מספר המתים בישראל מנגיף הקורונה עלה הבוקר (ראשון) ל-45 אחרי שדליה סלמונה, דיירת בבית האבות "משען" בב"ש, הלכה לעולמה. קרובי משפחתה ששוחחו עם N12 ביקרו בחריפות את התנהלות מערכת הבריאות ובנה אף אמר: "איבדנו את אמא שלי למחדלים של מערכת הבריאות הכושלת שלנו". סלמונה הייתה אחות ראשית בבית החולים סורוקה בבאר שבע. היא הותירה אחריה 3 ילדים ו-10 נכדים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

היא הגיעה ל"משען" יחד עם בעלה לפני 5 שנים והם התגוררו במחלקת העצמאים. לפני 4 חודשים נפטר בעלה, יאיר סלמונה, מוותיקי העיר באר שבע. צחי, בנה של דליה, האשים את משרד הבריאות וטען: "איבדנו את אמא שלי למחדלים של מערכת הבריאות הכושלת שלנו שמנוהלת על ידי איש שהוא לא האיש הנכון במקום הנכון".

משען בית אבות
בית האבות "משען" | צילום: החדשות 12

הוא המשיך: "ברור שהם לא היו ערוכים למשבר הזה. אני יודע שהתפרצות הקורונה תפסה את כולם לא מוכנים כולל את הצוות של משען. לא תשמע אותי אומר דברים רעים על ההתנהלות של משען כי יש הרבה פרטים שאני לא יודע". בנה המשיך לבקר את מערכת הבריאות ואמר: "אני מאמין שמשען פועלים לפי הנחיות של משרד הבריאות. ועד היום ההנחיות של משרד הבריאות סותרות ולא ברורות. זה לא רק 'משען באר שבע' זה כל הארץ. אני רואה ושומע את אנשי המקצוע שיוצאים לתקשורת - המשבר לא מנוהל נכון.

בהמשך סיפר על הרגעים האחרונים של אימו: "עד יומה האחרון הייתה אחות בכל רמ"ח איבריה. בשנים האחרונות החלה לפתח דמנציה. היא עדיין זיהתה אותנו. בשיחות בטלפון היא הייתה צלולה. ליוויתי אותה למיון ולאשפוז. אף אחד לא חשב שמשהו כזה יקרה. הייתי צריך להזכיר לה כמה פעמים שהיא במיון. ושהיא לא אחות בסורוקה. היא אמרה כל הזמן 'אני אחות בסורוקה. אני יכולה לטפל באנשים'. לצערי בשעות האחרונות לא היינו לידה. אבל היינו איתה".

בדיקות קורונה בבית האבות משען
בדיקות קורונה בבית האבות משען

בהמשך צחי דיבר על התנהלות בית האבות: "לאחר מותו של אבי המשיכה אמי להתגורר במחלקת העצמאים והיא התניידה לבד. לפני כחודש נפלה ושברה את האגן ובמשען הציעו להעביר אותה למחלקה הסיעודית עד שתתאושש. זה היה בתקופה בה אף אחד לא חשב על נגיף הקורונה, וזה עזר לה. היא הייתה במחלקה הסיעודית בסה"כ כשבוע וחצי. מספר ימים לאחר שעברה החל הבלגן ונפטר החולה הראשון של משען והחל הבלגן".

"אין לי תלונות לצוות", נימק צחי. "בתוך משבר בסדר גודל עולמי, כשכל מערכת הבריאות לא מתפקדת, אני לא חושב שאפשר לבוא בטענות למישהו. אנחנו עמוק בתוך זה ועדיין מקבלים ידיעות סותרות. בית האבות עובר תחת ייעוץ של משרד הבריאות. היא לא הבינה שהיא נמצאת במחלקה הסיעודית כי היא שברה את האגן. היא לא תמיד זכרה שאבי נפטר. אחותי שוחחה איתה והיא נשמעה כרגיל".

"ביום שישי בבוקר החלה הידרדרות. היה לה לחץ דם נמוך", סיפר. "הסתבר שהיא הגיעה כבר במצב אנוש. ליבי עם הצוות במשען. הם גם נחשפו לקטסטרופה. אני בטוח שהם עשו מה שהם יכולים במסגרת הקושי וחוסר היכולת לטפל במצב. לוקח זמן להבין שאתה נמצא במשבר כזה ומצליח לנהל אותו".

אחת מנכדותיה שיתפה: "היא הייתה בטיפול רגיל בסיעודית בגלל שבר שעברה, אחרי הרבה ימים שסירבו לעשות בדיקות אז עשו לה, ורק ביום חמישי הודיעו לנו שהיא נמצאה חיובית, ביום שישי ההתדרדרות החלה והייתה מהירה והיא פונתה. היא הייתה אישה נהדרת ועזרה המון".

קורונה בישראל
קורונה בישראל | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היא סיפרה על רגעיה הקשים והאחרונים של סבתה בבית החולים: "לא נתנו לנו להיפרד ממנה, לא במשען ולא בבית חולים. לא דיברנו איתה כמה שבועות, הייתה לה מטפלת שגם אותה הכניסו ישר לבידוד ולא היה דרך לתקשר. ביקשנו ממשען להכניס לה טלפון, התחננו לדבר איתה, להיפגש איתה ולא נתנו לנו, היא הייתה שם ממש לבד".