"הייתי חודשיים בבית, והתגעגעתי": בתי הקפה, הברים והמסעדות נפתחו הבוקר (רביעי) לראשונה מאז החל משבר הקורונה, ורבים מהם ברחבי הארץ תועדו הומי אדם. כבר לאחר השעות הראשונות שעברו מאז נפתחו, נראה שיהיה מאתגר לשמור על הנחיות משרד הבריאות. סועדות בבית קפה בבת ים: "כיף לחזור. התגעגענו לחופש".

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לצד ההתרגשות מפתיחת מקומות הבילוי, נשאלת השאלה אם הישראלים יוכלו לעמוד בכללי משרד הבריאות. גילי לנדאו, מאמן כדורגל ותיק שאימן בעבר קבוצות בליגת העל, סעד בבית קפה בבת ים והתייחס לסוגייה. "כבר אנחנו רואים עכשיו שמלא אנשים בלי מסכות, משהו שאני לא אוהב בלשון המעטה", אמר. הוא התייחס גם לחזרה המיוחלת לסוג של שגרה: "חזרה נעימה וטובה, כאילו יצאתי עכשיו מלוע הארי".

גם אברהם, סועד בבית קפה, התייחס לחזרה לשגרה ולשאלה אם הנחיות משרד הבריאות יתקיימו: "הייתי חודשיים בבית, והתגעגעתי. עם ישראל אוהב להתחבק ולהתנשק, אני לא מאמין שההנחיות יישמרו טוטאלית כמו שמבקשים, אבל אני מאמין שיהיה בסדר". סועד נוסף, אלי לב, שנכח בבית הקפה, הוסיף: "תחושה מצוינת. לא פוחד אבל נזהר. צריך לשים את המסכה ולהתרחק".

חוזרים למסעדות אחרי הקורונה
צילום: באדיבות קבוצת קפה גן סיפור

לפי משרד הבריאות, הפעלת מקומות הבילוי אושרה הודות לירידה הממושכת וההתייצבות במספר חולי הקורונה המאומתים החדשים מדי יום.

אלה נוהלי משרד הבריאות להפעלת המסעדות, הברים ובתי הקפה

החל מהיום תותר הפעלה של מסעדות, ברים ופאבים כולל אפשרות לשבת במקום, אך ללא מתחמי אוכל בקניונים. יחס השוהים יהיה בהתאם לקבוע ברישיון העסק, או לגבי עסק שהתפוסה המקסימלית שלו היא 100 איש ומעלה – עד 85% ממספר הלקוחות המותר. 

ההפעלה תותר בכפוף  להקפדה על ריחוק פיסי, עטית מסיכות ושמירה על כללי ההיגיינה, שילוט, סימון מקומות עמידה בתורים, ויסות לקוחות, וכן בהתאם להוראות "התו הסגול" הפרטניות.

ראש הממשלה נתניהו כתב עם פרסום ההקלות החדשות: "קיבלנו היום בשורה מאוד משמחת. הממשלה מאשרת את פתיחת המסעדות, הפאבים, הברים, הפארקים הגדולים, הבריכות. קודם כל, אנחנו רוצים לעזור לכלכלה - לבעלי העסקים ולעצמאים שמייחלים לרגע הזה. שנית, אנחנו רוצים להקל על החיים שלכם, לאפשר לכם לצאת להתאוורר, לחזור ככל שניתן לשגרה, לשתות כוס קפה, לשתות גם בירה. אז קודם כל, תעשו חיים, אבל אנחנו גם עוקבים אחרי ההתפתחויות, ובהתאם להתפתחות התחלואה, אנחנו נערך בהתאם. מקווה שלא נצטרך לשנות".

שר הבריאות יולי אדלשטיין: "הממשלה נתנה הערב מתנת חג שבועות לאזרחי ישראל. הגברנו משמעותית את שחרור המשק מלפיתת הקורונה. פתחנו את הברים, המסעדות, הבריכות, וגם בבתי הכנסת יוכלו להתפלל יחד עד 70 איש בחג השבועות. אבל כול זה יוכל להימשך רק אם כל אחת ואחד מאיתנו יקפיד על הנחיות משרד הבריאות. בלי זה הנגיף יחזור ואיתו גם הסגר".