ולתפארת מדינת ישראל: חגיגות יום העצמאות ה-72 למדינת ישראל נפתחו באופן רשמי. במסגרת הטקס הממלכתי בהר הרצל, ציינו כבכל שנה את המעבר בין יום הזיכרון לחגיגות העצמאות. בעקבות התפשטות מגפת הקורונה, הטקס נערך השנה במתכונת שונה וללא קהל - ועומד בסימן "חיבורים בחברה הישראלית". הטקס נערך השנה בהנחיית גיא זוארץ ואסתר רדא. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

אחרי שנים שאת הטקס ניהל יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, הפעם נאם בתפקיד גנץ: "כאן על ההר הזה בין היובלים,  קבור גם נחום אורי חברי שנפל בשלום הגליל התאריך הולדתו. ההר הזה שנקרא על שמו של חוזה המדינה מכיל כאב נוראי של אלפי משפחות - משפחה אחר משפחה, דור אחר דור. כאן, מההר הזה, שנה אחרי שנה אנו מחברים בין הכאב לעוצמה. הערב אני מבקש להפיץ מכאן את התקווה.. דבר לא מפריד בין ילדינו שקבורים כאן – לא נטייה מינית ולא עדה. כולם שווים. עלינו מוטלת החובה והאחריות שכולנו נהיה שווים גם בחיים. לא זהים אך שווים. כמו שכתב הרצל: "לא שואלים את האדם לאיזה דת הוא שייך – הוא צריך להיות בן אדם. זה הכל . התברכנו בישראל בתרבויות ששפות ודתות שונות. כמו בקירות הכותל – האבנים השונות מתלכדות לקיר יצוק שעומד איתן אלפי שנים.

בני גנץ (צילום: החדשות 12, החדשות12)
בני גנץ | צילום: החדשות 12, החדשות12

הוא הוסיף: "ימים קשים עוברים עלינו ועלינו להתכונן לימים לא פחות קשים. במשך שבעה עשורים היו אלו אובים מוחשיים. מול אויבים אלו עומדים חיילי צהל. כעת עומד עלינו גם אויב שאיננו מכירים שלא מבדיל בינינו – יהודים, חרדים, חילוניים, ערביים ימין ושמאל. אויב שמעמיד אותנו במבחן בריאותי ואנושי נדיר שמלמד אותו שיעור על ערבות הדדית. כל אחד מאיתנו אחראי לחייו של אחיו. הערבות והשותפות הם הדרך לנצח.

"במאבק מול האויב הזה לוחמים שכם אל שכם צוותי הרפואה. הם החזית כולנו מתפללים להצלחתם מהמרפסות ונותנים להם גב ועורף חזקים. אנו ננצח את המלחמה הזה ונבסס אתוס חדש – סיפור של ערבות הדדית . סיפור שלא יוגדר עי אויבים אלא על ידנו – מציאת החיבור והמאחד בתוך ביתנו על הדעות והמחלוקות. זאת תהיה השליחות המרכזית שלנו". 

אלה מדליקי המשואות: 

ציפי שביט: אחת הקומיקאיות המוערכות והוותיקות בישראל עם קריירה של מעל ל-55 שנה. 

ציפי שביט (צילום: החדשות)
ציפי שביט בטקס | צילום: החדשות

שביט אמרה בהתרגשות: "אני מדליקה משואה זו לכבוד כל חבריי האמנים שיותר מכל רוצים לשמח ולרגש אתכם תמיד ובמיוחד בימים קשים אלה. לכבוד הצחוק המתגלגל המחבק והמשמח שמחבר אותנו. תמיד וגם עכשיו. לכבוד כל הסבים והסבתות שכבר חודש לא מתראים עם נכדיהם. וואו אנחנו מתגעגעים. תהיו חזקים עוד טיפת סבלנות ונוכל כולנו להתחבק להתנשק ועוד פעם להתנשק ולהתחבק עם אהובי ליבנו. לכעבוד כל העם הנפלא הזה, המיוחד שלנו שבשבילו אני קמה בבוקר כדי להעלות חיוך על הפנים. אתם לא מתארים לעצמכם כמה אני אוהבת אתכם, אתם החיים שלי. זכיתי".

ריינה אביטבול ויסמין מזאוי - אביטבול בת ה-92 ומזאוי בת ה-20 ישיאו משואה ביחד, כאות הוקרה למתנדבים ולמתנדבות בצוותים הרפואיים.

אביטבול אמרה: "אני משיאה משואה זו - עלינו ממרוקו עם 10 ילדים מתוך אהבה גדולה לישראל. משיאה לכבוד ביה"ח שערי צדק איפה שאני מתנדבת ולכבוד כל המתנדבים. אני אוהבת לעזור - זאת מצווה לעולם הבא. תלכו להתנדב ותישארו שמחים כמוני. אלוהים ייתן לכל החולים כוח ובריאות". 

עדי אלטשולראלטשולר בת ה-34 היא מקימת תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו", אשר מיועדת לבני נוער עם ובלי צרכים מיוחדים, וכן יוזמת הפרויקט "זיכרון בסלון" שבו מתארחים ניצולי שואה בבתי אנשים שונים ומספרים את סיפורם.

אלטשולר אמרה: אני משיאה משואה זאת לכבוד ניצולי השואה שאיתנו ואלה שכבר אינם. אין לנו זכות קיום בלעדכים. והזיכרון שמאיר לנו את הדרך. לכבוד כל הילידם והילדות בישראל – כולכם ראויים לאהבה לכולכם הזכות לחלום. לכולכם מקום בעולם. כולכם ילדים מיוחדים. ולכבוד הנערה שיושבת בבית ומרגישה את הלהבה הבוערת ויודעת וצריך מציאות אחרת. אל תתני לאף אדם לקצץ את הכנפיים - את יכולה הכל. לכבוד אלו שעושים הכל - ומשנים את העולם.

אחמד בלאונה ויעל וילוז'ני-אזולאי - בלאונה הוא אח בכיר מצטיין בבית החולים "פוריה" שליד טבריה, ונמנה בין מקימי מערך ניתוחי הלב בבית החולים וראשוני המתנדבים לטפל בחולי הקורונה. וילוז'ני-אזולאי היא האחות האחראית ביחידה למניעת זיהומים בבית החולים "ברזילי" באשקלון. 

הישאם איברהים - איברהים הוא קצין בדרגת אלוף משנה, מפקד חטיבת 460. הוא פועל למען חיזוק הקשר בין צה"ל לכל חלקי העם ומעודד גיוס והשתלבות של בני כל המגזרים לצבא.

אורי כהןכהן הוא מנכ"ל ומייסד פרויקט ''מסע ישראלי'', ארגון חינוכי הפועל כבר כ-15 שנה, המקיים שיח זהותי במטרה להעמיק את החיבור והשייכות לעם ולמדינת ישראל.

לורי פלטניקאשת חינוך, אושיית מדיה יהודית ממרלינד, ומקימת ארגון "מומנטום", המיועד לסייע ולקשר בין אימהות ברחבי העולם. 

אלי בן שםיו"ר ארגון "יד לבנים", אשר ידליק משואה בשם הארגון, בשם המשפחות השכולות ובמיוחד בשם בנו קובי, שנהרג לפני 23 שנה באסון המסוקים.

גליה רהברופאה, מומחית בעלת שם עולמי למחלות זיהומיות ומנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים "תל השומר", וכן פרופסור קליני בפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת תל אביב. 

ישראל אלמסי - מנכ"ל ארגון המתנדבים "ידידים סיוע בדרכים", ארגון שמעניק סיוע בדרכים ושירותי חילוץ בהיקף ארצי. 

עידן רייכל - יוצר ומוזיקאי מצליח ומוערך בכל העולם, שחתום על אינספור להיטים שכבר הפכו להמנונים של ממש. רייכל החל את דרכו המוזיקלית לאחר שירותו הצבאי, כאשר שימש כיועץ בפנימייה לעולים חדשים ולילדים שחוו קשיי הסתגלות.