מכון ויצמן מנתק את הקשר עם משרד הבריאות: המלחמה בין משרד הבריאות ומכון ויצמן נמשכת, כשפרויקטים בהם הושקעו כספים ומאמצים רבים, בהם גם מעבדה לבדיקות קורונה – מופסקים. במכון שיגרו הבוקר (שישי) מכתב למשרד הבריאות בו טענו כי הטיל דופי במכון והאשים האשמות שווא, זאת בהמשך לחשיפה בגורמי תקשורת שונים אודות המחדל במספר הבדיקות. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מכון ויצמן החליט על הפסקת פעילות בדיקות הקורונה עם משרד הבריאות, לאחר שהתגלה כי תוצאות בדיקות קורונה שחזרו חיוביות – הן בכלל שליליות. בהמשך למחדל, הושמעו טענות כלפי מכון ויצמן מצד משרד הבריאות, אולם במכון הבהירו כי לא נפלה תקלה באיכות הבדיקות ואף חלקן אינן באחריותו. 

במכתב שנשלח היום מטעם מכון ויצמן ליועץ המשפטי של משרד הבריאות, מצוין כי מכון ויצמן נענה לבקשת משרד הבריאות לסייע במאמץ עם מגפת הקורונה והכשיר בשביל כך מעבדה לביצוע בדיקות תוך השקעה של כספים ומשאבים. עוד טענו במכון כי במקום לקיים בדיקה עניינית של האירוע, משרד הבריאות מצא לנכון להטיל את כל האחריות על המכון - והתנער לחלוטין מהעובדות בשטח.

מכון ויצמן, רחובות (צילום: חיים צח לע"מ, TheMarker)
מכון ויצמן ברחובות. שיתוף הפעולה עם משרד הבריאות מופסק | צילום: חיים צח לע"מ, TheMarker

במכון ויצמן טוענים כי משרד הבריאות הוציא הודעה לציבור, הטיל דופי והאשים האשמות שאין להן שחר. ההאשמות הללו פגעו במכון והסבו לו נזקים ועל כן הם הודיעו על הפסקת שיתוף הפעולה וסגירת הפרויקטים המשותפים. למרות שהמכון רצה להיות שותף למאמץ הלאומי, הם נאלצים להפסיק את ההתקשרות. 

אחד מהפרויקטים אותו החליטו להשבית בעקבות האירועים, הוא פיתוחו של רובוט שהיה אמור לספק עשרות אלפי בדיקות. הפרויקט לא קיבל את האישורים של משרד הבריאות. גורמים במכון ויצמן אומרים כי ברור שמשרד הבריאות אינו מעוניין לבסס את אסטרטגיית היציאה שלו על קיום מערך בדיקות אינטנסיבי כפי שנהוג בכל העולם, ולכן מוותר על האפשרות שמכון ויצמן העמיד בראשותו.