בישיבת הממשלה הטלפונית הלילית שאישרה את ההגבלות החדשות לקראת החג השני וחגיגות המימונה התנהל ויכוח על אודות פעילות המאפיות והפיצריות עם סיומו של החג, ולקראת הכניסה לערב המימונה. עוד לפני זה טען השר סמוטריץ' כי כל המגבלות החדשות הן "ישראבלוף".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הסגר הזה הוא ישראבלוף והציבור מבין את זה", פתח שר התחבורה. "צועקים סגר סגר כאילו בהחמרות, זה כמו זאב זאב. ראש הממשלה מודיע במסיבת עיתונאים ורק אחר כך השרים צריכים לאשר את ההחלטות שכבר התקבלו". את הישיבה, נזכיר, ניהל השר ישראל כ"ץ בשל הדיונים שקיים נתניהו באותו הזמן במסגרת המו"מ הקואליציוני להקמת ממשלת אחדות.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הסביר בישיבה שהוחלט על איסור כל פעילות של עסק שמוכר מזון בצאת החג, כדי לא להתחיל להיכנס להחרגות ולפרטים שיבלבלו את הציבור. ואכן, בתקנות הראשוניות שהוגשו לשרים נכתב ש"לא ניתן יהיה להפעיל מקומות למכירת מזון למעט מרכול ללא טיפול או הכנה של מזון".

לחם אלטמורה. לכל מאפייה מתכון משלה (צילום: מיכל לויט, אוכל טוב)
לחם אלטמורה. לכל מאפייה מתכון משלה | צילום: מיכל לויט, אוכל טוב

חלק מהשרים התקוממו על האיסור הגורף והסבירו שהוא מוגזם ומטיל עונש כבד דווקא על אלו שהקפידו לא לאכול חמץ בחג הפסח. השר גלעד ארדן התעקש שיש לסגור רק מאפיות עד שתיים בלילה, ושכל יתר בתי האוכל, ובהם פיצריות - יוכלו להמשיך ולעשות משלוחים.

"גם ככה אלו הם בתי העסק שנפגעו בצורה הקשה ביותר", אמר.  "אם חוששים מהתקהלות של אנשים שיקנו פיתות - תגביל אך ורק מאפיות. למה למנוע מכל המסעדות והפיצריות שמייצרות מזון ושולחות משלוחים הביתה לפעול?", תהה. השר דוד אמסלם הצטרף לעמדה זו.

פיצות, פיצריה רביבה וסיליה (צילום: גיל גוטקין, אוכל טוב)
פיצות בפיצרייה. יפעלו בצאת החג | צילום: גיל גוטקין, אוכל טוב

בשלב הזה החלה "התפלפלות" משפטית, שכן חלק מהשרים טענו שאפשר לפרק את הסעיף המקורי באופן כזה שפיצות מותרות, כיוון שמשלוחים אפשריים, ולכן פיצריות ומאפיות זה לא אותו הדבר. ההבהרה המשפטית הזאת שניתנה יתרה את הדיון והפיצריות אכן יפעלו בצאת החג. 

ויכוח נוסף התנהל סביב סוגיית המימונה. שני שרים הסבירו למנכ"ל משרד הבריאות, שאם רוצים למנוע התקהלות במימונה, צריך להמשיך את האיסור גם ליום חמישי. "ההגבלות יסתיימו ביום חמישי, בשיא חג המימונה. אם רוצים למנוע מפגשים כמו בליל הסדר - אז המנהג הוא גם למחרת במהלך היום", אמר השר זאב אלקין.

מימונה ברחובות  (צילום: יחסי ציבור)
מימונה ברחובות. תמונה שלא נראה השנה | צילום: יחסי ציבור

השר ארדן עקץ בהלצה: "אשכנזים ניסחו את תקנות שעת החירום ולא ידעו שחג המימונה ממשיך בחמישי". שר האוצר כחלון אמר שלדעתו אין צורך להאריך את המגבלות ליום חמישי. שרים אחרים: גמליאל, אקוניס ואחרים תמכו בעמדה הזאת. היועץ המשפטי לממשלה טען כי הארכת הסגר גם ליום חמישי תהיה "גזרה חמורה אפילו מליל הסדר מבחינת אורך הזמן", והשר כ"ץ, שכאמור ניהל את הישיבה, הוביל להסרת הנושא.

אם כך, אלו האיסורים שיחולו החל מהערב ב-17:00 ועד לחמישי לפנות בוקר: