לפני פחות מחודשיים שוחרר מאנדפרו אלאזה, הבעל שרצח את אשתו בחולון השבוע. חודש לפני שוחרר ממאסר, שירות המבחן התריע כי הוא עלול לפגוע שוב באשתו. שהוא מסוכן. שאין די במאסר, הוא חייב לעבור טיפול אינטנסיבי כדי להשתקם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

‏אבל חודש לאחר מכן הוא משוחרר, בלי צו הרחקה וכמובן בלי טיפול. ‏שלא יהיה לכם ספק, אפשר היה להציל את מאסטוואל אלאזה. אבל לאף אחד לא היה מספיק אכפת. גברים אלימים לא מחויבים לעבור טיפול, אין ענישה מחמירה, אין אזיק אלקטרוני.

‏השבוע הודיע משרד הרווחה בגאווה על שירות חדש - נשים יכולות להתלונן בהודעת טקסט למוקד כדי שלא יצטרכו להתקשר. נשים מפחדות להתלונן לא כי הן מפחדות להתקשר, הן פשוט מפחדות להירצח - כי אין מי שיגן עליהן.

קמפיין המסיכות נגד אלימות
קמפיין נגד אלימות במשפחה בימי קורונה | צילום: facebook; @womenlivesmatterIL

נשים כותבות לי שהן כלואות בבתים מתות מפחד, אני מפנה אותן לבקש עזרה מהרשויות, ויודעת שאולי עוד נדווח עליהן בחדשות.‎ בשגרה מדובר על ממוצע של 32 תלונות ביום למשטרה. זה לא מספר נקלט בכלל. רוב הנשים בכלל לא מתלוננות.

תחשבו לעצמכם שלצד הגרפים והמספרים היומיים על חולים מונשמים ומובטלים, הייתם רואים גרף של מספר מקרי האלימות כלפי נשים. ובמשבר הקורונה יש עלייה של 16% בתלונות על אלימות במשפחה.

כן המשבר הזה, כמו בשאר תחומי החיים, שם לנו מראה חזקה לפנים איך החלשים מופקרים פה בשגרה. הקשישים, העצמאיים, המורים. וגם הנשים, רק שהן מופקרות להירצח.