הקלות בדרך? בממשלה צפויים להתקיים החל מהיום (חמישי) דיונים בנוגע להקלות במשק שיצאו לפועל בהדרגה לאחר חג הפסח. הוויכוח בין משרד הבריאות למשרד האוצר נוגע למידת ההקלות בהן צריך לנקוט. אחד הנושאים שנמצאים בלב המחלוקת לקראת השבוע הבא הוא אם ניתן יהיה לפתוח מספרות ומכוני קוסמטיקהמשרד הבריאות ימליץ: מגיל 65 עדיין להישאר בבתים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הגורמים הכלכליים בדיונים תומכים בפתיחה חלקית של אותם עסקים. הם חושבים שיש לאפשר זאת, אך תחת מגבלות של לבישת כפפות ומסיכות. במשרד הבריאות מצד שני בינתיים מתנגדים – הם חושבים שמכוני יופי ומספרות לא מאפשרים כרגע את הריחוק שצריך בין אדם לאדם, ומחייבים קרבה גבוהה מדי בין אנשים.

ספר עם לקוח (אילוסטרציה: Jacob Lund, shutterstock)
האם המספרות יחזרו לתפקוד חלקי? | אילוסטרציה: Jacob Lund, shutterstock

הדיון הזה דומה לדיון שהתקיים בתחילת ההגבלות בנוגע לשאלת המשלוחים מהמסעדות. באותה העת משרד הבריאות התנגד, אך בעקבות הפגיעה הכלכלית שהדבר היה גורר הוחלט לאפשר את זה. ההכרעה גם הפעם תהיה של ראש הממשלה נתניהו.‎

קיים הבדל תהומי בין הגישה של משרד הבריאות לבין זו של משרד האוצר. באוצר חושבים שצריך להקל הרבה יותר על התעשייה ולפתוח חנויות קטנות, כך גם חושב יועצו של נתניהו אבי שמחון. ובמשרד הכלכלה טוענים שצריך לשקול פתיחת קניונים כבר בהתחלה. במשרד הבריאות לעומת זאת מתנגדים וחושבים שצריך בשלב זה להעלות את מספר העובדים במקומות העבודה בלבד.

שירות תעסוקה (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
פתיחת חנויות קטנות כבר בשבועות הקרובים? | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הצעדים צפויים להתקיים בתחילת שבוע הבא, אך לא בהכרח ביום ראשון. חשוב להדגיש כי במקביל לנקיטת צעדים מסוג זה יתקיימו בדיקות כדי לוודא שהדבר לא יביא לעלייה במספר הנדבקים, ושאין צורך לחזור אחורה ולהטיל הנחיות חדשות. ‎

במקביל, הורים רבים היו רוצים לראות גם פתיחה חלקית של מערכת החינוך. אך לכל גורמי המקצוע ברור שיהיה קשה מאוד לנקוט בצעד שכזה בקרוב - גם לא במתכונת מצומצמת. ולכן אחד הפתרונות המידיים שנבחנים הוא לאפשר למשפחות לשמור יחד על הילדים במתכונת של עד 4 משפחות בהרכב קבוע. כלומר, הורים מסוימים ישמרו לסירוגין על הילדים, כך שיתר ההורים יוכלו לצאת לעבוד ולהתאוורר.

סגר בירושלים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
הסגר בבירה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מתכונת דומה לזו הייתה קיימת בתחילת הדרך, כשרק הוטלו המגבלות על הציבור – אז משרד הבריאות אפשר לשתי משפחות קבועות לשמור ביחד על הילדים. כעת הרעיון הזה עולה שוב על השולחן. הוא הוצג כבר לנתניהו וראש הממשלה יצטרך להכריע בעניין‎.

מחר יתקיים דיון נרחב ראשון בנושא ההקלות בשעה 15:00 בהשתתפות ראש הממשלה, השרים, וראשי המשרדים הרלוונטיים על היציאה ההדרגתית לשגרה. במועצה לביטחון לאומי ובמשרד הבריאות מקווים להגיע לדיון הזה עם הסכמות מראש, עם זאת סביר להניח שהחלטות יתקבלו רק במהלך סוף השבוע.