גם אזרחי ישראל הערבים זוכרים את השואה: בכל שנה מחדש, לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה, מתקיימים ברחבי הארץ דיוני "זיכרון בסלון" בהם נפגשים ניצולי שואה עם אנשים שמתכנסים בסלון הבית ומקשיבים לסיפוריהם. עד לשנה שעברה, המיזם הזה פעל רק במגזר היהודי - אלא שאז, בשיתוף פעולה מרגש של עמותת "זיכרון בסלון" ועמותת "ערבים זה לזה" - הגיע המיזם גם למגזר הערבי. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

יוסף חדאד, מנכ"ל עמותת "ערבים זה לזה", סיפר על המיזם המפתיע והמרגש במהדורה ראשונה: "מטרת העמותה שלנו לחבר את המגזר הערבי להיות חלק אינטגרלי מהחברה הישראלית. אחרי שנאמתי מול ניצולי שואה, הבטחתי שאביא את יוזמת "זיכרון בסלון" גם לחברה הערבית. הפגשנו נוצרים, מוסלמים ודרוזים עם איש עדות וקיימנו דיון בערבית על השואה".  

כשחדאד נשאל האם בחברה הערבית אין כעס כלפיו על כך שהוא עוסק בנושא השואה - במיוחד כשישנן דמויות ערביות ידועות שנחשבו למכחישות שואה כמו יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, השיב: "רוב ערבייי ישראל לא רק מכחישים את השואה אלא מכבדים אותה. יש לערבים קצת חוסר במידע כלפי השואה". 

זיכרון בסלון בחברה הערבית‎ (צילום: בשארה חדאד, ערבים זה לזה)
מיזם זיכרון בסלון בחברה הערבית | צילום: בשארה חדאד, ערבים זה לזה

"בבתי ספר יהודיים הולכים ליד ושם ולמסע בפולין ויש את הסבא והסבתא במשפחה, במגזר הערבי לומדים על השואה ככותרת משנה כחלק מנושא מלחמת העולם השנייה", סיפר חדאד. "לכן היה חשוב ליזום את הדבר הזה שכבר התרחב ל-20 בתים במגזר. תכננו לעשות את זה גם השנה ובגלל הקורונה זה לא מתאפשר, נצטרך לעשות התאמות דיגיטליות".