חוזרים לשגרה – גם בכדורגל: מנהלת הליגות העבירה היום (חמישי) לקבוצות הכדורגל הנחיות לקיום משחקים ללא קהל, תחת מגבלות מגפת הקורונה ובתיאום עם משרד הבריאות. במנהלת הדגישו שמספר האנשים שיורשו להיכנס למשחקים יהיה מצומצם מאוד: "כל הגופים לא יוכלו להיכנס לאצטדיון כפי שהיה עד היום, השירות לקבוצות יהיה שונה והסיקור התקשורתי ישתנה ויותאם למציאות הקורונה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

כדי לאפשר את שובן של ליגות הכדורגל, משרד הבריאות גיבש כללים והנחיות נוקשות שהקבוצות יצטרכו לעמוד בהן. המשחקים ייערכו ללא קהל ותותר כניסה לאנשים מורשים בלבד. האצטדיון שבו יערך משחק יחולק לארבעה מעגלים שכוללים אזורים שונים - זירת המשחק, מתחם חדרי ההלבשה, האזור הסובב את זירת המשחק, יציעים, משרדים, אזורי תפעול ומתחמים חיצוניים – ולכל אזור תותר כניסה לבעלי התפקידים ההכרחיים. 

יחד עם זאת, במנהלת הליגות מדגישים: "על אף המגבלות השונות והרבות, נעשה מאמץ גדול לתת מענה רחב ככל שניתן לגורמים השונים לבצע את עבודתם, תחת הנחיות משרד הבריאות ובהתאמה למציאות אותה כולנו חווים". 

אצטדיון בלומפילד
חזרה למגרשים - כן, אבל רק של השחקנים | צילום: אודי ציטיאט, ספורט 5

יו"ר המנהלת, ארז כלפון: "לא כולם יודעים, אך מאחורי הקלעים של הפקת משחק הכדורגל עמלים מדי שבוע עשרות ולעתים אף מאות עובדים, על מנת להביא את החוויה לקהל הצופים במגרש ובבית, החל מצוותי ניהול ולוגיסטיקה, חשמלאים, מנקים, אנשי דשא, צוותי אבטחה, צוותי תקשורת והפקת השידור ועוד ועוד. בתיאום עם משרד הבריאות, הגענו למתווה אשר יאפשר את הגעת בעלי התפקידים ההכרחיים, באופן שיאפשר את הפקת המשחק תוך שמירה על הכללים הנוקשים".

תמצית ההנחיות:

ממונה קורונה: כל קבוצה תגדיר "ממונה קורונה" שיהיה אחראי על יישום ההנחיות.

בדיקות: כל אדם שייכנס לתחומי האצטדיון יעבור בדיקת חום. ככל שחום הנבדק יעלה על 38 מעלות – הוא לא יהיה רשאי להיכנס לאצטדיון.

שמירה על הנחיות משרד הבריאות: כל הנכנסים לשערי האצטדיון יהיו מחויבים לעמוד בכללי והנחיות משרד הבריאות כפי שיעודכנו מעת לעת - לרבות חבישת מסכה ושמירה על כללי הריחוק החברתי (למעט שחקנים וצוות מקצועי שיירשמו בטופס ושדרי המשחק בזמן השידור).

כניסה לאצטדיון: כל הגורמים שיגיעו למשחקים יתאמו זאת מראש מול הקבוצה הביתית, בהתאם למגבלת הכמויות, בקרה בכניסה שתתבצע בשערים ייעודיים וכו'.

אזורי האצטדיון: האצטדיון יחולק לארבעה מעגלים שכוללים את האזורים השונים - זירת המשחק, מתחם חדרי ההלבשה, האזור הסובב את זירת המשחק, יציעים, משרדים, אזורי תפעול ומתחמים חיצוניים.

כמו כן, הוגדרו האוכלוסיות השונות היכולות להיכנס לכל אחד מהאזורים, כאשר כמות האנשים הוגבלה וצומצמה באופן שיאפשר את השתתפות בעלי התפקידים ההכרחיים לקיום וניהול משחק הכדורגל.

שחקני הפועל ת
משחקי הכדורגל יחודשו, אך בתנאים קשוחים | צילום: באדיבות הפועל ת"א

התנהלות גופי תקשורת: כמו כלל הגופים המעורבים, גופי התקשורת השונים המסקרים את המשחק (כתבים וצלמים) יוכלו להיכנס לאצטדיון על מנת לסקר את המשחק - בכפוף למגבלת כמויות והנחיות התנהלות מפורטות. האזורים שאליהם תינתן גישה, יועברו למערכות השונות באמצעות דובר מנהלת הליגות.

ספסלי הקבוצות: ספסלי הקבוצות יעברו התאמות על מנת לאפשר שמירת מרחק בין השחקנים המחליפים והצוות המקצועי. מבנה הספסלים ישתנה בהתאמה למגבלות האצטדיון, כאשר בחלק מהאצטדיונים השחקנים המחליפים וחלק מהצוות המקצועי ישבו ביציע ובסמוך לירידה לזירת המגרש.

בדיקות רפואיות – קבוצות ושופטים: שחקני הקבוצות, אנשי הצוות והשופטים יעברו לפני כל משחק בדיקות חום, סטורציה ובמידת הצורך, בדיקת רופא. השחקנים יחתמו על טופס הצהרה רפואית. נבדקים אשר לא יעמדו בדרישות הבדיקה (חום בטמפרטורה של 38 מעלות צלזיוס ומעלה, סטורציה מתחת ל-95%, אי עמידה בתנאי הצהרת הבריאות) לא יוכלו להיכנס/ להישאר באצטדיון. הקבוצה הביתית תהיה אחראית לביצוע הבדיקות לשופטי המשחק.

איצטדיון טדי בירושלים
כל מגרש יחולק לארבעה מעגלים מיוחדים | צילום: משה שי, פלאש 90

שימוש במתחמי חדרי ההלבשה ובמלתחות: השימוש במתחם חדרי ההלבשה ובמלתחות יתאפשר טרם המשחק ובהפסקת המחצית למטרת התארגנות ותדרוכים. לאחר סיום המשחק – יתאפשר שימוש במקלחות במתווה של 50% תפוסה, כאשר בין כל שתי מקלחות בשימוש תהיה מקלחת ריקה שאינה בשימוש.

חיטוי המתחם: תהיה הקפדה על סביבה היגיינית של מתקני האצטדיון, לרבות חיטוי ביום המשחק וטרם כניסת הגורמים השונים לאצטדיון של מתחם חדרי ההלבשה (לרבות חדרי הקבוצות, שופטים, טיפולים, מאמנים, בדיקת חומרים אסורים), מנהרת השחקנים, ספסלי השחקנים והצוות וכדורי המשחק.

לחיצות ידיים וטקסים: בהתאם להנחיות משרד הבריאות, חל איסור על לחיצות ידיים. בהתאם לכך טקס הפתיחה המסורתי ישונה בהתאם ופעילויות נוספות כמו עליית שחקנים עם ילדים ובני נוער וטקסי הוקרה שונים הכוללים השתתפות של אורחים לא יתקיימו.

חגיגות שחקנים ובעלי תפקידים: בהתאם להנחיות משרד הבריאות, מנהלי הקבוצות התבקשו להנחות את השחקנים ואת הצוות המקצועי כי לא יתחבקו לאחר כיבוש שערים, לאחר סיום המשחק ו/או בכל שלב אחר.