לפני יומיים התקבלה החלטה בביטוח הלאומי לא להכניס יותר את המטפלים הסיעודיים לבית האבות משען שבחולון, לאחר שהתגלו בצוות העובדים שני חולי קורונה לפני כשבוע. החולים עצמם נכנסו לבידוד, ועד כה לא התגלו חולים מבין הדיירים. מאז, רינה מוסקונה בת ה-92, דיירת סיעודית בבית האבות, לא קמה מהכיסא שלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

רינת, נכדתה של רינה, דואגת לה כבר כמה ימים - אך לא יכולה לראותה בגלל הנחיית משרד הבריאות. הדרך היחידה בה הן מתקשרות היא דרך הפלאפון שנמצא קרוב אל הכיסא שעליו היא יושבת. רינה ממעטת לקום מהכיסא בגלל היסטוריית הנפילות שלה והעובדה שהיא סיעודית לגמרי וזקוקה לטיפול לאורך כל היום. "סבתא שלי נמצאת במחלקה של עצמאיים בבית האבות, כי אין מקום במחלקה של הסיעודיים", סיפרה ל-N12, "עד כה מי שסיפק את צרכיה הייתה המטפלת בביטוח הלאומי. כרגע היא נשארה בלי כלום". 

המהלך השאיר את מנהלי משען בחוסר אונים, ובהודעה שנשלחה אתמול למשפחותיהם של הקשישים הם בישרו כי אין להם מספיק עובדים או מתנדבים וכרגע אין מי שימלא את החסר ויטפל בקשישים. עד שמשרד הבריאות לא יעשה בדיקות לכלל העובדים והדיירים, המטפלים הסיעודיים לא יוחזרו. 

בביטוח הלאומי מוסרים בתגובה כי עד שמשרד הבריאות לא יגיע לבצע בדיקות בכל הדיירים, המטפלים הסיעודיים לא יכנסו לבית האבות מחשש שיחזרו לקהילה וידביקו קשישים אחרים. במשען טוענים כי הם מתנהלים באותו כוח אדם עם הצרכים הקיימים, ולכן לא יכולים לספק שירות נוסף. 

ממשרד הבריאות נמסר: "מדיניות הטיפול בקשישים המצויים במשען חולון היא בהתאם להנחיות משרד הבריאות הניתנות לקשישים בקהילה. בהתאם לכך, במידה ובבית האבות, שהוא דיור מוגן, יש כרגע מטופלים אשר הפכו לסיעודיים והם זקוקים לעזרה סיעודית יומיומית ואין מי שיסייע בידם - יש לפנות בדחיפות אל הרופאה הגריאטרית המחוזית של מחוז תל אביב ולבקש השמה דחופה במחלקה סיעודית. גם את שמה של הגב' מוסקונה ניתן להעביר לרופאה המחוזית, שתדאג לתת לה מענה מתאים לפי מצבה.

"בהמשך לכך, נבקש להוסיף כי ביצוע בדיקות לדיירים נעשה לפי התוויות רפואיות, ואין לבצען לפי שיקולים שאינם ענייניים. יש לדגום את הדיירים במוסד זה לפי המצב האפידמיולוגי ולפי הדיווחים המתקבלים על מצבם הרפואי של הדיירים. בכל אותו הזמן, המוסד לביטוח לאומי, יחד עם משרד הרווחה, צריך גם הוא לדאוג לתת את הסיוע הדרוש לקשישים בקהילה הנמצאים במוסד זה. פנייה זו הועברה לידיעתם של הגורמים הרלבנטיים במשרד הרווחה ובלשכת הבריאות המקומית בתל אביב".

ליצירת קשר עם הכתבת: avivitm@ch2news.co.il