יממה לאחר שפורסם ב-N12 כי נוסעים שמגיעים בטיסות לישראל אינם נבדקים בנמל התעופה ואינם מפוקחים, הודיע היום (רביעי) ראש המל"ל מאיר בן שבת על הנחיה חדשה שקבע ראש הממשלה נתניהו: החל מרגע זה, חובה לשלוח את כל מי שמגיע לארץ לבידוד במתקן ייעודי עם פיקוח. משרד הביטחון הוא האמון על ביצוע המשימה, ומשרד האוצר הונחה לתקצב אותה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"במסגרת הצעדים למניעת התפשטות מגפת הקורונה ולאור תמונת המצב העדכנית, מנחה ראש הממשלה כי כל הבאים לישראל מחו"ל יועברו לבידוד במלוניות (או במתקנים שיוסבו לכך) תחת השגחה", כתב ראש המל"ל בהודעה למשרדי הממשלה. "האחריות למימוש הנחיה זו מוטלת על משרד הביטחון החל מטווח הזמן המיידי".

"באשר למדיניות הבדיקות ביחס לאוכלוסייה זו", הוסיף בן שבת. "קבע ראש הממשלה כי ככל שמשרד הביטחון יצליח לספק ערכות בדיקה בהתאם לדרישות שהוגדרו על ידי משרד הבריאות יישקל ביצוען של בדיקות גם ביחס לאוכלוסייה זו. משרד האוצר נדרש לתקצב משימה זו באופן מיידי".

שר הבריאות ליצמן מסר בעקבות הפרסום: "לאור הנתונים שחלק מהנכנסים לחו”ל לא מקפידים ללכת לבידוד - החלטנו להעביר פיזית את הנכנסים לארץ, מנתב"ג ישירות למתקני בידוד שיופעלו בידי משרד הביטחון. זו הדרך הנכונה לעצור את ההידבקות האפשרית והרחבת הסכנה".

"כל אחד הלך לאן שרצה"

אתמול סיפרה נוסעת שחזרה ארצה בטיסה מניו יורק כי אומנם חויבה לחתום על הצהרה שהיא תיכנס לבידוד מרצונה, אך לאחר מכן נשלחה לדרכה. "ברגע שנחתנו בארץ יצאנו מהמטוס ובביקורת הדרכונים חיכו נציגים של משרד הבריאות", מספרת הנוסעת, "הם ביקשו למלא הצהרה על כניסה לבידוד, ולא נתנו לצאת למי שלא הצהיר על זה. אבל ביציאה מהשדה כל אחד פנה לאן שהוא רוצה, אנשים תפסו מוניות בזול".

הנוסעת ששבה ארצה סיפרה שכבר במטוס הופתעה מכך שהצוות לא שמר על הנהלים: "כבר בטיסה הצוות אמר שכל אחד יכול לשבת איפה שהוא רוצה במחלקת תיירים. היו אנשים מבוגרים שהשתעלו, לא כולם היו עם מסכות. גם הצוות עצמו לא היה עם מסכות, שזה היה מוזר. הם היו עם כפפות אבל לא עם מסכות".

"מטוס מלא בצעירים הגיע מחו"ל - אף אחד מהם לא נבדק"

גם מוריה תמיר, אם לצעיר שחזר אתמול מהמזרח, העידה על היעדר הפיקוח בנתב"ג. "הגיע מטוס שלם מתאילנד שעצר בגואה, אסף משם את הילדים, ונחת בארץ", סיפרה ל-N12. "לא בדקו להם חום, לא עשו להם בדיקת קורונה, שום דבר. פשוט הגיעו, מילאו טפסים לצורך איכון הטלפונים שלהם - וזהו. בשאטל מהמטוס מישהו דיבר בכריזה ואמר להם שהם צריכים להיכנס לבידוד".

"בהתחלה חשבנו שהוא ינחת בשדה התעופה רמון, כמו שפרסמו לפני כמה ימים, והצבא ייקח אותו לשהות במתחם בידוד באילת", המשיכה תמיר. "אז התקשרנו למשרד הבריאות, והם אמרו שאנחנו צריכים להגיע לקחת אותו בעצמנו. בנתב"ג שירות המוניות עבד, הנהגים היו עם מסכה, וחלק מהצעירים שהיו על הטיסה פשוט עלו על מונית ונסעו".

תמיר ציינה שהכינה עבור בנה מתחם מיוחד, והוא מקפיד לציית לכללי הבידוד - אבל אין לדעת אם האחרים ינהגו בצורה דומה. "אנחנו סידרנו לו בידוד מחוץ לבית, אבל אין על זה שום פיקוח", הסבירה. "מגיע מטוס שלם מהמזרח ואף אחד לא בודק אותם. זה הזוי. אף אחד לא יצר קשר ממשרד הבריאות, ממש הפקרות".