הרב אליהו בקשי דורון, שכיהן כרבה הספרדי הראשי של ישראל בשנים 2003-1993 הלך אמש (ראשון) לעולמו לאחר שנדבק בנגיף הקורונה. הוא אושפז בשבוע שעבר במחלקת הקורונה בבית החולים שערי צדק לאחר שנדבק בנגיף וסבל ככל הנראה ממספר מחלות רקע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הרב ייטמן בהר המנוחות בחלקה הספרדית, לצד אשתו שנפטרה בשנת 2005. "מצבו של הרב שסבל ממחלות רקע מורכבות הדרדר במהלך היום ולמרות מאמצי החייאה רבים בשעה האחרונה, נאלצו הרופאים לקבוע את מותו", מסרו מבית החולים שערי צדק. הלוויתו, תיערך היום בשעה 10:30 בגבעת שאול שבירושלים.

ראש הממשלה נתניהו ספד לרב: "אני דואב עמוקות - עם עַם ישראל כולו - על פטירתו של הראשון לציון, הרב הראשי לשעבר אליהו בקשי-דורון זצ"ל. תנחומיי העמוקים מסורים למשפחתו הנכבדה ולתלמידיו הרבים. הרב היה חוליה חשובה בשרשרת מסירת התורה של חכמי ספרד. פגשתי בו פעמים רבות ותמיד התרשמתי מאישיותו החמה. בעבורו תורת ישראל נחשבה כתורת חיים. תמצית דרכו הייתה תבונה, סובלנות ואהבת העם והמדינה".

יו"ר כחול לבן ויו"ר הכנסת בני גנץ: "תנחומים מעומק הלב למשפחתו, ליקיריו ולתלמידיו של הראשון לציון, הרב הראשי לשעבר אליהו בקשי דורון. אני בטוח שמורשתו וחוכמתו ימשיכו לחיות דרך תלמידיו, ודרך ההולכים בדרכו. יהי זכרו ברוך".

הרב אליהו בקשי דורון
הרב אליהו בקשי דורון ז"ל

שר הביטחון נפתלי בנט ספד לו: "הרב היה איש חסד ונתינה, שפעל רבות לקירוב לבבות בעם ישראל. מוסדות 'בנין אב' 'ודבי אליהו' שהקים מסמלים את מורשתו, מורשת של אהבת העם והתורה. בשמי ובשם מערכת הביטחון, אני מבקש לשלוח תנחומים למשפחה בשעה קשה זו. עם ישראל כולו מחבק אתכם. יהיה זכרו ברוך". 

לאו, אליהו בקשי
הרב אליהו בקשי והרב דוד לאו | צילום: מרק ניימן לע"מ

הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף בדברי הספד: "עולם הרבנות התורה וההלכה איבד את אחד מעמודי התווך שלו. זכינו להכירו עוד כאשר כיהן כראש הקיבוץ בישיבת פורת יוסף והרביץ תורה בתלמידים שהשתוקקו לקבל תורה מפיהו, שיעוריו בישיבה היו מלאים בפלפול חד. תנחומיי למשפחתו יחד עם כל בית ישראל אשר אבלים את לכתו".

הרב בקשי והרב עובדיה יוסף
הרב בקשי והרב עובדיה יוסף | צילום: מרק ניימן לע"מ

הרב הראשי לישראל ונשיא בית הדין הרב לאו: "הרב בקשי דורון עמד לימין רבני ודייני ישראל בעצה ותושייה. הסתלקותו הערב מותירה חלל גדול בעולם היהודי. נמשיך עם כל בית ישראל להעתיר בתפילה לבורא עולם שישלח רפואה שלמה לכל החולים ויסיר מאיתנו את המגפה הקשה הזו".

אריה דרעי, יו"ר ש"ס: "‏מתאבל מרה על פטירת הרב הראשי, הראשון לציון, הרב אליהו בקשי דורון. תלמיד חכם ענק, מורה דרך לרבים בעם ישראל ופטירתו היא מכה גדולה. כאב גדול מאד, אבדה גדולה לעם ישראל".

 

 

דבריו של ראש עיריית ירושלים משה ליאון: "הרב היה איש של חסד, איש של נתינה ורבות עוד יסופר על פועלו לטובת הציבור. זכיתי להיכרות קרובה ומעמיקה עימו, להנות מעצותיו ולהתברך מפיו הקדוש פעמים רבות. העיר ירושלים בה פעל, למד וגידל את משפחתו תנציח את דמותו הגדולה בתקופה הקרובה. דמותו המאירה, פסקיו, ומורשתו התורנית חקוקים בליבנו לעד".

הרב אליהו בקשי ז
הרב אליהו בקשי ז"ל, עם ראש עיריית ירושלים

נשיא מועצת חכמי התורה חכם שלום כהן: "היה בעל ייסורים כל חייו. זו אבידה גדולה לדור כולו".

השר לשירותי דת הרב יצחק וקנין: "עולם התורה וההלכה אבד הערב את אחד מגדולי הפוסקים שבדור, זכיתי להכירו באופן אישי ולהתייעץ איתו כשכיהן כרב ראשי, מגדלור שמשך אליו רבים שבאו להתייעץ עימו ולשמוע ממנו דעת תורה".

יו"ר ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו, כתב בפייסבוק: "הפעם הראשונה שבה פגשתי את הרב בקשי דורון זצ"ל הייתה לפני עשרים ושתיים שנה, יום אחרי שנבחרתי לכהן כרבה של שוהם. אחרי מילות ברכה חמות הוא אמר לי כך: רב עיר חייב לקבל את אמון הקהילה שלו אחת לעשר שנים לכל היותר. אחרת הוא כמסמר בלי ראש. הוא חייב להיות משרת של בני עירו ולזכות באמונם ולא להסתמך רק על העסקונה הפוליטית".

"הופתעתי קצת לשמוע דברים חדים ובהירים כל כך נגד צורת ההתנהלות המקובלת של הממסד הרבני, מפיו נושא המשרה הרמה ביותר בעולם הרבני בישראל", הוסיף הרב סתיו. "אך בהמשך הדרך, כשהיכרותנו העמיקה, הבנתי שאכן מדובר באחת הדמויות האמיצות והמקוריות בעולם התורה. הוא לא היסס להגיע לכנס רבני צוהר ולגלות את דעתו נגד כפיה על נישואין דתיים בארץ, ולא היסס לקדם הסכמי קדם נישואין למניעת סרבנות גט ולהתנגד לנגיעות הפוליטיות בעולם הרבנות. מנהיג גדול אבד לעולם הרבני ולעם ישראל כולו. יהי זכרו ברוך".

הרב אליהו בקשי דורון שימש כרב הראשי לישראל בין השנים 1993–2003. בקשי נולד בירושלים בשנת 1941 ולמד בצעירותו בישיבת הדרום, לאחר מכן בישיבת חברון ובכולל קול יעקב. נישא לאסתר, בתו של הרב שלום לופס, הרב של העיר עכו. 

בשנת 1970 התמנה אליהו בקשי דורון לרב שכונות רמת הנשיא ורמת יוסף בבת ים. שנתיים לאחר מכן מונה בקשי לתפקיד הרב הראשי הספרדי של בת ים. לאחר מכן מונה לרב הראשי של חיפה. בתקופת רבנותו בעיר הקים את מוסד "מורשה" ובו מסר שיעורי תורה. חלק משיחותיו שם פורסמו בספרו "בנין אב".

הרב אליהו בקשי, מצביע בבחירות האחרונות לכנסת
הרב אליהו בקשי, מצביע בבחירות האחרונות לכנסת

בשנת 1993 נבחר לתפקיד "הראשון לציון" - הרב הראשי הספרדי לישראל, זאת בתמיכת הרב עובדיה יוסף. הוא כיהן בתפקיד עד שנת 2003, לצד הרב הראשי האשכנזי ישראל מאיר לאו. כשסיים לשמש בתפקיד, הקים בירושלים את מוסדות "בנין אב" שם תפקד כנשיא המוסדות.