יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה השנה מתקיים במתכונת שונה לחלוטין מאשר בימים כתיקונם, בשל נגיף הקורונה. המשטרה החלה הבוקר (שלישי) לאכוף את תקנות הממשלה לאיסור עליית המשפחות השכולות לחלקות הקבר והציבה מחסומים בסמוך לבתי העלמין. עם זאת, בני משפחה שהחליטו בכל זאת להגיע ולהתייחד עם זכר נופליהן ביום זה לא ייעצרו בכוח. שוטרים ששוחחנו עמם הבוקר הסבירו: "נמליץ להם שלא לעלות - אך לא נמנע מהם לעשות זאת". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המשטרה הציבה "מחסום נושם" ברחוב משה סנה בתל אביב, המוביל אל בית העלמין הצבאי קריית שאול. כפי שניתן לראות בתיעוד, כלי הרכב יכולים לנסוע על הציר, אך הם נתקלים בדרכם בכוחות השיטור השוהים במקום. ההנחיות אמנם אוסרות את הכניסה לבתי העלמין במהלך יום הזיכרון, כדי למנוע התקהלויות שעשויות לגרום להתפשטות הקורונה.

עם זאת השוטרים קיבלו הנחיות שלא למנוע את הגעתן של משפחות שרוצות בכך, אלא לנסות לשכנע אותן בלבד. "אנחנו נמליץ להם שלא לעלות, אבל לא נמנע מהם לעלות לקבר של יקירם שנפל", אמרו הבוקר שוטרים המוצבים במחסומים ל-N12. מידי שנה מגיעים מעל 1.2 מיליון בני אדם לבתי העלמין ולחלקות הצבאיות, כך שגם אם מספר משפחות יחליטו להגיע לקברי יקיריהן ההתפשטות ההמונית תמנע. 

אכיפת המשטרה ביום הזיכרון
חסימות המשטרה בסמוך לבית העלמין קריית שאול

בשל ההנחיות משרד הביטחון יצא מגדרו כדי שיום הזיכרון הזה יהיה לא פחות משמעותי מקודמיו על אף ההגבלות. בירושלים נמצאים חיילים במדים בהיכל הזיכרון בהר הרצל ומקריאים את שמות החללים כולם. הטקס המרכזי לא ייערך השנה בתוך היכל הזיכרון אלא מחוצה לו, כדי לשמור על הגבלות הריחוק בעקבות הקורונה. בית העלמין בשעה זו ריק כמעט לחלוטין ונראה שרובן של המשפחות קשובות להנחיות.‎

"איך לא נעלה לקבר של היקר לנו?"

נכון לשעה 9:00 בבוקר גם בבית העלמין בקרית שאול שבתל אביב נראה שרוב המשפחות השכולות מכבדות את התקנות ולא מגיעות לבית העלמין. במקום המשפחות יש במקום עשרות אם לא מאות חיילים שהגיעו להמשיך בטקס המרגש "נר זר ודגל", שבסיומו אותם חיילים מצטלמים ליד הקבר של החלל שעליו הניחו זר ודגל. באמצעות אפליקציה המשפחה השכולה יכולה לצפות בקבר קרוב המשפחה.

לאה שפיץ, אחות שכולה
לאה שפיץ. הגיעה לקבר אחיה בצל ההנחיות
הר הרצל: חנה הגיעה לקברי אחיה ודודה שנפלו ביום כיפור
הר הרצל: חנה הגיעה לקברי אחיה ודודה שנפלו
קבריהם של אחיה ודודה של חנה, שהגיעה להר הרצל ביום הזיכרון
קבריהם של אחיה ודודה של חנה, שהגיעה להר הרצל ביום הזיכרון

מספר משפחות שכולות לא הצליחו לעמוד בהנחיות והחליטו לפקוד בכל זאת את בית העלמין. "איך נפסיד יום כזה? איך לא נעלה לקבר של היקר לנו?", אמרו בני המשפחות ל-N12. בשעת בוקר מוקדמת מצאנו בבית העלמין קריית שאול את לאה שפיץ, אחות שכולה זה 57 שנה. "הגעתי לכאן בכוונה ב-6:30 בבוקר כי לא רציתי שיהיו לי ויכוחים עם השוטרים. בינתיים - לא ראיתי אף שוטר", סיפרה. היא הדגישה כי הגיעה לפקוד את חלקת קבר אחיה בכל שנה מאז שנפל, ולא ראתה סיבה שלא לעשות זאת גם השנה, בצל הקורונה.

חיילים בהיכל הזכרון בהר הרצל
חיילים מקריאים שמות נופלים בהיכל הזיכרון
החלקה הצבאית בהר הרצל ביום הזיכרון 2020
החלקה הצבאית בהר הרצל ביום הזיכרון בצל הקורונה

"נשארתי בת יחידה, ואבי בערוב ימיו חשש מאוד שאף אחד לא ימשיך להגיע לבית העלמין", שיתפה שפיץ. היא אמרה שמבחינתה – מדובר בצוואה שקיבלה מאביה: "אני הבטחתי לו שאגיע לחלקת הקבר תמיד ביום הזיכרון ואעביר כאן את הצפירה". באשר להחלטת הממשלה שלא לאפשר את הגעת בני המשפחות, טענה שבעיניה זו החלטה לא נכונה: "אנשים כמוני אחראיים לעצמם ולמעשיהם".