נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרת העלייה והקליטה הנכנסת פנינה תמנו שטה נשאו דברים בטקס הממלכתי בהר הרצל לזכר יהודי אתיופה שנספו בדרכם לישראל. הנשיא ריבלין: "גם היום אנחנו זוכרים את אחינו בני העדה האתיופית - שנספו בדרכם לירושלים. ירושלים נושאת את זכרם בליבה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אחריו נאם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בפתח דבריו בירך על כך שלראשונה מכהנים בממשלה שרים בני העדה האתיופית. בהמשך התייחס לאברה מנגיסטו ששבוי בעזה: "איננו מרפים מהמשימה להחזיר את שבויינו ונעדרינו כולל מנגיסטו, אנחנו עוסקים בזה כל הזמן". 

טקס לזכרם של יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל
הקייסים בני העדה האתיופית בטקס | צילום: N12

רה"מ נתניהו תיאר את מסעם של עולי אתיופיה בדרכם ארצה: "צעדתם ביום הלוהט, חציתם הרים, נאבקתם ברעב, בשודדי דרכים ובמחלות. אנחנו נאבקים היום עם מגפת הקורונה, אבל אתם כבר עברתם מגפות, מים מזוהמים, אוכל מקולקל - רק ירושלים הייתה קרן אור באופק הרחוק. הנה התיקון והנחמה - האנדרטה שהקמנו פה במרומי הר הרצל נותנת את הכבוד הראוי לנספים, הנספים לא נשכחים מליבנו - הם תמיד איתנו". 

"אתם הגיבורים האמיתיים", המשיך נתניהו בפנייתו לעולים, "אתם אנשים חזקים ואמיצים, חדורי רצון שכולנו צריכים ללמוד". ובישר: "אנחנו מכניסים את הסיפור של עולי אתיופיה לחומרי הלימוד של תלמידי ישראל. המטרה היא שימור המורשת הנשגבת והאדירה של הקהילה שלא שכחה את ירושלים אפילו לרגע".  

טקס לזכרם של יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל
טקס לזכרם של יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל | צילום: N12

לפני כחודשיים, עלו לישראל 43 מבני קהילת הפלשמורה - רגע לפני סבב הבחירות השלישי. נתניהו הורה על העלאת האזרחים האתיופים על אף שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט קבע כי מדובר בהטבה פסולה למטרת בחירות ולמרות התנגדותם של פעילי העדה האתיופית בישראל. כדי להבטיח ש-43 העולים ינחתו בישראל עוד טרם יום הבחירות, קוצרו תהליכי הקליטה והחיסון שלהם.