ראש הממשלה נתניהו ערך שלשום (שני) פגישה בזום עם ראשי המגזר העסקי והעצמאים במטרה לפתור את המשבר הכלכלי שנוצר בעקבות התפרצות נגיף הקורונה. כבר בראשית הפגישה נאלץ נתניהו לצאת החוצה כדי לחתום על ההסכם להקמת ממשלה עם בני גנץ. בהמשך השיחה זעמו בעלי עסקים ובהם הראל ויזל על המצב הנוכחי והתנאים בהם ניתנים פיצויים לעסקים. נתניהו הסביר בהמשך: "הנסיבות הפוליטיות יאפשרו דברים שלא יכולנו לעשות קודם".  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

רה"מ שיתף במהלך השיחה: "אני נאלץ לעזוב אתכם משום שאנו מצפים לממשלת אחדות. הדוברת שלי אמרה לי לא להגיד את זה – אני כבר אמרתי". שאר האנשים בפגישה בירכו את נתניהו על חתימת ההסכם. לאחר מכן הגיב שר האוצר משה כחלון על הבשורה של נתניהו ואמר: "ראש הממשלה חותם על הסכם להוציא אותי לחופש. בזה הרגע הולכים לחתום גם על ההוצאה שלי לחופש - שמחה כפולה".  

בהמשך השיחה שארכה כשעה, חזרו לעסוק במשבר הכלכלי הקשה בו נמצאים העצמאים והמגזר העסקי. אביב שזירי מהתאחדות אולמי האירועים סיפר: "אנחנו ב-100 אחוז ירידת מחזורים. אפס שקל הכנסה. אנחנו בסיוטים מתי נחזור לעבודה. אני מתנצל על הטונים, אבל אני רוצה התייחסות לעסקים שהם כרגע מושבתים".

הפגנת רכבים של העצמאיים
הפגנת העצמאים

ויכוח מרכזי בפגישה נסוב סביב הפיצוי לעסקים גדולים עם מחזור של יותר מ-20 מיליון שקלים, אותם מייצג בשיחה הראל ויזל, הבעלים של רשת פוקס. ויזל הסביר: "העסק שלי הוא גדול. זה 3 וחצי מיליארד שקל. מישהו שפתח 5 חנויות בגדים. יש חנות בגדים אחת שמוכרת ב-20 מיליון שקל בשנה, אז מי שיש לו 4 חנויות בגדים הוא עסק גדול? לא נעים לי אבל במילה אחת - זו הונאה. לקרוא לעסק מעל 20 מיליון שקל עסק גדול, זו פשוט מאוד עבודה בעיניים נגיד את זה".

ראש הממשלה נתניהו תהה: "מה עם מעל ה-20 מיליון?" ויזל השיב: "אפס! אפס!". כחלון הצטרף וענה לויזל: "הראל ויזל, תן לדבר. הבנתי אותך, תן לדבר. מעבר ל-20 מיליון שקל, ראש הממשלה, אני אשב איתך מתי שיהיה לך זמן ונגבש. נתניהו ענה לכחלון: "עוד הלילה". כחלון הרגיע בתגובה: "נמצא לו את המקור, נזמין את הראל ויזל". 

לכל אורך השיחה ניסה ראש הממשלה נתניהו לתת מסר הרגעה כללי שהוא מודע לבעיה, וגם הבטיח – המציאות הפוליטית החדשה תשפר גם את זו הכלכלית: "העובדה היא, לפחות מבחינת האשראי, שקמצוץ של קמצוץ הגיע וזה מבחינתי שערורייה. ולכן אנחנו הולכים לעשותה כל כדי לתקן את זה. הנסיבות במסגרת הפוליטית וגם במסגרת הכנסת, המסגרת הפרלמנטרית והתקציבית יכולה לאפשר לנו דברים שלא יכולנו לדבר עליהם לפני 5 דקות. בתנאי שנשלים כמובן את הרכבת הממשלה ואני מאמין שנעשה את זה".