מחדל במערך הכבאות וההצלה - פרסום ראשון: במהלך אימון לוחמי אש שהתקיים השבוע, הכניס בטעות מפקד מחוז הצפון של כבאות והצלה את הכבאים למלונית לחולי קורונה. אחד מלוחמי האש אף קיבל הודעה מאפליקציית "המגן" שמתריעה על כך ששהה ליד חולה מאומת, אך למרות זאת לא נכנס לבידוד. בשירותי הכיבוי טענו כי מדובר בטעות של שני לוחמי אש וציינו כי לא נשקפת להם סכנת הידבקות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

האירוע התרחש ביום חמישי האחרון, ובמהלכו מפקד במחוז הצפון של מערך כבאות והצלה שלח את הכבאים לתרגיל שמדמה כיבוי שרפה בתוך מלונית ייעודית לחולי קורונה. רק לאחר שהכבאים נכנסו פנימה - התגלתה התקלה והאימון הופסק באופן מיידי. לדברי הכבאות, התרגיל הסתיים בשעה המתוכננת.

תרגיל כיבוי אש באזור קיבוץ לביא‎
מתוך התרגיל באזור קיבוץ לביא | צילום: תיעוד מבצעי כב"ה

בשירותי הכיבוי טענו עוד כי התקלה נגרמה מכניסה של שני לוחמים שחדרו בטעות למתחם, אך ל-N12 נודע כי האזור היה כלול בהכנות לתרגיל - וכי שמונה לוחמי אש שהו במקום. בזמן השהייה, אחד מהכבאים קיבל הודעה לטלפון הנייד שלו מאפליקציית "המגן" של משרד הבריאות, המתריעה על כך ששהה ליד חולה מאומת.

בשיחה שהגיעה לידי N12 נשמע אחד הכבאים מספר: "תרגלנו תרחיש של שרפה באזור מגורים שנגרמה כתוצאה משרפה ביער הסמוך - יער לביא. המפקדים התקילו אותנו בתרחישים ובלת"מים תוך כדי תנועה".

תרגיל כיבוי אש באזור קיבוץ לביא‎
קרב גרסאות בתום התרגיל | צילום: תיעוד מבצעי כב"ה

"אתה יודע שיש פה חולי קורונה?"

"באחד התרחישים", המשיך הכבאי, "נאמר לנו שיש שרפה בחדר האוכל של הקיבוץ וניתנה משימה לכמה צוותים לבצע חדירה ולבוא במגע עם האש בתוך חדר האוכל. הכוחות החלו להיערך וכשנכנסו לחדר האוכל מכיוון המטבח האחורי, עצר אותם תושב המקום ואמר למפקד: 'אתה יודע שיש פה חולי קורונה?'". 

המלון שאליו נקלעו בטעות לוחמי האש הוא מלון "לביא", הסמוך לצומת גולני וממוקם בקיבוץ הדתי הנושא את אותו השם. המלונית מאכלסת בשבועות האחרונים חולי קורונה דתיים וחרדים תושבי האזור, שנמצאים במצב קל וזקוקים לבידוד.

מלון דן פנורמה
אילוסטרציה | צילום: באדיבות מלון דן פנורמה תל אביב

לדברי הכבאי, בתחילה חשבו כי הטענה שבמקום נמצאים חולי קורונה היא רק "התקלה" נוספת כחלק מהתרגיל, אך תושב המקום ששוחח עם המפקד התעקש: "הוא חזר שוב על המסר: 'אני חושב שלא הבנת אותי, יש כאן יותר מ-250 חולי קורונה'". בעקבות הדברים ניתנה מיד הנחיה לקפל קווים ולצאת מהמקום. הכבאי סיפר: "אחד מלוחמי האש אף קיבל הודעה לטלפון מאפליקציית 'המגן' של משרד הבריאות, שלפיה הוא נחשף לחולה קורונה ועליו להיכנס לבידוד מיידי".

קורונה בישראל - צוותי מגן דוד אדום מחוץ למלון דן ב
אילוסטרציה | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בשירותי הכבאות טוענים: טעות של לוחמי האש

מכבאות והצלה לישראל נמסר בתגובה: "במסגרת היערכות כבאות והצלה לישראל לשרפות הקיץ ביצע מחוז צפון תרגיל מבצעי רחב היקף ביערות ובכלל זה במעטפת החיצונית של מלון לביא בו משתכנים חולי קורונה. מהתחקיר עולה כי במהלך התרגיל חדרו בטעות שניים מלוחמי האש למרחב הציבורי החיצוני של המלון עם רכב כיבוי מבצעי. הלוחמים שהו שם מספר דקות ספורות כשהם מצויידים בחליפות תקיפה תקניות ומסיכות ולאחר מכן יצאו".

עוד נמסר: "מבירור עם משרד הבריאות עולה כי הלוחמים היו ממוגנים כראוי, לא באו במגע עם איש ולפיכך לא נשקפה להם כל סכנת הידבקות. לוחמי האש ערכו בחודשים האחרונים מאות פעולות יזומות לחיטוי נגיף הקורונה בבתי חולים, מתקני מד"א, בתי אבות ובתי סוהר. בכל הפעולות כמו גם הפעם ננקטו אמצעי זהירות ובטיחות קפדניים".

ממשרד הבריאות לא נמסרה תגובה.