היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט הגיש היום (שלישי) לוועדת ההיתרים את התנגדותו לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל תרומה למימון משפטו בסך 10 מיליון שקלים, מחברו איש העסקים ספנסר פרטרידג'‎. במסמך הסביר טען היועמ"ש כי הקשר בין השניים אינו חברי בבסיסו וקבלת הסכום מהווה מתנה לעובד ציבור. בתגובה מסרו מקורבי נתניהו כי היועמ"ש - "מגיש כתב אישום מופרך נגד ראש הממשלה ומחבל ביכולתו להתגונן". ראש הממשלה הצטרף למתקפה ושיתף את הדברים בחשבונו הרשמי באפליקציית המסרים טלגרם. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בחוות הדעת שהוגשה לוועדה למתן היתרים במשרד מבקר המדינה, כתב מנדלבליט כי התנגדותו למימון מתבססת על האיסור על עובד ציבור לקבל מתנות, על העובדה שהקשר בין השניים התגבש "כקשר בין בעל הון לפוליטיקאי בכיר", ו"הסכום החריג" של 10 מיליון שקלים לפחות, שאותו מבקש נתניהו. היועמ"ש טען שלא ניתן לקבוע כי קבלת המימון אינה מתנה הניתנת לו כעובד ציבור.

בנימין נתניהו והמיליונר ספנסר פרטרידג'‎
ראש הממשלה והמיליונר ספנסר פרטרידג'‎ | צילום: דוד רובינגר, ידיעות אחרונות

במכתב שקדם לחוות הדעת, התבקש היועץ המשפטי לממשלה להתייחס גם לסוגיית ניגוד העניינים בין פרטרידג' ונתניהו, לאור העובדה שפטרידג' מופיע ברשימת עדי התביעה בכתב האישום נגד ראש הממשלה. "ניגוד העניינים.. נובע מלכתחילה מאופי יחסיהם", כתב מנדלבליט. "ההסדר למניעת ניגוד העניינים בין השניים נדרש גם ללא קשר.. למימון הוצאות ההגנה".

מקורבי ראש הממשלה לא נשארו אדישים להתנגדות, ופרסמו תגובה מפורטת ותקיפה שאותה שיתף נתניהו בעמודו הרשמי. "ככל שנחשפים מעשיו הפסולים של היועמ"ש בקלטות שהוא מסתיר מהציבור, כך הוא מעצים את הרדיפה השערורייתית שלו נגד ראש הממשלה נתניהו והימין", כתבו המקורבים. "ניגוד העניינים של היועמ"ש זועק לשמיים. ביד אחת הוא מגיש כתב אישום מופרך נגד ראש הממשלה וביד שנייה הוא עושה הכל כדי לחבל ביכולתו של ראש הממשלה להתגונן מפניו".

נתניהו בבית המשפט
נתניהו בבית המשפט | צילום: חדשות 12

המקורבים המשיכו: "מנדלבליט מעמיד את ראש הממשלה לדין בהאשמות מופרכות ותפורות שעלו כ-250 מיליון שקלים למשלם המיסים, תוך שימוש באמצעים פליליים כגון סחיטה באיומים של עדים. מנגד מנדלבליט מנסה למנוע בכל דרך מראש הממשלה את זכות היסוד להגן על עצמו בסיוע פרטי שלא עולה למשלם המיסים פרוטה. שוב מתגלה שיש חוק אחד לנתניהו וחוק אחר לכל האחרים. כך נראית חקירה פוליטית שמסתיימת בכתב אישום פוליטי. שערורייה". 

ראש הממשלה החליפי בני גנץ הגיב לדברים וכתב: "אני נותן גיבוי מלא להחלטת היועמ"ש ולכל מערכת אכיפת החוק בישראל. הם ימשיכו למלא את תפקידם ללא מורא, במקצועיות ובנחישות. הקמנו את הממשלה לאור משבר הקורונה ובזה יש לעסוק".  

גם שר המשפטים פרסם הודעה ברוח דומה: "מנדלבליט לא רודף אף אחד, הוא מבצע את תפקידו. מתקפה על שומרי הסף פוגעת בדמוקרטיה, והחלשת הדמוקרטיה תפגע בזכויות של כל אזרח במדינת ישראל". 

לפני כשנה החליטה הוועדה למתן היתרים לדחות את בקשת ראש הממשלה נתניהו לקבל מימון הוצאות משפטיות כתרומה מבן דודו נתן מיליקובסקי ומחברו הקרוב ספנסר פרטרידג'. בעקבות כך, פנו פרקליטיו של נתניהו לוועדת ההיתרים לדון בבקשה מחדש, בנימוק שהגשת כתבי האישום נגדו מהוות שינוי בנסיבות, וביקשו לכנס את הוועדה לדיון נוסף בנושא.