גם אם חשבנו שזה כבר לא יהיה אפשרי, היום (שלישי) אפילו יותר חם מהימים האחרונים: עד כה התחזיות מתממשות, ואם נמשיך בקו הזה עד לסוף השבוע הקרוב נוכל להכתיר את מזג האוויר בשבוע האחרון בתואר המפוקפק "השרב הכבד הארוך ביותר שנמדד אי פעם בישראל". במקביל: החום הכבד הביא לשבירת שיא צריכת החשמל בכל הזמנים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

שיא צריכת החשמל נשבר בשעה 13:55 עם 13809 מגוואט. לשם השוואה, השיא הקודם נקבע ביולי אשתקד ועמד על 13,568 מגוואט. גם במד"א הפעילות התגברה בשל מזג האוויר הקיצוני עם קרוב ל-1,000 פניות למוקד מד"א משישי האחרון ועד היום בצהריים. בשרב הכבד קיפחו את חייהם שלושה אזרחים.

במוקד 101 של מד"א נרשמו עד כה 588 פניות בנושא חולשה וסחרחורות, 293 מקרי התעלפות, 68 אנשים שהתייבשו ו-6 פגיעות חום. בשל מזג האוויר הקיצוני, במד"א מבקשים מהציבור לנהוג באחריות ולנקוט בכל אמצעי הניתן, כדי להימנע משכחת ילדים במכוניות. במד"א אף מבקשים לשים לב למכוניות חונות, שבהן עשוי להימצא ילד שנשכח. 

המונים בחופי הים (צילום: Reuters)
אולי השרב הכבד והארוך ביותר אי פעם | ישראלים בחוף הים | צילום: Reuters

הטמפרטורות החזויות היום: בתל אביב 36 מעלות, בקצרין 39, בצפת 34, בעפולה 42, בעין גדי 42, בנצרת 38, במצפה רמון 35, בלוד 42, בירושלים 38, בטבריה 43, בחיפה 33, בבית שאן 44, בבאר שבע 41, באשדוד 36 ובאילת 38 מעלות.

המגמה השרבית נמשכת גם בימים הקרובים

גם הלילה הקרוב יהיה חם במיוחד. מחר השרב הכבד ימשיך ושוב - קיים סיכוי לאובך. מחרתיים תחול ירידה קלה בטמפרטורות אבל כמעט ולא נרגיש אותה. רק ביום שישי צפוי שינוי אמיתי עם הקלה בעומסי החום בכל הארץ, הירידה בטמפרטורות תהיה משמעותית יותר באזור החוף.

אחרי השרב - ירידה בטמפרטורות (צילום: פלאש 90, דוד כהן, חדשות)
צילום: פלאש 90, דוד כהן, חדשות

ביום שבת תחול התקררות ניכרת, יהיה מעונן חלקית וייתכן גשם קל בצפון. ביום ראשון תחול ירידה נוספת בטמפרטורות ואפילו מסתמן אירוע גשם מקומי וחריג לתקופה זו.

בסוף השבוע האחרון מד"א פרסם הנחיות לציבור בשל מזג האוויר הקיצוני: יש להימנע מחשיפה ישירה וממושכת לחום ולשמש ולהימנע ממאמץ גופני שאינו הכרחי, בעיקר בקרב אוכלוסיות בסיכון בהם קשישים, נשים בהריון, חולי לב, חולים במחלות ריאה וגם להקפיד על שתיית מים באופן קבוע והימצאות במקומות ממוזגים ומוצלים ככל הניתן.

 ההתמודדות עם נזקי השרב בענף החקלאות

בענף החקלאות מנסים להתמודד עם פגעי מזג האוויר הלוהט. אלון עברי מנהל הרפת בקיבוץ שער הגולן הסביר כי בתשע וחצי כבר נמדדו כמעט 40 מעלות חום ביישוב. כדי לצנן את גופן של הפרות ולהקל עליהן בחום הכבד, הם הפעילו מאווררים ומתזים של מים צוננים על הפרות.

"9:30 בבוקר, כמעט 40 מעלות חום – חם מאוד. אנחנו מצננים את הפרות", אמר עברי. "זה יוריד את הפגיעה בחלב למינימום, ישפר את הפוריות ונמשיך לייצר חלב ישראלי".

בעקבות מזג האוויר הקיצוני: הוסרה החובה לעטות מסכות

שר הבריאות הנכנס יואל (יולי) אדלשטיין החליט הלילה לאשר הסרת מסכות בכיתות ובמרחב הציבורי עד לסוף השבוע הקרוב. ההחלטה התקבלה נוכח המלצות הדרג המקצועי. "יש לקחת ברצינות את ההגנה מהקורונה. אבל גל החום עשוי להיות מסוכן בפני עצמו", מסר השר. "נוכח המלצות הדרג המקצועי, החלטתי להתיר את הסרת המסכות כאשר אין התקהלות". 

בצו שהוציא מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, נכתב כי מהיום ועד ליום שישי הקרוב: "לא תחול חובת עטיית מסכה לתלמידים השוהים בבית הספר וכן למי שנמצא בשטח פתוח או במבנה שאינו ממוזג, למעט בעת התקהלות, וזאת עקב עומס חום קיצוני הצפוי בתאריכים אלה".