ב-20 בינואר בשעה 17:00 יצאה מנמל יוקוהמה ביפן אוניית התענוגות Diamond Princess ועליה 15 ישראלים, אז הדיווחים בארץ עוד דיברו על נגיף מסתורי שמתפשט בסין. חודש מיום היציאה להפלגה, כשכבר היה ברור שזה לא סתם איזה וירוס חולף, ארבעה ישראלים זוהו כחולים בעודם על האונייה. הם היו הישראלים הראשונים לחלות בקורונה, שהפכה מאז למגפה עולמית שלא נראתה כמותה מזה כמאה שנים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אם זה היה קורה היום זה היה מפחיד הרבה יותר", אומרת ל-N12 רחל עופרים, שהייתה אחת מ-2 החולים הישראלים הראשונים, יחד עם בעלה עודד. "אנחנו רואים כמה מתים וכמה מכונות הנשמה חסרות. כשחלינו הרגשנו גופנית מצוין, זה היה נראה כמו איזו שפעת קלה, ואני בכלל חשבתי שאני יורדת ליומיים מהספינה וחוזרת. בכל מקרה, זו חוויה שלא הייתי חוזרת עליה בחיים".

בני הזוג עודד ורחל עופרים
עודד ורחל עופרים

13 ימים העבירו 15 הישראלים בהסגר על האונייה מבלי שהם יודעים אם הם נדבקו בנגיף. ממרפסת חדרם צפו בני הזוג עופרים באמבולנסים, הבאים והלכים מהאונייה והמתינו באימה לבדיקה הגורלית. "הרגשנו את הנגיף הולך ומתקרב - עד שהגיעה התשובה החיובית", משחזרת עופרים, "רופא צבאי יפני נכנס לחדר ואמר 'אתם שניכם חיוביים ואתם צריכים לרדת לבית החולים תוך רבע שעה. לא היה לנו זמן לשקוע בהודעה, היינו חייבים לארוז. יצאנו עם שני סטים של בגדים בטרולי - והמזוודות עד היום לא חזרו אלינו".

כשהזוג עופרים כבר פונה לבית חולים צבאי מחוץ לטוקיו, שמעון ושלווה דהן עדיין היו יחדיו בריאים ושהו בחדרם הפנימי על האונייה. רגע מרגש במיוחד היה כאשר שמעון חידש את נדריו עם שלווה, יותר מ-40 שנה אחרי חתונתם. "הזמן הזה קירב בינינו", הוא מספר. "ביומיים הראשונים לא נתנו לנו לצאת ולא ידענו שום דבר. כשהתחילו להוציא אותנו בקבוצות לסיפון וראינו את האמבולנסים, הבנו שהמצב לא טוב. בפעם הראשונה היו שם אולי עשרה, אבל כל יום הופיעו יותר - 50, 60, 70. האחים שלי הפסיקו לצאת".

צוותים רפואיים נכנסים לספינה | צילום: רויטרס

ב-20 בפברואר היו אמורים 12 הישראלים שעל האונייה ושלא נדבקו לטוס ארצה, אלה ששעה לפני הטיסה דפיקה בלתי צפיה בדלת שינתה את המצב. "הייתי בטוח שבאו להגיד לשלווה ולי לצאת מהחדר כדי לעלות לטיסה", נזכר שמעון. "פתחתי וראיתי שני 'חייזרים' הבנתי שאחד מאיתנו נדבק. קיוויתי שזה אני ולא שלווה. הם הספיקו להגיד רק 'סיימון דהן' ואני כבר הבנתי. שלווה רצתה להישאר איתי אבל אמרתי לה לחזור ארצה והבטחתי שאעבור גם את זה".

לאחר שישה ימים בבית החולים הצבאי, דהן נמצא שלילי לנגיף בשתי בדיקות והוטס בחזרה ארצה. "בתי ביקשה שאנוח אחרי שהייתי ער כל הלילה, וזה היה ממש משמיים. בשעה 14:00 התקשרו להגיד שבבדיקה בארץ דווקא נמצאתי חיובי לנגיף ושישלחו אמבולנס לקחת אותי לתל השומר".

שמעון ושלוה דהן
שמעון ושלווה דהן בריאיון מהאונייה

השהות בבתי החולים הצבאיים לא הייתה פשוטה, בייחוד עבור הזוג עופרים. "הגענו לבית חולים ריק מאדם עם עוד זוג מהאונייה שאושפז בחלק אחר", מספרת רחל. לזוג עופרים מקיבוץ גבעת השלושה לקח יותר זמן להחלים והם נחתו בארץ רק ב-12 במרץ.

אנחנו יודעים היום הרבה יותר על הנגיף, וכך לאחר חודשים של בידוד ובדידות - הישראלים הראשונים שחלו בקורונה, שכולם בקבוצת הסיכון, שוב מבודדים את עצמם. "הילדים והנכדים באים להגיד שלום מהגינה וזו שמחה גדולה", מתארת עופרים את הסיטואציה הלא נורמלית, "זה הרבה יותר טוב מהריחוק הנורא שהרגשנו ביפן".