דירות רבות שהוסבו לדירות Airbnb בעולם ובישראל - נותרו ריקות בעקבות משבר הקורונה. מנכ"ל החברה הודיע על פיטורי רבע מהעובדים של האתר שנחשב לאיום הכי גדול למלונות בעולם והיום, עומד בפני משבר. כדי לשמר את השם הטוב לימים אחרי הקורונה, כל המתארחים קיבלו החזר על ביטולים אבל בעלי הדירות והמארחים חיים את המציאות של היום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"Airbnb בעצם ביטלו באופן חד צדדי את כל ההזמנות קדימה. היו לי מאות אלפי שקלים של הזמנות, הכל בוטל בלי שום החזרים מצד Airbnb אליי. הם החזירו את כל הכספים לאורחים ולא נתנו שום דבר למארחים", מספר אלירן זוהר, יזם נדל"ן ומנהל נכסי נופש ב-Airbnb. "היו לי 40 דירות, עכשיו 20 - ורק חצי מושכרות. גם הן במחירים נמוכים מאוד: 3000 ש"ח לדירה של 7000 ש"ח".

סביב עסק כמו של אלירן, שכמוהו יש מאות בישראל, התפתחו שירותי משנה. מכבסות, ספקי מוצרים כמו סבונים ממותגים ושירותי נקיון - חלק מהם קרסו או נסגרו. את מקומם ממלאים באופן זמני, מובטלים אחרים: "לא עסקתי בזה לפני, אני מאמנת קבוצות פילאטיס. בגלל זה אני לבושה בבגדי ספורט להרגיש את הקטע, אבל זו ההכנסה שצריכים עכשיו", מספרת תומר, שמנקה את הדירות.

airbnb
נגיף הקורונה הוביל לצניחה בביקוש - וגם במחירים | צילום: AlesiaKan, shutterstock

באותה הדירה, ביקרנו עם אלירן לקראת האירוויזיון בשנה שעברה. אז הושכרה הדירה ב-200 דולר ללילה: "היום אני יכול רק לפנטז על 200 שקלים לילה", הוא מספר.  דירה שאז גבו עליה לא פחות מ-12 אלף שקלים ללילה, מושכרת ב-532 שקלים ללילה. גם דירות נוספות שראינו במחירים מופקעים נעלמו מן האתר.

דירות ה-Airbnb שמוצעות להשכרה - עם כוכבית 

עד כמה השוק באמת השתבש? מנתוני אתר איירדינדי, המנטר את הנתונים של שוק ההשכרות לטווח קצר, בעיקר Airbnb, עולה שב-22 בפברואר היו בישראל 32 אלף נכסים פעילים. ב-4 במאי מספר הנכסים צנח ל-24 אלף נכסים. כלומר - רבע מהדירות יצאו מהשוק לטווח קצר.

כמות ההזמנות ירדה גם היא: בשבוע האחרון של פברואר, עוד לפני הקורונה בארץ, נרשמו 8000 הזמנות עתידיות באתר. בשבוע הראשון של אפריל נרשמו רק 1000 הזמנות. בשבוע הראשון של מאי ניכרת התאוששות- 3000 הזמנות בישראל.

איך מסבירים את זה? הישראלים עצמם מהווים 20 אחוזים משוק ה-Airbnb במדינה, ועד שהתיירים יבואו וישלמו יותר עבור אותה דירה, יש מי שכבר מציע דירות בזול עם כוכבית – מבהיר לשוכרים שהחוזה הוא אמנם לשנה, אבל שניתן להוציא אותם מהדירה בהתרעה מראש. 

אז האם זה סופו של האתר ששינה לחלוטין את עולם האירוח? לא בטוח, למלונות יש יתרונות כמו פיקוח על הניקיון ודמי ביטול טובים יותר- אבל Airbnb מספקת את הריחוק החברתי בלי התקהלות. בכל מקרה, הבועה הזו לא תתנפח בקרוב באותה צורה.