שוטרי מג"ב ולוחמי כבאות והצלה פעלו לפינוי קו הבתים הראשון במושב צלפון שבשפלה בעקבות שרפת חורש טבעי שהתלקחה הבוקר (שבת). 35 צוותי כבאות והצלה שהיו בשטח החלו בפינוי תושבים מהמושב שליד בית שמש - שמנותקים מחשמל בעקבות האירוע. לבסוף, הושגה שליטה על האש ולא נגרם נזק למושב. בעקבות מזג האוויר השרבי: שירותי הכיבוי וההצלה נערכו בכוחות מתוגברים ברחבי הארץ לאפשרות של התלקחות שרפות. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הדלקה החלה בשני מוקדים שונים: בפאתי מושב צלפון וביער הנשיא. מתחילת האירוע לא נשקפה סכנה ממשית לקו הבתים שפונה. תושבי צלפון נותקו מחשמל בעקבות השרפה. אנשי חברת החשמל הגיעו למקום ופעלו בשטח על מנת לשמור על בטיחות התושבים בצל ההתרחשות. גם בשרפה ביער הנשיא הושגה לבסוף שליטה על הלהבות, לאחר שהאש התפשטה לכיוון היער. בשלב מסוים, נעשתה הערכות בשטח לכניסתם של כוחות נוספים על מנת להשתלט כליל על האש.

טפסר ניסים טוויטר, מפקד מחוז ירושלים של שירותי כבאות והצלה אמר ל-N12: "כוחות הכיבוי הגיבו מהר מאוד והצליחו לבלום בשלב זה את האש, אנחנו ממשיכים במאמצים". באשר לגל השרב שפוקד את ישראל בימים אלה, סיפר: "מזג האוויר לא הפתיע אותנו. אנחנו נערכים לכך במשך חודשים, בצל הקורונה". 

לפי הערכה ראשונית של גורמי חקירה ועדויות תושבים, ככל הנראה המקור לשרפה הוא קרע בכבל חשמלי גבוה מעל המושב. האש התפשטה במהירות לכיוון מושב צלפון, וכוחות רבים הוזעקו למקום והחלו לפעול לכיבויה. לוחמי האש מאזור ירושלים מנסים לבלום את האש ולאירוע צורפה גם ניידות כיבוי וטייסת הכיבוי "אלעד" שפועלת מהאוויר. לוחמי מג"ב וכבאים פינו את קו הבתים הראשון במושב מחשש שהלהבות יגיעו אליהם. דווח על נפגע אחד במקום, כתוצאה משאיפת עשן, אך המידע טרם אומת.

השרפה סמוך למושב צלפון שבמטה יהודה
תיעוד השרפה מהאוויר | צילום: דוברות כבאות והצלה

במקביל, המשטרה החלה לעקוב מהאוויר אחר שרפה חורש נוספת בוואדי ערה. השוטרים מכוונים את תנועת הכבאיות אל מוקדי האש לצד הפעלת טייסת הכיבוי של המשטרה. שוטרי אום אל פחם פועלים יחד עם כוחות כיבוי והצלה סמוך לכפר זלפה בשל החשש מהגעת הלהבות. בשעה זו לא קיים חשש להתפשטות הלהבות לכיוון הבתים, עם זאת – במשטרה נערכים לפינוי תושבים מהכפר. גם במועצה האזורית אשכול פרצה שרפה סמוך לכביש 222 שבין צאלים לגבולות. כוחות כיבוי רבים פועלים במקום על מנת לבלום את התפשטות האש. 

שריפה במושב צלפון אזור בית שמש
השרפה בצלפון

ברקע האירוע, מזג האוויר השרבי מלווה בעומס חום כבד עד קיצוני, מה שהוביל את שירותי הכיבוי וההצלה להיערך בכוחות מתוגברים לאפשרות של התלקחות שרפות. שמונה מטוסי כיבוי הועמדו בכוננות לסוף השבוע המועד לפורענות. עוד נמסר כי במידת הצורך - ייעשה שימוש גם במסוקי המשטרה לצורך שליטה וכיבוי. "אני קורא לציבור המטיילים לגלות אחריות ולהימנע מהדלקת אש בשטחים פתוחים ובפארקים בימים הקרובים", מסר נציב כבאות והצלה רב טפסר דדי שמחי. 

שרפה סמוך לבית שמש
השרפה בצלפון | צילום: דוברות כבאות והצלה

ביום רביעי שעבר אירעו שתי שרפות - האחת בירושלים והשנייה בבאר שבע. בשרפה בירושלים נספתה אישה בת 30, שנמצאה בזירת השרפה ללא רוח חיים כתוצאה מכוויות ושאיפת עשן. בשרפה השנייה באותו יום בבאר שבע נמצאה לכודה במצב קשה בשנות ה-30 לחייה.