עוד לא ברור מתי זה יקרה, אבל כשזה יקרה – זה ככל הנראה יהיה מתווה החזרה לשגרה: משבר הקורונה עדיין בשיאו ומועד היציאה ממנו עדיין לא ידוע, אלא שמיטב המומחים מגבשים כבר עכשיו את אסטרטגיית היציאה ממנו, שצפויה להיות מדורגת. פרופ' גבי ברבש ניסה לשרטט מתווה אפשרי לחזרה לשגרה, כזה שכולל בשלב הראשון חזרה לפעילות של מקומות עבודה הכרחיים יותר מאחרים – ובשלב האחרון, חזרה לפעילות של מוסדות תרבות וטיסות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשלב הראשון, כך על פי המתווה המוצע שאמור להתפרש על פני כמה חודשים, צפויים לשוב לשגרה מפעלי התעשייה תוך התניות לבדיקות של האנשים שמגיעים לעבודה. ייתכן שבשלב הראשון, רק 50% מעובדי התעשיות השונות ישובו לעבודה – והיתר יישארו בבית וישובו לעבודה בהדרגה.

מפעל כיל
השלב הראשון - מפעלי התעשייה ישובו לפעילות, תוך התניות | צילום: יח"צלאחר מכן, יופעל המנוע הכלכלי שעשוי לסייע למדינה לצאת מהמשבר הכלכלי הגדול שהגיע בעקבות משבר הקורונה – השבה לפעילות של עסקי הטכנולוגיה והסטארטאפים. בשלב הבא – יופעלו השירותים: שירותי ראיית חשבון, עריכת דין וכל המשרדים מעניקי השירותים לציבור שיחזרו לפעול, תוך שמירה על ריחוק חברתי והקפדה מחמירה על הכללים.

עורכי דין
השירותים החיוניים לציבור יחזרו בהדרגה | אילוסטרציה: Shutterstock

השלב הרביעי - וייקח זמן עד שנגיע לשלב הזה - יהיה פתיחת בתי המסחר והמסעדות מחדש. גם כשהם ייפתחו, לא נלך למקומות הללו באופן שהכרנו לפני המשבר, אלא בתנאים קפדניים יותר. ייתכן שבמסעדות ייאלצו לשמור על ריווח בין האורחים. גם בנוגע לקניונים ומרכזי קניות - ייתכן שיעבור זמן ממושך עד שנוכל לפקוד אותם כמו קודם. 

מסעדה אקולוגית
חזרה למסעדות ובתי מסחר? זה עוד ייקח זמן | צילום: shutterstock

בשלב הבא, שנראה כרגע עוד די רחוק - ייפתחו שוב בתי הספר וגני הילדים. הסיבה שהם ייפתחו ככל הנראה רק בשלב די מאוחר של החזרה המדורגת לשגרה היא שמדובר ב"מאגרי הדבקה" כפי שהוכח במקומות רבים בעולם, ויהיה קשה להשיב את הילדים למסגרות בצורה חלקה - בטח ובטח כשמדובר בחזרה לכיתות צפופות ועמוסות. 

קולנוע
בתי הקולנוע יישארו ריקים לתקופה ממושכת | צילום: sodapix sodapix, Thinkstockאחד השלבים האחרונים של החזרה לשגרה יהיה זה הנוגע לענף התרבות: בתי קולנוע, תיאטראות, מוזיאונים ועוד. כל אלה ישובו לפעילות סדירה רק לאחר תקופה ממושכת. השלב האחרון על פי המתווה המוצע, יהיה החזרה לפעילות של נמלי התעופה והטיסות. 

נמל תעופה בן גוריון
השלב האחרון בחזרה לשגרה: חידוש הטיסות לחו"ל | צילום: AP ASSOCIATED PRESS