סוף המשבר באופק? מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב מכריז הערב (שלישי) על התנאים במסגרתם יקלו את ההנחיות לציבור בעקבות התפשטות נגיף הקורונה בישראל. הוא הסביר כי ברגע שמספר הנדבקים בקורונה ייעלה בעשרות בודדות ביום ולא במאות כפי שנרשם בימים אלה - יחלו בהקלת ההנחיות לציבור. עוד ציין כי מערכות החינוך יחזרו לפעול מיד לאחר חג הפסח - אך במתכונת מיוחדת. בתוך כך הודיע משרד הבריאות כי נחתם הסכם שיאפשר ביצוע של כ-10,000 בדיקות קורונה נוספות ביום בעוד כשבועיים-שלושה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"רוצים לאחר חג הפסח להתחיל לשחרר את המשק לפעילות נוספת", אמר סימן טוב. "אנחנו מקווים לראות ירידה במספר המקרים החדשים - לראות עשרות מקרים חדשים ביום ולא מאות מקרים חדשים ביום. אז יהיה לנו מרחב תמרון לקחת פעולות שיש בהם מימד של סיכון, נעלה את שיעור העובדים במשק מ-15 אחוז ל-30 אחוז".

עוד מסביר מנכ"ל משרד הבריאות כי השלב לאחר מכן הוא לאפשר פעילות אישית של אנשים במרחב של יותר ממאה מטר, "נראה שהחזרה לשגרה לא גורמת לסיכון ונרחיב את זה", הוא מסביר. עוד הוסיף כי "ההנחיה לחבוש מסכות היא רכיב חשוב מאוד במניעת ההדבקה". 

גם החזרה ללימודים תתבצע במתכונת מיוחדת: "אנחנו בוחנים אפשרות של משמרות קבועות בחלק מהימים ובקבוצות קטנות", הסביר סימן טוב. בתחילה זה ייעשה בחינוך המיוחד ובהמשך בשאר בתי הספר היסודיים והתיכונים. 

קודם ענפי התעשייה והכלכלה, בהמשך השירותים והמסחר 

החזרה לשגרה במשק תתבצע באופן הדרגתי - תחילה בענפי התעשייה והכלכלה עם התניות מסוימות - שם יעלה אחוז העובדים המותר בכל מקום עבודה בתחום, לאחר מכן בתחום הטכנולוגיה והסטראטפים, אז בשירותים לציבור.

מפעל כיל
הענף הראשון שיחזור לשגרה - מפעלי התעשייה | צילום: יח"צ

בהמשך יחזרו לשגרה בתחום המסחר והמסעדות, כמובן עם הגבלות בהצטופפות באותם מקומות ורק אז ייחזרו לפעילות מלאה בבתי הספר והגנים - למרות שפעילותם החלקית תחל כבר לאחר חג הפסח. לבסוף יחזרו לשגרה בתחום התרבות ורק אז לטיסות בין לאומיות מישראל. 

אכסניה ייעודית לבידוד - בכל רחבי הארץ

בינתיים, חולי קורונה רבים בישראל נמצאים במעמד סוציו אקונומי שלא מאפשר להם להיות בבידוד מלא ממשפחתם. לכן, בהתאם להסכם שנחתם בין משרד הפנים לוועדת החריגים במשרד האוצר יוקצו אכסניות בכל רחבי הארץ לכל חולה קורונה שצריך להיות בבידוד וייבחר לשהות שם.

כל חולה קורונה שמעוניין להתאכסן במתחם ייעודי בעיר מגוריו צריך לפנות לרשות המקומית - שם יפנו אותו לאכסניה מקומית שהוא יוכל לשהות בה בזמן שעליו להיות בבידוד.