ערב יום הזיכרון לחללי צה"ל ופעולות האיבה התש"ף: בשעה 20:00 הערב (שני) תישמע צפירה בת דקה אחת שתפתח את אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. מדינת ישראל תתייחד עם זכר נופליה בצורה שונה בשנה הזו – כשהטקסים הממלכתיים ייערכו ללא קהל ובתי העלמין יישארו סגורים. הרמטכ"ל כוכבי כתב הבוקר: "אנחנו אומרים למשפחות - אנחנו איתכן, גם בימים מורכבים אלו, שבהם לא נראה אתכן פנים מול פנים, ולא נצטופף בשורה אחת עם הישמע הצפירה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בתי העלמין ייסגרו היום בשעה 16:00. מיד לאחר הצפירה הערב, יתקיים הטקס הממלכתי לפתיחת אירועי יום הזיכרון ברחבת הכותל המערבי בירושלים. הוא יתקיים ללא קהל ויועבר בשידור חי. בהמשך יתקיימו גם יתר האירועים ללא קהל: "שירים לזכרם" בכנסת, שצולם השנה מראש ויתר אירועי הזיכרון המרכזיים שיצולמו ללא השתתפות הציבור הרחב.

בפעם השנייה בהיכל הזיכרון החדש
צילום: חדשות

מחר בשעה 11:00 תישמע צפירה בת שתי דקות. לאחריה יעבור מטס של חיל האוויר מעל להיכל הזיכרון בהר הרצל בירושלים, שם יתקיים באותה השעה הטקס המרכזי לציון היום. בין 7:30 ל-10 בבוקר מחר גם יוקראו בהיכל הזיכרון שמותיהם של 23,816 חללי מערכת הביטחון בידי חיילי צה"ל.

בצל המאבק במגפת הקורונה, בתי העלמין הצבאיים יהיו סגורים השנה, והמשפחות התבקשו שלא לעלות לקברי יקיריהן ביום הזיכרון עצמו – אלא להקדים ולעלות בימים האחרונים, עד היום ב-16:00. עם זאת, מי שיבקש להיכנס לבתי העלמין ככל הנראה יוכל לעשות זאת.

ישראלים עומדים בצפירה ביום הזיכרון
עומדים בצפירה | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הכבישים המובילים לבתי העלמין ייחסמו לתנועת כלי רכב, אך ההוראה שניתנה לשוטרים היא לא לעצור את מי שיצעד ברגל אל בתי העלמין, ודאי שלא לעצור בכוח. שוטרים שיוצבו בכניסות לחלקות הצבאיות ינסו לשכנע את המשפחות שלא להיכנס אך לא ימנעו את הכניסה ממי שיתעקש לעשות זאת. במשטרה מקווים שלבתי העלמין יגיעו מאות או אלפים בודדים – ולא מאות האלפים שפוקדים את החלקות בכל שנה.

בית העלמין הצבאי קריית שאול והר הרצל
צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון

הרמטכ"ל כוכבי פרסם הבוקר את פקודת יום הזיכרון, בה כתב: "בשבועות האחרונים, הרחובות שקטים ובחוץ דממה. עוד רגע ונתרגל. אך היום הדממה שונה בתכלית. זו דומיה של עם שלם, אשר שכל את בניו ובנותיו במערכה המתמשכת על עצמאותו ועל ביטחונו".

"זו דממה המצווה עצור. עצור כדי לזכור, עצור כדי לומר למשפחות אנחנו איתכן, גם בימים מורכבים אלו, שבהם לא נראה אתכן פנים מול פנים, ולא נצטופף בשורה אחת עם הישמע הצפירה. לא נראה אתכן, אבל נחוש את הצער, לא נעמוד לצדכן בטקס, אך נעמוד לצדכן בכל מובן אחר. אנחנו עומדים בדום, מרכינים ראש וזוכרים".

את הפקודה חתם הרמטכ"ל במילים: "בשם כל חיילי צה"ל ומפקדיו, אני מצדיע לנופלים, מתחייב שנעשה כל מאמץ להשיב את הבנים לגבולם, מחזק את המשפחות השכולות, מחבק אותן, ומבטיח שנעשה כל שביכולתנו, על מנת להגן על מדינת ישראל ואזרחיה. יהי זכר הנופלים ברוך".