בעיצומו של שבוע הגאווה, כשאירועים רבים מתקיימים ברחבי הארץ – פרסם הרב פרופ' דניאל שפרבר פסק הלכה מיוחד. זאת, בתגובה לשאלה שהופנתה אליו מטעם האגודה הישראלית לטיפול מיני (איט"ם) – בנושא טיפולי ההמרה ללהט"בים. "על פי עדויות מוסמכות – טיפול זה כלל אינו אפקטיבי", אמר הרב – תוך שהוא מצרף לתשובתו המפורטת כמה מאמרים המעידים על כך.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

האגודה הישראלית לטיפול מיני הפנתה ביום ראשון שעבר שאלה לרב פרופ' שפרבר – בנושא טיפולי ההמרה, שעלו לא פעם לכותרות בשל ההשפעות הקשות שהם עלולים לייצר. על המסמך היה חתום ד"ר דן שרון, יו"ר ועדת האתיקה של האגודה – ועשה זאת בשמם של חברי הוועדה כולם.

מטפלים בתחום המיני כתבו לו: "אנחנו יודעים שהטיפולים שמנסים לגרום לצעירים להט"בים לשנות את נטייתם המינית גורמים לנזק נפשי בלתי יתואר, שמביא במקרים לא מעטים גם לאובדנות". הם הוסיפו והדגישו בפניו שבעיניהם שבטיפולים מסוג זה קיימת סכנה של ממש, ושאלו אותו באופן ישיר – האם טיפולים אלה מותרים או אסורים על פי ההלכה?

הרב פרופ' שפרבר הוא חוקר תלמוד ויהדות מאוניברסיטת בר אילן, איש חינוך וחתן פרס ישראל למדעי היהדות לשנת תשנ"ב (1992). הוא ענה להם במסמך מפורט – והדגיש כי הוא מתייחס ישירות אך ורק לסוגיית ההמרה, ולשאלה אם הם מותרים או לא.

טיפולי המרה (צילום: אורטל דהן. למצולמים אין קשר לכתבה​)
"סכנה לנזק פיזי ופסיכולוגי". אילוסטרציה | צילום: אורטל דהן. למצולמים אין קשר לכתבה​

הוא קבע באופן חד משמעי כי הטיפול כרוך בסכנות, וכי אין בו תועלת כלשהי: "לפי עדויות מוסמכות, הטיפול כלל אינו אפקטיבי". "הטיפול עלול לגרום לסבל רב, פיזי ופסיכולוגי, אפילו ארוך טווח עם תוצאות של נזק חמור".

הוא תקף את הרבנים ואנשי הדת, שכוללים אף רופאים ופסיכולוגים, שטוענים שעושים זאת כדי להציל את אותו מטופל מעבירה "וחושבים שיש תועלת במעשיהם", כלשונו. "נראה ברור בעיניי כי מבחינה הלכתית השימוש בדרך זו אסור בהחלט – גם אם זה רצונו של הפונה", סיכם הרב פרופ' שפרבר.

ארגוני הקהילה הדתית הגאה (ארגון חברותא - הומואים דתיים, בת - קול נשים לטב"קיות דתיות ושב"ל - חינוך לסובלנות בציבור הדתי) בירכו על הפסיקה, ומסרו: "אנו שמחים על פסק ההלכה החשוב שהוציא הרב פרופ' דניאל שפרבר על איסור ביצוע טיפולי ההמרה, לאחר שכל גורמי המקצוע מצביעים על הסכנה מזה שנים. עיתוי פרסום פסק ההלכה חשוב מאד, כאשר ארגוני ההמרה מרימים ראש".