המחיר הקשה של השרב הכבד: מזג האוויר הקיצוני והטמפרטורות הגבוהות במיוחד שנמדדות בישראל בימים הארונים הביאו למקרה מוות נוסף. גבר 41 אותר היום (שני) מחוסר הכרה בתוך רכב בחדרה, צוותי הרפואה שהגיעו למקום נאלצו לקבוע את מותו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הגבר נמצא בסביבות השעה 15:30 ברכב סגור ברחוב הסיגלית בחדרה כשהוא מחוסר הכרה. חובשים ופרמדיקים של מד"א דווחו שמצאו אותו עם סימני מכת חום וכוויות ונאלצו לקבוע את מותו במקום.

חובש רפואת חירום במד"א אנס אגבאריה סיפר: "כשהגענו למקום ראינו את הגבר עם כוויות חום קשות שוכב מחוץ לרכב. אנשים שהיו במקום סיפרו לנו שהם ראו אותו שוכב מחוסר הכרה ברכב וחילצו אותו. ביצענו בדיקות רפואיות, הוא היה ללא סימני חיים ולא נותר לנו אלא לקבוע את מותו".

בעקבות הבצורת: מיליונים לחקלאות
צילום: דורית יורדן דותן, חדשות

פגעי השרב הכבד לא פסחו גם על נתניה, שם פונה לבית החולים לניאדו בעיר גבר בן 63 במצב קשה שסובל מפגיעות חום. צוות רפואי של מד"א איתר אותו כשהוא מעורפל הכרה ברחוב הרצל בעיר והעניק לו טיפול רפואי שכלל סיוע נשימתי וקירור.

זה לא מקרה המוות הראשון בגל החום הנוכחי. אתמול אותר גבר בן 60 כשהוא מחוסר הכרה בשדרות הרצל בדימונה. צוותי מד"א שהוזעקו למקום העניקו לו טיפול רפואי וביצעו בו פעולות החייאה שבסופן נאלצו לקבוע את מותו. מוקדם יותר אתמול גבר כבן 70 אותר בגן ציבורי ביקנעם עלית כשהוא סובל ממכת חום. הגבר פונה לבית החולים רמב"ם במצב קשה כשהוא מורדם ומונשם.

אחרי שאתמול נשבר שיא צריכת חשמל לחודש מאי, היום כבר נשבר שיא נוסף וצריכת החשמל היא הגבוהה ביותר בחודש מאי אי פעם בישראל. בשעה 13:51 נרשמו 13,291 מגוואט שזה 4.7% יותר מאתמול.

הנחיות להתמודדות עם מזג האוויר הקיצוני

מזג האוויר הקיצוני שמורגש בכל רחבי הארץ נמשך גם בשעות אלה והטמפרטורות מוסיפות לטפס. בשעה 12:00 הטמפרטורה שנמדדה באילת ובתל אביב הייתה זהה, ועמדה על 40.3 מעלות. החום הלך והתגבר עד לשעות הערב ובאזור הבקעה הגיע לשיאו רק בשעה האחרונה.

ביישוב בית הערבה שבצפון ים המלח נמדדו היום 43 מעלות, בצמח שליד הכנרת נמדדו 42 מעלות ובשפלה - 41 מעלות. המקומות הקרירים ביותר בארץ למעט החרמון הם נמל אשדוד (27 מעלות) ונמל אשקלון (25 מעלות).

צילום: פלאש 90 - איסאם רימאווי, חדשות

בסוף השבוע האחרון מד"א פרסם הנחיות לציבור בשל מזג האוויר הקיצוני: יש להימנע מחשיפה ישירה וממושכת לחום ולשמש ולהימנע ממאמץ גופני שאינו הכרחי, בעיקר בקרב אוכלוסיות בסיכון בהם קשישים, נשים בהריון, חולי לב, חולים במחלות ריאה וגם להקפיד על שתיית מים באופן קבוע והימצאות במקומות ממוזגים ומוצלים ככל הניתן. זאת במקביל לשמירה על הגבלות הקורונה – ריחוק חברתי, מסכה ואיסור התקהלות. במד"א גם ביקשו מהציבור לנקוט באמצעי זהירות מחמירים כדי להימנע משכחת ילדים ברכב, בעיקר בימים שבהם צפוי גל חום קיצוני.

שרב בכל הארץ, ממחר התקררות
צילום: עיריית ת"א

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "אני פונה לציבור להישמע להמלצות מגן דוד אדום, ולעשות כל שביכולתו על מנת להימנע מפגיעות החום הכבד. יש לשים לב בעיקר לאוכלוסיות הפגיעות ולוודא שהם מוגנים מהחום ושותים את הכמות הנדרשת על מנת שלא להתייבש. בנוסף, יש כמובן לנהוג עפ"י הנחיות הקורונה ולשמור על זהירות. אני קורא לציבור לגלות אחריות ולפקוח עין, כדי למנוע את המקרה הטרגי הבא של שכחת ילד במכונית".

401 בתרגיל על האמרים בבקעה
צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים

לאורך השבוע צפויים עומסי חום כבדים עד קיצוניים ברוב אזורי הארץ, עם טמפרטורה שתנוע בין 35 ל-40 מעלות. בשל עומס החום, מפקד זרוע היבשה, אלוף יואל סטריק, הודיע על ביטול כל האימונים בצבא עד יום שלישי. עם זאת, בדובר צה"ל מסרו שהגיבושים לקורס טיס ולצנחנים, שמתוכננים להתחיל היום לא יבוטלו, אך יתקיימו תחת הנחיות מחמירות.