בעקבות החשיפה באולפן שישי, שיגר היום (שלישי) ירון חנן, חבר מועצת עיריית חיפה לשעבר, מכתב חריף וביקורתי שבמרכזו הדרישה לפרסם את הדוח המלא על מכל האמוניה. הדוח היה מוכן בתקופת המבקר הקודם, ובין היתר מבוקרים בו ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לאיכות הסביבה זאב אלקין, אלה שדחפו ויזמו את מינויו של אנגלמן

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

למרות שלטיפול במכל האמוניה יש השלכה על איכות חייהם של מאות אלפי תושבים במפרץ חיפה, מבקר המדינה מתניהו אנגלמן החליט שנכון לעכשיו לא לפרסם את הדוח. אף אחד במשרד המבקר לא יודע להסביר למה והאם זה קשור ליחסיו עם נתניהו ואלקין. במכתב ששלח למבקר כתב חנן: "פניתי אל עובדי משרד המבקר ונדהמתי לשמוע כי בתגובות המשרד למצב הדוח, המשרד חטא באי דיווח אמת לתקשורת שכן טיוטת הדוח מוכנה גם מוכנה מזה למעלה משנה".

מתקן אמוניה בחיפה (צילום: חדשות 2)
מתקן האמוניה בחיפה | צילום: חדשות 2

"נענתי על ידי יודעי דבר ומי שהיו מעורבים בדוח כי הוכנה טיוטא ואי פרסום הדוח נובע מכוונת מכוון ולא מסיבה אחרת", כתב חנן במכתבו למשרד המבקר. ירון חנן הוא מומחה לניהול סיכונים וניהול מצבי חירום, והיה חבר בצוות המומחים שריכז חומרים כתובים, ואף העידו בפני צוות משרד מבקר המדינה על ההתנסות שהיתה להם במהלך העבודה מול גורמי הרגולציה והממשלה בעניין מכל האמוניה.

לטענת חנן, אי פרסום הדוח מהווה הפרה של חוק חופש המידע, ולכן ביקש מהמבקר "לתקן ללא דיחוי את אי פרסום הדוח ולפרסם הדוח גם כעת כדי לתקן הרושם השלילי שנוצר בעקבות דיווחים סותרים המעמידים את מוסד מבקר המדינה והעמד בראשו כמי שיזם את אי פרסום הדוח".

תגובת מבקר המדינה: "הטענה לפיה קיים דוח בנושא האמוניה שאינו מפורסם, משוללת כל יסוד עובדתי. יותר מכך, טיוטת דו'ח לפרסום כלל לא הועברה לאישור המבקר. מדובר בתחילת בדיקה מתקופת המבקר הקודם שטרם הושלמה על ידי הצוות המקצועי. מטעמי רלוונטיות, המבקר אנגלמן הנחה את הצוות להתמקד בדו'ח הקרוב בסוגיית השיטפונות שהסבה נזק רב בחורף האחרון, מתוך תעדוף והתמקדות בנושאים הרלוונטיים יותר לציבור, על פני סוגיה (מיכל האמוניה) שהייתה רלוונטית לפני מספר שנים".