כחלק מהחזרה ההדרגתית לשגרה, במהלך הלילה (בין שלישי לרביעי) נחתם הסכם להפעלת מעונות היום והמשפחתונים המפוקחים החל מיום ראשון הקרוב. ההסכם נחתם לאחר שמשרדי העבודה והרווחה ומשרד האוצר הגיעו להסכמה עם הארגונים המפעילים את המעונות והמשפחתונים. הפתרון אליו הגיעו אמנם נותן מענה לכ-20% אחוזים מהילדים אך מרביתם לומדים בגנים פרטיים - איתם עדיין לא הושג הסכם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הארגונים (נעמת, ויצו, אמונה, נשי חרות, החברה למתנ"סים, נאות מרגלית, בית יעקוב, איגוד מעונות יום ועוד) מדווחים על קבלת מתווה ישים, שיאפשר להפעיל את המעונות תוך שמירה על שלומם ובריאותם של הילדים והצוותים.

על פי ההסכם, הממשלה תישא בעלות הפעלת המעונות במתכונת המיוחדת. בארגונים מביעים סיפוק מכך שנמנעה הטלת עלויות נוספות על ההורים ומברכים על המאמץ המשותף של משרד הרווחה, אגף מעונות היום ושל אנשי האוצר, להציג מתווה לחזרה לשגרה.

קבוצות קבועות של עד 17 ילדים

בהתאם להנחיות משרד הבריאות, הפעילות במעון תהיה בקבוצות קבועות של עד 17 ילדים. במידה שהביקוש למעון יעלה על ההיצע, ניתן יהיה לבצע ניוד ילדים בין מסגרות לגיל הרך, אך לא יתאפשר ניוד מארגון לארגון. הורה המעוניין להעביר את ילדו לארגון אחר יפעל בהתאם לפרוצדורה שבשגרה.

בנוסף, פתיחת הקבוצות תהיה בהתאם לביקוש וניתן יהיה לקלוט ילדים בקבוצות רב גילאיות. תעדוף ילדים יהיה בהתאם לנוהל קבלת ילדים למעון יום בעל סמל.

בכיתות התינוקות והפעוטות יהיו 3 מחנכות ואילו בכיתת הבוגרים 2 מחנכות. בקשתם של הארגונים למחנכת מחליפה נוספת נדחתה. על פי הארגונים, המתווה המוסכם קרוב מאוד למתווה אותו הביאו לפני כשבועיים בפני הממשלה.

בהמשך להצעה שהועברה ממשרד הרווחה – גם גני הילדים הפרטיים ומעונות יוכלו לפתוח להתחיל לחזור לשגרה במידה ומשרד הבריאות יאשר את המתווה שהוצע. נזכיר - הגנים הפרטיים ומעונות היום ביקשו פיצוי כספי על החודשיים האחרונים בהם היו סגורים.

שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס התייחס להסכם שנחתם עם מפעילי מעונות היום והמשפחתונים שבפיקוח: "הבטחנו - וקיימנו. כפי שהוחלט בדיון על מערכת החינוך בראשות ראש הממשלה ב-1.5, ובהתאם למתווה שהצענו, מעונות היום והמשפחתונים המפוקחים ייפתחו ביום ראשון, 10.5".

"פתיחת מעונות היום היא צעד חשוב והכרחי בדרך להחזרת הכלכלה והמשק לשגרה", הוסיף. "פתיחת המעונות תאפשר לכמיליון הורים לחזור לעבודה, לא לפניי שהבטחנו את בריאות הילדים והצוותים. אני מודה לצוותי המו"מ שלנו, בראשות מנכ"ל משרד העבודה והרווחה אביגדור קפלן, שיחד עם אנשי האוצר ומפעילי המעונות, הגיעו להסכמות שמאפשרות חזרה לפעילות במסגרות הלידה עד גיל שלוש שבפיקוח המדינה".