47 מתים מקורונה בישראל: מטופלת בת 61 בבית החולים וולפסון בחולון נפטרה היום (ראשון) לאחר שנדבקה בנגיף הקורונה. היא הגיעה ממחלקה שיקומית בבית חולים גריאטרי בסוף החודש שעבר וסבלה ממחלות רקע. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

 היום נודע על שני נפטרים נוספים שנדבקו בנגיף: דליה סלמונה בת ה-84 וגבר נוסף בן 63 שמתו הלילה. מבית החולים סורוקה בבאר שבע נמסר כי סלמונה, שנדבקה בבית האבות "משען" בבאר שבע, סבלה ממחלות רקע "רבות, קשות ומורכבות". מבית החולים הדסה עין כרם בירושלים נמסר כי בן ה-63 סבל גם הוא ממחלות רקע משמעותיות.

משרד הבריאות הודיע הבוקר כי מספר החולים בישראל עומד כעת על 8,018 - עלייה של 167 מאז העדכון האחרון שהגיע אתמול בשעה 20:00. מבין החולים: 7,195 במצב קל, 173 במצב בינוני ו-127 במצב קשה - מתוכם 106 מונשמים.

באשר לאופן הטיפול בחולים: 4,897 הונחו להישאר בביתם, 693 מטופלים במלונות שהוסבו לטובת שיכון חולי קורונה ו-739 מאושפזים בבתי החולים. כמו כן, ישנם 1,166 חולים שטרם התקבלה החלטה לגביהם, ו-477 שהחלימו ושוחררו לביתם.

קורונה בישראל
קורונה בישראל | צילום: Nati Shohat, פלאש 90

מותה של סלמונה הוא השישי כתוצאה מהתפשטות הנגיף בבית האבות בבאר שבע. אתמול הלכה לעולמה דיירת נוספת ב"משען", נליה קרבץ בת ה-88, בבית החולים איכילוב בתל אביב. קרבץ, אם לשניים וסבתא לארבעה נכדים, הייתה ניצולת שואה שעבדה כרופאה מרדימה בסורוקה לפני שיצאה לפנסיה. בעלה היה רופא משפחה ונפטר ב-2009.

על רקע נסיבות מותה של קרבץ, ביקר בנה בחריפות את הנהלת "משען" ואת משרד הבריאות. "בשבוע שעבר העבירו אותה לדיור מוגן ביפו, היא הייתה שם יום אחד ומצבה הידרדר אז פינו אותה לאיכילוב", סיפר. "במשך כל התקופה הזאת היינו באפלה. אף אחד לא דיבר איתנו ואמא לא ידעה דבר".

דיירת נוספת מבית האבות משען בבאר שבע מתה מקורונה
נליה קרבץ, הנפטרת החמישית מ"משען" | עיבוד: באדיבות המשפחה

 

"אף אחד לא הודיע לנו, זה היה טירוף", הוסיף בנה של בת ה-88. "בשלב מסוים העבירו אותה לדיור המוגן, אבל גם שם לא היה עם מי לדבר. אף אחד לא עדכן אותנו, אפילו לא הודיעו לנו שהיא פונתה לאיכילוב". עוד סיפר בכאב: "נפרדנו ממנה בטלפון, השמענו לה את הנכדים ואמרנו לה שאנחנו אוהבים אותה".

אחת הדיירות ב"משען" באר שבע סיפרה אמש על המציאות הקשה בבית האבות: "לא מיידעים אותנו כלום. הצוות שלנו נהדר, הם מקדישים את כל הכוחות בשבילנו ולצערנו הם ממשיכים את העבודה מהבידוד. אנחנו לא יודעים הרבה. אני הצעתי שישלחו לנו כל יום מה קורה, גם אנחנו בבידוד. אנחנו לא רואים לזה סוף, לא יודעים מתי זה ייגמר, מתי נצא לחופש ואם נצא".

אתמול פורסם כי קרוביהם של דיירי "משען" שמתו מקורונה מתכוונים להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד הנהלת החברה ונגד משרד הבריאות. לטענת בני המשפחות, התביעה תוגש בגין הזנחת הדיירים שהובילה לכך שנדבקו בנגיף. לטענתם, הצוות הרפואי ואנשי משרד הבריאות לא בדקו, לא בודדו, לא הפרידו ולא איבחנו את החולים הראשונים שהתלוננו על כאבים וחום, וזאת תוך זלזול בטענות הקשישים ובני משפחותיהם - ובניגוד להנחיות.