קרובים קרובים: פעילות הכנסת בימים אלה של הקמת הממשלה אינטנסיבית במיוחד - ועל הח"כים שנוכחים במליאה להקפיד על כללי ריחוק קפדניים, כחלק מהמאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. במשכן גיבשו שורה של תקנות שיאפשרו לחברי הכנסת לעבוד – ובמקביל לשמור על מרחק של שני מטרים זה מזה. אלא שבזמן שהציבור מתבקש להקפיד על ההנחיות, נראה כי דווקא נציגיו – שאמורים לשמש דוגמה – אינם מיישמים את הכללים. במהלך הדיונים אמש (רביעי) במליאה, צולמו חברי הכנסת ללא מסכות וללא שמירה על המרחק המבוקש. והיו גם לא מעט רגעי התקהלוית המוניות, בניגוד מוחלט להנחיות. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בכנסת נערכו לקיום הדיונים, ויצרו תנאים מיוחדים – במרכזם פיצול הישיבה בתוך אולם המליאה. כלומר, כדי לאפשר לח"כים לשהות במרחק של שני מטרים זה מזה, חלק מהם הושבו ביציעים במקום בכסאותיהם המקוריים ובכך נוצר הריווח הדרוש. כמו כן, חובת חבישת המסכות חלה גם על חברי הכנסת, שהתבקשו לעטות אותן על פניהן בצורה תקנית לכל אורך שהותם במשכן.

המליאה התכנסה אתמול בשעות אחר הצהריים, להליך תיקוני חקיקה ארוך במיוחד – בכפוף להגבלות. בתחילת הדיונים הממושכים נראה היה שחברי הכנסת אכן מקפידים על כללי הריחוק ועטיית המסכות. אך ככל שנקפו השעות, החלה התרופפות משמעותית במשמעת.

המצלמות, שתיעדו את הדיונים במלואם, תפסו את חברי הכנסת מפרים בגסות את ההנחיות: מסירים את המסכות מעל פניהם או שעוטים אותן בצורה לא תקנית ומשוחחים במרחק קטן מאוד זה מזה.בתיעוד מהמליאה ניתן לראות את יו"ר יש עתיד-תל"ם, יאיר לפיד, ניגש למקורבו ואיש סיעתו ח"כ מאיר כהן ולוחש באוזנו.

אי שמירת הנהלים המליאה בזמן הקורונה (צילום: ערוץ הכנסת)
לא שומרים על הכללים במליאת הכנסת | צילום: ערוץ הכנסת

כך קרה גם עם ראש הממשלה החלופי המיועד, בני גנץ, שנתפס גם הוא מתיישב בכסא הצמוד לח"כ אבי ניסנקורן ומשוחח עמו במשך דקות ארוכות, ללא מסכה וללא שמירה על מרחק של שני מטרים. עוד נראה ח"כ עופר כסיף מהרשימה המשותפת משתעל לעברו של השר אופיר אקוניס מהליכוד. 

בשלב מסוים, נראה שהח"כים פרקו כל עול: עשרות חברי כנסת התרכזו סביב דוכן יושב הראש במשך דקות ארוכות, בצפיפות רבה. רק מעטים מהם חבשו מסכות בעת ההתקהלות הזו, חלקם אף הניחו יד על עמיתיהם, למרות שמגע כזה אסור בימי קורונה. מעבר למסר הבעייתי שעולה מהתמונות הללו, הדבר עלול להיות מסוכן וליצור תחלואה רחבה בתוך בית המחוקקים.