אלעד מוסייב קזז ובן זוגו הביאו ילד לעולם בפונדקאות, בסופו של תהליך ארוך ולא פשוט שארך 3 וחצי שנים. כשהוא הגיע לגיל 4 חודשים, הם החליטו לרשום אותו לתינוקייה ברמת גן. אלעד סיפר: "כשהלכתי לראות את הגן היא לא הייתה שם, אמרתי לה שאני ממש בלחץ שלא יהיה לו מקום בגן בשנה הבאה, אז ביקשתי שתשמור לי מקום והיא אמרה לי 'אני שומרת לך מקום'".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"ואז היה היא התחילה לשאול שאלות – 'ילד ראשון?' אז עניתי לה כן בכור, וסיפרתי לה שהוא נולד בפונדקאות בארצות הברית", הוסיף. בשיחה בין מנהלת התינוקייה לאלעד נשמע שהמנהלת מופתעת מהעובדה שמדובר בשני אבות ומתקשה לקבל את זה.

"אני צריכה לעכל את העובדה שמדובר בשני אבות"

למרות שהגננת וההורים היו בקשר למעלה מחודשיים, כשהבינה שמדובר בזוג גברים - היא ביקשה מהם זמן נוסף על מנת להחזיר את תשובתה. "אז ככה. אני אשתף אותך באמת מלב אל לב", אמרה הגננת לאלעד. "הבנת כבר שיש לי טלפון כשר, ואני ככה בן אדם שומר מצוות". 

מנהלת הגן הסבירה לאלעד כי היא צריכה "לעכל את העובדה שמדבר בשני אבות", וכשהאב תהה האם מדובר בגן דתי – הגננת השיבה: "הגן הוא לא דתי אבל הצוות בתינוקייה דתי, ואני צריכה עם עצמי לראות את הדברים ולעכל אותם".

אלעד סיפר ל-N12: "אני מהשוק אמרתי לה אוקי, אז תחזירי לי תשובה עוד היום שאני אדע מה לעשות. וזה מצחיק כי גם עברנו מעיר אחרת לרמת גן כדי לא לחוות למשל מצבים כאלה, רצינו לבוא לעיר שיש בה ביסוס של הורות להט"בית. וגם קרץ לנו גם שיש בו פן מסורתי ובן הזוג שלי מסורתי. ידעתי שהיא דתייה ידעתי שהמטפלת השנייה דתייה".

גן ילדים ריק (אילוסטרציה: ChiccoDodiFC, shutterstock)
אילוסטרציה | אילוסטרציה: ChiccoDodiFC, shutterstock

בסוף אותו היום ההורים המתוסכלים התקשרו שוב וביקשו להבין אם יצליחו להירשם לגן. הגננת הבהירה לזוג ההורים כי היא מנהלת קשר רציף רק עם אימהות. "בתור אדם שומר מצוות אני לא יכולה לנהל קשר רציף עם גברים", אמרה הגננת. אלעד שאל אותה האם מונעים מכל האבות להיות בקשר עם צוות הגן והיא השיבה: "לא, אנחנו לא מונעים – זה לא שאני נמנעת מדיבור עם האבות, אבל הקשר הרציף והמתמיד שלי הוא תמיד אימהות". 

אלעד אמר למנהלת התינוקייה: "אני חייב להגיד שקצת קשה לי להאמין לזה, אבל בסדר, זה החלטה שלך. אנחנו מדברים כבר יותר מחודשיים ואני אומר לך שאני צריך מקום לגן, היום באתי להירשם לתינוקייה אצלך ואני לא יכול כי פתאום הבנת שאנחנו זוג גברים".

"נפגעתי מאוד - עברנו לרמת גן כדי לא לחוות מצבים כאלה"

הוא טען כי ההסברים שלה נשמעו לו כמו תירוצים: "זה כאילו לקח לה כמה שעות לבנות איזשהו קו לפיו זה יהיה לגיטימי לא לקבל אותנו לגן. אמרתי איך זה יכול להיות, היא מזמינה את האבות למסיבות? אם האב רוצה להתעניין עם מה שקורה לבן או לבת שלו בגן, הוא לא יכול לדבר איתה הוא צריך להפנות את אשתו?".

"אני נפגעתי אני נפגעתי מאוד", סיפר אלעד בבכי. "ברגע שאני עיכלתי את זה שהיא צריכה לעכל לא ידעתי מה לעשות אם עצמי, באמת הסתובבתי בגן סהרורי. חיבקתי את הבן שלי כל הזמן באמת, כאילו דיברתי אל הלב שלו והסתכלתי אליו כל הזמן בעיניים והבטחתי להגן עליו ולשמור עליו".

מצוות הגן נמסר בתגובה: "מנהלת התינוקייה היא אישה שומרת מצוות, ההתנהלות היא מול האימהות - באספות הורים, במסיבות, בתקשורת ובהדרכה. כיום יש בגן זוג אימהות לתינוק מקסים. מנהלת התינוקייה לא נתנה תשובה שלילית ונענתה באגרסיביות, כשניסתה להסביר את המורכבות". 

יו"ר האגודה למען הלהט"ב, הילה פאר מסרה: "המקרה הזה הוא תזכורת לכולנו שגם היום הלהט"בופוביה והאפליה ממשיכות להתקיים וכך גם המאבק של כולנו לזכות הבסיסית לשיוויון. לא נסבול מציאות שבה בני זוג מופלים רק בשל נטייתם המינית ונמשיך להיאבק עד לשיוויון זכויות מלא. אנחנו קוראים לכל מי שחווה אפליה או שנאה על רק נטייתו המינית או זהותו המגדרית, לדווח למרכז הדיווח של האגודה".