עוד התקדמות בדרך ל(סוג של) שגרה: במשרד התחבורה החליטו כי התחבורה הציבורית תחזור לפעול בסופי השבוע - והשינוי יחל כבר בסוף השבוע הקרוב. עם זאת, הדגישו, מדובר רק בקווים שפועלים כעת במהלך השבוע. גם ברכבת ישראל הודיעו כי קווים מסויימים יחזרו לפעול כבר בתחילת השבוע הבא, ושאר הקווים יחזרו בהדרגה בהמשך.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במשרד התחבורה הודיעו הערב (שני) כי קווי האוטובוס העירוניים יחזרו לפעול בימי שישי ובמוצאי השבת. "באזורים שבהם פעלו האוטובוסים גם בימי שבת, תחודש הפעילות לאורך כל סוף השבוע", נמסר, "אך לא תחודש פעילות של קווים שפעילותם הופסקה".

חיטוי תחנת אוטובוס
חיטוי תחנת אוטובוס, ארכיון | צילום: פלאש 90

עוד ציינו במשרד התחבורה: "ברשות הארצית לתחבורה ציבורית פועלים לספק את דרישות הציבור לשימוש בתחבורה הציבורית במגבלת מספר הנוסעים. בפני הרשות הארצית לתחבורה ציבורית עומד אתגר למקסם את השירות לציבור כשמספר הנהגים והאוטובוסים מוגבל והדרישה לשימוש בתחבורה הציבורית גדלה בכל יום".

למרות הרחבת הפעילות, במשרד התחבורה מזהירים מפני הפצת נגיף הקורונה: "ברשות הארצית לתחבורה ציבורית קוראים לציבור הנוסעים לשמור על ההנחיות, להקפיד לחבוש מסיכה במהלך הנסיעה, לא לנסוע אם אתם סובלים מתסמיני קורונה. שימו לב כי לא ניתן לשלם במזומן או להטעין את הרב-קו אצל הנהג". המידע המלא יהיה זמין במוקד הטלפוני *8787, באתר, באתרי מפעילות הקווים ובאפליקציות. 

פעילות קווי התחבורה הציבורית בסופי השבוע ובשעות הערב הופסקה ב-17 במרץ, לפני קרוב לחודשיים, כחלק מההגבלות שנועדו לבלום את התפרצות הקורונה. חלק מהקווים בוטלו ואחרים פעלו בהיקף מצומצם: לאחרונה התחדשה הפעילות גם בשעות הערב.

גם הרכבות - חוזרות!

תנועת הרכבות תחודש באופן מדורג החל מיום ראשון 17.5, בתנאי שיינתן אישור מטעם משרד הבריאות הנדרש לפי תקנות צווי הבריאות. בהתאם להנחיות, נוסעי הרכבת יידרשו לשמור על הריחוק החברתי גם בתוך הרכבת וברציפים, עטיית מסיכה והימנעות מנסיעה במקרה של תסמיני מחלה.

תחנת רכבת נבון ריקה
תחנת הרכבת יצחק נבון בירושלים, ריקה בימי הקורונה | צילום: Yonatan SindelFlash90

בין התאריכים 17-30.5 יופעלו קווים מרכזיים, עם שינויים במסלולי הנסיעה, בימי ראשון עד חמישי בלבד, בין השעות 6:00-22:00, על פי הפירוט הבא:

 - רכבות בקווים כרמיאל-חיפה חוף הכרמל, עתלית-בית שאן (קו העמק), ירושלים נבון-ת"א ההגנה, לוד-ראשל"צ הראשונים - תופעלנה כסדרן.

- רכבות בקו נהריה-מודיעין מרכז תופעלנה במתוכנת מפוצלת - בין תחנות נהריה ונתניה, ובין תחנות מודיעין מרכז ות"א סבידור מרכז (ללא עצירה בתחנות נתב"ג ופאתי מודיעין בה מתבצעות עבודת שדרוג לשיפור השירות כחלק מפרויקט קשת מודיעין). לא יופעלו רכבות בין תחנות נתניה לת"א סבידור מרכז. לרשות נוסעי הרכבת בשעות הפעילות (שעות היום בלבד) תפעיל רכבת ישראל מערך היסעים חינמי בין תחנות נתניה ות"א סבידור מרכז.

- רכבות בקו נהריה- באר שבע (דרך קרית גת, לוד וכ') ופעלנה במתכונת מפוצלת - בין תחנות נהריה וחיפה חוף הכרמל, ובין תחנות ב"ש מרכז ות"א סבידור מרכז.

- רכבות בקו כרמיאל-ב"ש מרכז (דרך קריית גת, לוד וכ') תופעלנה במתכונת מפוצלת - בין תחנות כרמיאל וחיפה חוף הכרמל, ובין תחנות ב"ש מרכז ות"א סבידור מרכז. לא יופעלו רכבות בקוים אלה בין תחנות חיפה חוף הכרמל ות"א סבידור מרכז. אך ניתן יהיה להמשיך דרומה מתחנת חיפה חוף הכרמל לתחנת נתניה באמצעות קווים אחרים.

- רכבות בקו ב"ש-ראשל"צ משה דיין-ת"א-רעננה (קו הנגב המערבי) תופעלנה במתכונת מפוצלת - בין תחנות ב"ש מרכז ואשקלון, ובין תחנות ראש העין צפון ות"א ההגנה (ללא עצירה בתחנת בני ברק, בה מתבצע פרויקט שדרוג משמעותי שנמצא בעיצומו). לא יופעלו רכבות בקו זה בין רעננה לראש העין צפון, ובין אשקלון ואשדוד לת"א ההגנה.

- רכבות בקו הפרברי בנימינה/נתניה-אשקלון/רחובות תופעלנה בין תחנות ת"א סבידור מרכז ורחובות. לא יופעלו רכבות בקו זה בין בנימינה לת"א סבידור מרכז ובין תחנות אשקלון ואשדוד לרחובות.

- רכבות בקו נתניה-בית שמש תופעלנה בין תחנות ת"א ההגנה ובית שמש. לא יופעלו רכבות בקו זה בין ת"א ההגנה ונתניה. (אך ניתן יהיה להמשיך צפונה מעבר לתחנת ההגנה בקווים אחרים עד תחנת ת"א סבידור מרכז.)

- רכבות בקווים: בית שמש-ירושלים מלחה, ב"ש צפון-דימונה ורכבות הלילה בכל הקווים - לא תופעלנה.