טקס הענקת פרסי ישראל: האירוע שנועל את חגיגות יום העצמאות, טקס פרסי ישראל, הועבר אמש (רביעי) בשידור ישיר בערוץ 12 וכאן ב-N12. השנה מתקיים האירוע במתכונת מיוחדת המותאמת להגבלות הקורונה - ללא קהל. הפרס הוענק ל-10 מצטיינים: חוקרים, אנשי מדע, רוח וחברה – שתרמו לעיצוב דמותה של המדינה בתחומי חיים מגוונים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הזוכים בפרס היוקרתי נבחרו על ידי ועדת שופטים מיוחדת, שהגישה את המלצותיה לשר החינוך. הפרס מוענק בעבור מפעל חיים, אמנות וחקר של תחומים שונים, ביניהם רפואה, היסטוריה ומדעים. באירוע ישולבו ברכותיהם של נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך הרב רפי פרץ. 

פרס ישראל בתחום מפעל חיים הוענק השנה לשניים: הראשון הוא פרופ' אבישי ברוורמן. פרופ' ברוורמן הוא כלכלן מצליח, ונבחר לכהן כחבר כנסת מטעם מפלגת העבודה בשנת 2006 אז שימש כשר לענייני מיעוטים. את הפרס הוא מקבל הודות לתפקודו כנשיא אוניברסיטת בן גוריון – במסגרתו פתח את המוסד לישובי הפריפריה ולאוכלוסייה הבדואית וגייס לאוניברסיטה את טובי החוקרים והמורים.

הזוכה השנייה בפרס מפעל חיים היא נעמי סטוצ'ינר, הודות לפעילותה החברתית שהגיעה לשיאה בעת שהקימה את "בית שפירא" – שמסייע לבעלי מוגבלויות להשתלב בחברה ולזכות לשוויון הזדמנויות.

בתחום חקר הרפואה קחבל השנה את הפרס פרופ' גדעון רכבי, מומחה בתחום המטולוגיה ואונקולוגיה ילדים. בנימוקי הוועדה צויין כי רכבי "מגלם את השילוב המיטבי בין מצוינות ברפואה קלינית והישגים מחקריים פורצי דרך". בתחומי המחקר פרופ' רכבי אחראי לתגליות ולזיהוי מנגנונים חדשים בעלי חשיבות רבה, נכתב.

הזוכה בתחום האמנות הפלסטית היא שרה ברייטנברג-סמל, אשר שימשה כאוצרת לאמנות ישראלית במוזיאון תל אביב. בתחום חקר ההיסטוריה הכללית מקבל השנה את הפרס פרופ' בנימין זאב קדר. לגבי קדר כתבה הוועדה: "הוא החוקר החשוב, המשפיע והפורה ביותר של מסעי הצלב ושל חקר היחסים הבין דתיים".

טקס פרס ישראל
הנשיא ריבלין וראש הממשלה נתניהו בטקס בשנה שעברה | צילום: באדיבות תאגיד השידור, כאן 11, חדשות

בתחום חקר הכימיה והפיזיקה זכה השנה פרופ' יוסף קלפטר על "תרומותיו פורצות הדרך", לשון הוועדה. את פרס ישראל לחקר התלמוד מקבלת השנה פרופ' ורד נועם בעבור מצויינות מחקרית ופרסומיה בתחום.

את פרס ישראל בתחום הספרות התורנית קיבל הרב יעקב אריאל, שעליו הוועדה כתבה בנימוקיה: "תרומתו ליצירה התורנית מעבר להיקפה הרחב ניכרת בהיותה פסיקת הלכה למעשה בחיים המודרניים".

הזוכה בתחום חקר מדע המדינה, מדעי הניהול והיחסים הבין לאומיים הוא פרופ' אברהם בן צבי. בנימוקיה לבחירתו ציינה הוועדה: "ספריו הרבים ועבודותיו המחקריות השפיעו על החשיבה של קובעי מדיניות והקימו דור של חוקרים צעירים ומוכשרים". בתחום חקר החקלאות ומדעי הסביבה מקבל השנה את הפרס פרופ' דני זמיר על טיפוח והשבחה של זני עגבניות וגידולים אחרים.