סטודנטים מתא חד"ש באוניברסיטה העברית פרסמו סרטון תמיכה ביום הנכבה והביעו ביקורת על שילובם של חיילי צה"ל בלימודים האקדמיים. בין השאר קרא הסרטון להמשך "המאבק נגד צבא הכיבוש במחסומים, בבתים וגם באוניברסיטה". בעקבות כך סטודנטים מתא לביא של הליכוד הגישו תלונה במשטרה בטענה להסתה ופנו להנהלת האוניברסיטה בדרישה שתביע התנגדות למסרים. האוניברסיטה סירבה: "ככל שמישהו סבור שיש בסרטון זה או בחלקיו ביטוי להסתה עליו לפנות לגורמים הרלוונטיים". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בסרטון שהופץ על ידי תא חד"ש באוניברסיטה נכתב: "72 שנה לנכבה של העם הפלסטיני והנכבה נמשכת עד ליום הזה". בסרטון מוצגים אירועים מקום המדינה ועד ימינו, כאשר בשנת 2020 נראות תמונותיהם של סטודנטים במדי צה"ל במסדרונות האוניברסיטה העברית, ולאחר מכן נכתב: "האוניברסיטה העברית שותפה לנכבה של העם הפלסטיני. נאבקים נגד צבא הכיבוש במחסומים, בבתים, בשכונות וגם באוניברסיטה העברית או הצבאית".

בהמשך הסרטון נכתב: "בספרייה ישבו לידנו ובמחסומים עצרו את הורינו; את הקפה שתו איתנו ואת הרובה כיוונו לפנים שלנו; מהמעונות זרקו אותי והחייל נהנה מחדרי; גג האוניברסיטה הפך לעמדת צלפים כדי לירות על עיסאוויה ועל צעיריה האמיצים; הנכבה נמשכת, נוכחת בכל יום - לא שכחנו ולא נשכח". 

בתגובה לסרטון שלחו תא לביא וצעירי הליכוד מכתב לרקטור האוניברסיטה העברית, פרופ' ברק מדינה: "אנו שולחים מכתב זה מתוך דאגה אמיתית לביטחון החיילים הלומדים בקמפוס הר הצופים. תא הסטודנטים של חד"ש פרסם סרטון בו הציג את 'פשעי הכיבוש והנוכחות הצבאית באוניברסיטה העברית'". לדברי התאים ישנו "שימוש לא חוקי" בתמונות החיילים הלומדים בקמפוס, הפוגע בפרטיותם ושעולות בו טענות שאין בהן מן האמת כמו - "זריקתם של סטודנטים ערבים מהמעונות על ידי חיילי צה"ל" ושהם מכוונים את נשקם כלפיהם.

האוניברסיטה העברית, קמפוס הר הצופים (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

מ'צעירי הליכוד' ו'תא לביא' באוניברסיטה העברית נמסר בתגובה: "הזדעזענו לראות את ההרס וההסתה הנוטפים מהסרטון השקרי של תא חד"ש באוניברסיטה העברית. הסרטון מסית לאלימות נגד סטודנטים במדים שצולמו בקמפוס ללא ידיעתם ומפר את ביטחונם האישי. צבא ההגנה לישראל ומשטרת ישראל מקריבים ימים כלילות כדי לאפשר חופש אקדמאי לכלל האוכלוסייה, ללא הבדלי דת, גזע ומין. אנו ממליצים לסטודנטים של חד"ש לבדוק מה קורה באוניברסיטה בעזה שמנוהלת על ידי ארגון הטרור חמאס, ועל שלל המחבלים שיצאו מהאוניברסיטה בחברון. אנו קוראים לאוניברסיטה העברית ולרשויות החוק לנקוט צעדים מידיים נגד יוזמי הסרטון בטרם יהיה מאוחר מדי. הכתובת על הקיר".

מהאוניברסיטה העברית נמסר בתגובה: "האוניברסיטה העברית מאפשרת חופש ביטוי למגוון דעות והשקפות, ובלבד שאין מדובר בפעילות המהווה עבירה על החוק. בסרטון זה שהופץ ברשתות החברתיות, הוצגו קביעות שקריות כלפי האוניברסיטה - אף סטודנט ערבי לא "נזרק מהמעונות" כדי ש"חיילים ייהנו בחדריהם", ומעולם לא "הפך גג האוניברסיטה להיות עמדת צלפים כדי לירות על עיסאוויה וצעיריה", ועוד. ככל שמישהו סבור שיש בסרטון זה או בחלקיו ביטוי להסתה או לעבירה על חוקי המדינה, עליו לפנות לגורמים הרלוונטיים האמונים על אכיפת החוק. הסרטון אינו מייצג את עמדת האוניברסיטה העברית והנהלתה, אלא אך ורק את עמדת תא חד"ש".

מחד"ש סטודנטים נמסר בתגובה: "הסרטון מציג את העוולות והפשעים שבוצעו לאורך השנים, ועד יומנו זה, נגד העם הפלסטיני. האוניברסיטה העברית, ומצער שכך, בחרה להיות חלק במדיניות המקדמת שיח של מיליטריזציה ולכל הפחות להתעלם מתפקידו של הצבא בשליטה בעם אחר. אין זה סוד שאנחנו מתנגדים לתכנית חבצלות ולנוכחות מיליטריסטית בקמפוסים, ולבטח מתנגדים להעדפה הפסולה של חיילים הן בלימודים והן בזכאות למעונות. אקדמיה חופשית מקדמת שיח של כבוד ושוויון ולא של כוח וכוחניות; של ביקורתיות ולא של ציות מוחלט ועיוור לפקודות; של שלום ופיוס ולא של המשך הכיבוש. זה לא התפקיד שלנו לרצות את "המופתעים" מליכוד א' וליכוד ב'. נוכחות צבאית בקמפוס היא יריקה בפרצופם של הסטודנטים הפלסטינים האוניברסיטה וכל שוחרי השלום. נוכחות זו מזכירה לכל סטודנט את "הטבח בשפרעם" ולמצער, בימים בהם השיח המסית רק מתגבר, אנחנו לא רחוקים משם".

יובל שובל, ראש תא "אם תרצו" באוניברסיטה: "זו הסתה חמורה שסופה להוביל לפגיעה בנפש. אנחנו קוראים לראשי האוניברסיטה להפעיל את מלוא חומרת הדין אל מול ההסתה נגד חיילי צה"ל, אסור לאפשר להסתה להרים ראש".