בן 52 נהרג היום (שבת) בהתרסקות מטוס קל בשטח פתוח ליד קיבוץ יקום שבשרון. נער בן 14 שהיה איתו על המטוס, פונה במסוק חילוץ לבית החולים - וכעת חל שיפור במצבו, שמוגדר קל. השניים היו לכודים במטוס, וצוותי מד"א שהגיעו למקום העניקו להם טיפול ראשוני אך נאלצו לקבוע את מותו של בן ה-52 לאחר זמן קצר. מומחה תעופה: "כשכלי מסוג זה עומד ללא תנועה ותזוזה מספר חודשים, יכולים להיאסף מים במנוע".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

המטוס מדגם אולטרהלייט התרסק בשדה פתוח ליד השער המזרחי של הקיבוץ. לפי עדכון מהזירה, השניים חולצו מהמטוס, וצוותי מד"א ניסו להציל את בן ה-52 מיד לאחר שחולץ, אך נאלצו לקבוע את מותו זמן קצר אחרי-כן. בן ה-14 פונה במסוק חילוץ צבאי של יחידת 669 עם פגיעה רב מערכתית לבית החולים שיבא תל השומר. ממחלקת טיפול נמרץ ילדים בשיבא מעדכנים כי מצבו של הנער השתפר ומוגדר כעת קל. הוא סובל ממספר שברים בגפיו, ובשעה זו מועבר להשגחה. 

"כשהגענו למקום ראינו את המטוס הקל שהתרסק בשטח הפתוח ובתוכו נלכדו 2 פצועים, גבר כבן 50 שהיה מחוסר הכרה ונער כבן 14 בהכרה מלאה", סיפרו הפרמדיקים של מד"א ירדן דהרי ועידן. "מיד התחלנו בטיפול רפואי כשבמקביל פעלו לוחמי האש לחלץ את הפצועים. הגבר היה ללא סימני חיים ובתוך זמן קצר נאלצנו לקבוע את מותו. הנער שנפגע באורח קשה הועבר למסוק צבאי שנחת במקום ופונה לבית החולים תוך כדי טיפול רפואי מציל חיים".

מסוק חילוץ בזירת התרסקות המטוס הקל בשרון
מסוק החילוץ שפינה את בן ה-14 לבית החולים | צילום: קבוצת חץ כחול

רב רש"ף דני יוספסברג מפקד משמרת תחנה אזורית נתניה שהגיע לזירה סיפר: "קיבלנו הודעה על מטוס שהתרסק באזור יקום. למקום יצאו מספר צוותים. עם הגעתנו למקום ראינו מטוס שבתוכו אב וילד לכודים". 

התרסקות המטוס הקל בשרון
התרסקות המטוס הקל בשרון | צילום: דוברות מד"א, דוברות מד"א

הוא הוסיף: "היה קושי רב - חילוץ מאוד קשה בתנאים קשים מכיוון שהמטוס עצמו מלא בדלק כמובן וחלק ממנו נשפך על הלכודים עצמם. בוצע חילוץ באמצעות כלים הידראוליים והעברנו אותם לטיפול של מד"א. צוות מיחידה 669 פינו אותם במסוק לביה"ח".

התרסקות המטוס בשרון
התרסקות המטוס בשרון | צילום: כבאות מרכז

מומחה בתחום תעופת האולטרלייט ומדריך ותיק אמר לכתב N12 שקשה לקבוע כעת את סיבת ההתרסקות. "עוד מוקדם לדעת את סיבת ההתרסקות ואין לי ספק שהיא תיחקר בכובד ראש", אמר. "יחד עם זאת, לימי הסגר ישנה השפעה ישירה על טיב הטסת כלים כמו זה, אחרי תקופה ממושכת שבה לא מפעילים את הכלי, צריך לעבור שיעורי רענון על הכלי, לפני שחוזרים להטיס".

הוא הוסיף באופן כללי ש"כלי מסוג זה עומד ללא תנועה ותזוזה מספר חודשים, יכולים להיאסף מים במנוע, ויחד עם מגע בדלק יכולה להיווצר תקלה במנוע".