים מתקשים להבין כיצד תראה המציאות הישראלית ביום שאחרי החלת ריבונות של שטחי יהודה ושומרון. אלו שני התסריטים האפשריים שנלקחים בחשבון בדיונים הפנימיים בישראל ממש בימים אלו.

התסריט האופטימי

במציאות זו לא יתרחש צונאמי מדיני וגם לא אסון ליחסים הבינלאומיים של ישראל בעקבות הסיפוח. בתסריט הזה נלקחת בחשבון ההבנה שהעולם טרוד כעת במאבק במגפת הקורונה, הוא מותש ועייף מהסכסוך הישראלי-פלסטיני, ואם בכל זאת פניו מופנות אל המזרח התיכון, הרי שמדובר במבט לעבר סכסוכים ונושאים אחרים לגמרי.

תסריטים לתוכנית הסיפוח
תסריטים לתוכנית הסיפוח | עיבוד: N12

לכך אפשר להוסיף את הרצון של נשיא ארה"ב טראמפ לרצות את התומכים האוונגליסטים שלו רגע לפני בחירות נובמבר, כמו גם את הגיבוי האמריקני הצפוי לישראל בפורומים הבינלאומיים. וכך - כל אלה מבטיחים, על פי התסריט הזה, שהאדמה לא תרעד - ממש כפי שלא רעדה כשהשגרירות האמריקנית עברה מתל אביב לירושלים.

התסריט הפסימי

על פי התסריט הזה, שבין היתר מוצג בדו"ח של המכון למחקרי ביטחון לאומי, הזירה הפלסטינית צפויה להגיב באופן לא פשוט לצעדי סיפוח - מהומות ואפילו פיגועי טרור. ברמה האזורית: פגיעה קשה ביחסי השלום בין ישראל לירדן, אבל בעיקר ערעור היחסים שישראל רקמה בשנים האחרונות בעמל רב עם מדינות המפרץ. ברמה הבינלאומית: אירופה היא שמובילה את ההתנגדות לסיפוח. היא יכולה להטיל סנקציות על ישראל, כמו גם לצמצם את הסחר איתה - ולסמן מוצרים מהשטחים.

תסריטים לתוכנית הסיפוח
תסריטים לתוכנית הסיפוח | עיבוד: N12

סיפוח גם עלול להאיץ את המוטיבציה להוביל לחקירה פלילית נגד חיילים וקצינים בצה"ל. אבל אפילו לגבי היחס מארה"ב: מה יקרה אם בינואר 2021 ג'ו ביידן, תומך מובהק של פתרון שתי המדינות, ייכנס לבית הלבן? מהלך ישראלי של סיפוח עלול להעיב על היחסים עם הממשל הזה, במידה ואכן ייבחר.

במקביל, אלפי בני אדם הפגינו הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית הסיפוח והחלת הריבונות בשטחי יהודה ושומרון. יו"ר הרשימה המשותפת עודה נאם: "אנחנו נמצאים בצומת דרכים. דרך אחת מובילה לחברה משותפת עם דמוקרטיה אמיתית ושווין אזרחי ולאומי לאזרחים הערבים. הדרך השנייה תוביל אותנו לשנאה, אלימות, סיפוח ואפרטהייד".יו"ר מרצ הורוביץ הוסיף: "הסיפוח הוא פשע שיעלה לנו בדם". המשטרה, שאסרה תחילה על קיום ההפגנה עקב מגבלות הקורונה, שלחה למקום עשרות שוטרים שאבטחו את האירוע.

אלפים בהפגנה בתל אביב נגד החלת הריבונות‎
כיכר רבין, הערב | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

יושב ראש האופוזיציה, יאיר לפיד, לא השתתף במחאה - אך בריאיון לרינה מצליח ב"פגוש את העיתונות", כינה את הסיפוח כ"ספין". "אין מפות, האמריקנים עסוקים במהומות שלהם ובקורונה. מה שקרה באמת זה שנתניהו הבין שהשיח על הקורונה והכלכלה לא טוב לו, אז הוא העביר נושא - והוא עושה את זה טוב", אמר לפיד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות