המצוקה הכלכלית הגדולה שיצר נגיף הקורונה פוגעת בשכבות רבות של האוכלוסייה, אך נדמה שבראש הרשימה עומדים העצמאים ובעלי העסקים הקטנים - שנאלצו לעבור משגרת פעילות מלאה להפסקה מוחלטת של העבודה, וכעת עתידם הכלכלי לוט בערפל. הבוקר (שני) הם יצאו להפגין, תחת מגבלות הקורונה, כדי לקרוא לנתניהו לנקוט צעדים משמעותיים ולסייע להם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשו

במסגרת המחאה שיירה ארוכה של מכוניות החלה את נסיעתה מתל אביב לעבר קריית הממשלה בירושלים. זאת במטרה להסב את תשומת לב ההנהגה למצב החמור אליו נקלעו העצמאים, שנדמה כי חרב עולמם מבחינה כלכלית מאז פרוץ המשבר. "מאות אלפי עסקים קורסים, ואם המדינה לא יודעת את זה, אז בשביל זה אנחנו פה - להגיד מספיק ודי", נאמר במסגרת ההפגנה.

הפגנת רכבים של העצמאיים
הפגנת הרכבים של העצמאים

במכתב ששיגרה לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל, "להב", לראש הממשלה - התריעו בעלי העסקים על הפגיעה אנושה בהם. "כעת העצמאים שרויים בדאגה עמוקה - האם יהיה להם עסק לחזור אליו ביום שאחרי, בעוד חובותיהם נערמים ומצטברים", כתבו לנתניהו. המוחים הביעו אומנם שביעות רצון מהחלטת שר האוצר ערב החג על מתן מענק לעצמאים, אולם הדגישו כי מבחינתם - אין מדובר בצעד מספק, והם דורשים לקבל מענה ש"יאפשר אופק וביטחון".

הפגנת רכבים של העצמאיים
מחאת העצמאיים - כך זה נראה מלמעלה | צילום: שי אבן
מחאת העצמאיים, תל אביב
מחאת העצמאיים | צילום: ירדן אילון

לאור מה שהם מגדירים כ"איום קיומי של ממש", הציגו ב"להב" את מודל הסיוע הרצוי מבחינתם כדי להציל את העסקים מקריסה. בדרישותיהם: הענקת דמי אבטלה לעצמאים כמו לשכירים, על בסיס מה שהוענק בחודש אפריל, הענקת פיצוי לעסקם מקרן מס רכוש - כפי שקיבלו עסקים לאחר מלחמת לבנון השנייה ומבצע "צוק איתן", החלת מדיניות קיזוז הפסדים לאחור ואיחוד שנות המס של 2019 ו-2020.