סערת מעצר הקטין בעיר העתיקה בירושלים: המשטרה פרסמה היום (שני) תגובה לאירוע ובה אמרה כי הדיווחים על סיבת מעצרו של  שפורסמו באמצעי התקשורת – מעוותים ושקריים. במשטרה אומרים כי קבוצה של צעירים עשו רעש באזור העיר העתיקה, ולאחר שהגיעו שוטרים הם לא נענו לדרישותיהם והקטין שנעצר אף דחף את אחד השוטרים. עוד טענו במשטרה שבניגוד לטענות, לא בוצע שימוש בכוח כנגד הקטין במהלך המעצר. לצד ההודעה, הם הפיצו תיעוד מהאירוע שמוכיח לכאורה את טענתם. הנער, מנגד, צפוי להגיש תביעת ענק נגד המשטרה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בניגוד מוחלט לטענות שהושמעו בכל כלי התקשורת גורמים שונים וכפי שניתן לראות בתיעוד מתחנת המשטרה בה שהה, הקטין לא היה אזוק כמעט בכלל בכל משך שהייתו בתחנה לא בידיו ולא ברגליו", טענו במשטרה. "בחצות הלילה, זמן קצר אחרי שהובא לתחנה ובטרם נחקר יצרה המשטרה קשר עם אביו ועדכנה אותו על שאירע, אולם האב טרח מסיבותיו שלו שלא להגיע".

עוד הוסיפו במשטרה לגבי מעצר הקטין: "בניגוד מוחלט לטענות מופרכות שהושמעו, בתחנת המשטרה לא בוצע שימוש בכוח כלפי הקטין, אלא להיפך. השוטרים שמרו עליו כשהוא ללא אזיקים, נתנו לו אוכל ושתייה ודאגו לצרכיו". עוד טענו במשטרה כי הקטין התייעץ עם עורך דין לפני החקירה".

תיאור האירוע לפי המשטרה

על פי גרסת המשטרה לאירועי ליל יום חמישי, מעט אחרי השעה 23:00 התקבלו דיווחים שונים על קבוצת צעירים שעושים רעש, דופקים על דלתות, מקללים ועושים פרובוקציות תוך התגרות באוכלוסייה המקומית בעיר העתיקה.

"שוטרים שהגיעו למקום התבקשו מהם להתפנות מהאזור ולחדול מהקמת הרעש והפרת הסדר הציבורי. כפי שניתן לראות בתיעוד המצורף", כתבו במשטרה בהתייחס לתיעוד שהפיצו, "בשלב מסוים הקטין וחבריו החליטו להתיישב על הרצפה וסירבו להישמע להוראות השוטרים. למרות שניתן להם זמן סביר להתפנות, חלקם המשיכו בביצוע פרובוקציה והפרת הסדר במקום".

בן 14 נעצר, נאזק והושאר במעצר לילה שלם אקסטרה (צילום: מתוך
מתוך "חדשות הבוקר" עם ניב רסקין | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12

עוד הוסיפה המשטרה בהודעה כי בשלב מסוים הקטין דחף שוטרים והמשיך לסרב להוראותיהם, תוך שהצעירים שהיו במקום צעקו לעבר השוטרים קריאות גנאי וקללות נאצה שונות. "אז החליטו השוטרים לעכב שלושה מעורבים בהם החשוד לחקירה במשטרה בגין הפרת הסדר הציבורי וסירוב להוראותיה", נכתב בהודעה. "מתוך שלושת המעורבים, החשוד בן ה-14.5 התנהג באופן פרובוקטיבי וניסה להכשיל את העיכוב בכל מהלכו תוך סירוב להישמע להוראות השוטרים ולכן נעצר. כשהחל לצלוע לפתע אף הוצע לו טיפול רפואי ותחילה סירב לו".

גרסת הקטין: הדפו אותנו באלימות קשה

איתמר בן גביר ייצג את הקטין ידידיה אפשטיין והודיע כי יגיש תביעת ענק נגד המשטרה בעניינו. המשפחה שכרה את שירותי עורך הדין, שמתמחה בין היתר בתביעות נגד המשטרה ואומר הערב בתגובה לסרטון מהמשטרה:" אנו מבין שהמשטרה בלחץ, אולם שום סרטון ערוך שהמשטרה מוציאה מחדרי החקירות בניגוד לחוק, ותדרוך נגד קטין בניגוד לחוק הנוער".

עוד הוסיף עורך הדין: "לא יכול להסביר את העובדה מדוע הקטין לא נכלא בבית מעצר לנוער, מדוע נאלץ לישון על ספסל, מדוע נאזק - גם אם לטענת המשטרה הוא נאזק לחמש שעות 'בלבד' - הגיע הזמן שבמשטרת ירושלים יקחו אחריות על טעויות במקום להשתמש בכלל הידוע ההגנה הכי טובה היא ההתקפה בוודאי לא נגד קטין".

כפי שדווח הבוקר בחדשות הבוקר, גרסת הקטין שונה מגרסת המשטרה. "כמו בכל שבוע, עשינו סיבוב שערים מחוץ להר הבית", אמר ידידיה, "התחילו עימותים עם התושבים הערבים, היו התקהלויות גדולות של ערבים. המשטרה ניסתה לפזר את הערבים אבל הם התחילו לזרוק אבנים מהגגות. המשטרה החליטה להעיף אותנו באלימות. ניסינו לדבר עם הקצין, הוא לא הסכים להקשיב והכריז על התקהלות לא חוקית".

הוא הוסיף: "התפזרנו למרחקים של שני מטרים, אבל התחילו להדוף אותנו באלימות קשה עד שער שכם. תפסו אותי והשליכו אותי על הרצפה. הרימו אותי בידיים וברגליים והניחו אותי על מדרגת אבן בשער שכם. קצין המשטרה עיכב אותי ואמר לצוות מג"ב שיקחו אותי לתחנת המשטרה. מג"בניק ומג"בניקית לקחו אותי, המג"בניק הכניס את היד שלו לכיס שלי ולקח לי את הפלאפון. הם הרימו אותי כמו שמרימים שק תפוחי אדמה".

"מעצר צריך להיות האמצעי האחרון בו נוקטות רשויות אכיפת החוק ביחס לקטינים", אמרה מנכ"לית המועצה לשלום הילד, עו"ד ורד וינדמן, "גם תגובת המשטרה ביחס לאיזוק הנער היא מקוממת. תמונתו אזוק בידיו וברגליו על ספסל תחנת המשטרה היא בלתי מתקבלת על הדעת".

עו"ד וינדמן שלחה מכתב למ"מ מפכ"ל המשטרה בו ביקשה לבדוק את המקרה ביסודיות ובמהירות ולנקוט את כל האמצעים הנדרשים כמתחייב מתוצאות הבדיקה.