מספר החולים הרב בימים האחרונים, שמגיע בעיקר מתוך מערכת החינוך, הביא את שר החינוך יואב גלנט להחליט על הקמת חמ"ל מיוחד במשרד החינוך, שנפתח כבר הערב. בכל יום, תתבצע הערכת מצב מחודשת ברקע נתוני התחלואה שיגיעו ממשרד הבריאות, וההחלטות יתקבלו בהתאם. נבחנת אפשרות לבצע בדיקות מדגמיות במוסדות חינוך באופן רוחבי. מוקד התחלואה המרכזי כרגע הוא עדיין הגמנסיה העברית בירושלים, שמספר החולים בו עלה ל-160. 

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הדיון הראשון במתכונת החדשה התקיים, בראשות שר החינוך גלנט ובהשתתפות ראשי אגפים ומנהלי מחוזות. השר הודיע על כך שמשרדו יבחן את האפשרות לערוך בדיקות מדגמיות במערכת החינוך כולה. בנוסף, הפורום הודיע על כך שצוות התערבות מחוזי החל לפעול בכל פעם שמדווח אירוע הדבקה. הצוות עורך בקרה בבית הספר, בודק את נסיבות האירוע ואת מדית ההקפדה על ההנחיות. 

הצהרת שר החינוך יואב גלנט (צילום: לע"מ)
הקים חמ"ל מיוחד במשרד החינוך, שיבחן את הצעדים בכל ערב. שר החינוך גלנט | צילום: לע"מ

התפשטות הנגיף במוסדות החינוך במערכת החינוך בירושלים ממשיכה לצבור תאוצה. לפי שעה, בשמונה בתי ספר בבירה התגלו חולי קורונה - מה שהוביל לשליחה לבידוד של כמות רבה של תלמידים ואנשי צוות ההוראה. גם כעת, המוקד המרכזי הוא בגמנסיה בירושלים, כשמספר החולים בו עלה ל-160, כשהחלוקה היא: 125 תלמידים, 19 מורים ו-16 הורים נדבקו בנגיף. 

מפת התחלואה במוסדות החינוך בירושלים: 

הגמנסיה העברית -  160 חולים

הרטמן - חולה אחד

תיכון לאומנויות - חולה אחד

המסורתי - חולה אחד

זלמן ארן - חולה אחד

תל"י גאולים - חולה אחד

נופרים - חולה אחד

גן שפה הר חומה - חולה אחד

18 הורים ואנשי צוות חלו גם הם בקורונה

נתוני משרד הבריאות: 53 חולים חדשים אובחנו היום

משרד הבריאות פרסם הערב את העדכון הקבוע באשר למספר החולים בישראל. גם היום, שיעורי התחלואה גבוהים משהתרגלנו בשבועות האחרונים: 53 התווספו למניין הנדבקים בקורונה. מספר החולים הפעילים בישראל הוא 1,994. עוד עולה מהנתונים כי רק 3 חולים החלימו היום מהנגיף. 3 חולים נגמלו מהנשמה, ולא היה שינוי כלשהו במספר המתים - שעומד עדיין על 285 בני אדם שהלכו לעולמם אחרי שחלו בקורונה. 

בדיקת קורונה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
בימים האחרונים: עלייה באחוז הבדיקות החיוביות | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

באשר למספר הבדיקות - היום התבצעו 2,874 בדיקות קורונה ברחבי הארץ, לאחר שאתמול נערך מספר שפל של בדיקות - 1,012. 1.8% מבין הבדיקות שנערכו - התגלו כחיוביות במעבדה. זה הנתון המדאיג ביותר מבחינת מערכת הבריאות, שמראה על הזינוק בשיעור החולים. 

השר אדלשטיין בהצהרה מיוחדת: "נרחיב את הבדיקות גם לא-סימפטומטיים"

שר הבריאות בישר הערב על מדיניות הבדיקות החדשה, שתהיה מקיפה ורחבה יותר מבעבר - בניסיון לאתר חולים חדשים, גם אם לא חשו ברע. אדלשטיין קרא לציבור לגשת מיד למעבדות הבדיקה אם מרגישים בתסמיני המחלה: "אנחנו יכולים להגיע כיום ל-15 אלף בדיקות בכל יום, אנחנו מעודדים את קופות החולים לבצען". 

עוד אמר אדלשטיין כי נשקלה האפשרות לסגור את כל בתי הספר בירושלים: "אנחנו במשרד הבריאות דחינו את האפשרות. ההחלטה שהתקבלה הייתה כמעט אחת לאחת עמדת משרד הבריאות. לא אסתיר שאנחנו ממשיכים לעקוב בדאגה ובעוד חצי שעה אני נפגש עם ראש עיריית ירושלים והצוות שלו על מנת לדון בפעילות נכונה בירושלים".