כ-50 זוגות בישראל שנמצאים בהליך פונדקאות וילדיהם עתידים להיוולד בגאורגיה - נמצאים בבעיה איומה. השמיים נסגרו, גאורגיה לא נותנת לזרים להיכנס, והם לא יודעים איך ומתי יצליחו לקבל את הילד שלהם שיוולד  בשבועות הקרובים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההחלטה של קרול, קוסמטיקאית עצמאית, ושל אלי, מנהל סניף ויקטורי בבאר שבע להביא ילד בפונדקאות ממש לא מובנת מאליה – אחרי שעברו כבר הריון אחד שהייתה כרוכה בו סכנת חיים. "ההיריון של הודיה הגיע אחרי 19 הפריות ושבע הפלות", סיפרה קרול על הולדת ביתה. "היא שווה כל דמעה, כל כאב, את כל המסע המטורף הזה שעברנו. וגם זאת, תהייה שווה הכול – היא כבר שווה הכול".

אחרי שנראה היה שהחלק הקשה מאחוריהם, הפונדקאית בגאורגיה נקלטה וההיריון התקדם כמצופה – הגיעה מכה נוספת, הקורונה. עכשיו הם ניצבים מול מציאות בלתי נתפסת שבה יכול להיות שהילדה שלהם תיוולד אלפי קילומטרים מכאן, במדינה זרה, בזמן שהם תקועים פה בישראל.

עוד חודש צפויה להיוולד בגאורגיה גם ביתם של זיווה ורומן מאופקים. שנים שניסו להביא ילדים לעולם, אבל אחרי 11 הפלות, הרופא אמר להם שהאפשרות היחידה היא פונדקאות. "זה קשה, עברנו המון", סיפרה זיווה. "אבל מנסים לשמור על תקווה".

שרון, עופר ובתם מנור, הצליחו להגיע לגאורגיה על הטיסה האחרונה. למרות שהגיעו בזמן ונכנסו לשבועיים בבידוד, הם לא הורשו להיות בלידה ולבקר את הילדה שלהם בבית החולים. "הידיעה הזאת שהיא יוצאת לאוויר העולם אחרי כל כך הרבה זמן חיכינו לה, היא פשוט הורגת", סיפרה שרון עמר. "ניסינו לשכנע את עצמנו שזה טוב, זה לא כל כך עבד".

בגאורגיה אובחנו רק כ-110 חולי קורונה, אבל המדינה נוקטת בצעדים חמורים יותר ממה שנהוג אצלנו, וההסגר ברחובות נאכף ביד קשה. הזוגות שכבר הצליחו להגיע ולקבל את ילדיהם נתקלים עכשיו בבעיה הפוכה – הם תקועים בגאורגיה ולא יכולים לחזור לארץ.

בישראל הוחלט השבוע להגמיש את תנאי הכניסה של התינוקות לארץ, אבל בגאורגיה אין הקלות – עד  שלא יונפקו תעודות לידה המשפחות לא יוכלו לצאת, והורים עתידיים לא יוכלו להיכנס למדינה.