אחרי הביקורות, ובצל גל החום שפוקד את המדינה, שר הבריאות הנכנס יואל (יולי) אדלשטיין החליט הלילה (בין שני לשלישי) לאשר הסרת מסכות בכיתות ובמרחב הציבורי עד לסוף השבוע הקרוב. ההחלטה התקבלה נוכח המלצות הדרג המקצועי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"יש לקחת ברצינות את ההגנה מהקורונה. אבל גל החום עשוי להיות מסוכן בפני עצמו", מסר השר והוסיף: "נוכח המלצות הדרג המקצועי, החלטתי להתיר את הסרת המסכות כאשר אין התקהלות". מי שהובילה לשינוי המדיניות של משרד הבריאות באשר לביטול חובת עטיית המסכות בבתי הספר היא יו"ר ועדת הקורונה ח"כ יפעת שאשא ביטון.

בצו שהוציא מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, נכתב כי מהיום ועד ליום שישי הקרוב: "לא תחול חובת עטיית מסכה לתלמידים השוהים בבית הספר וכן למי שנמצא בשטח פתוח או במבנה שאינו ממוזג, למעט בעת התקהלות, וזאת עקב עומס חום קיצוני הצפוי בתאריכים אלה".

תלמידים עם מסכות בכיתה (צילום: יונתן זינדל פלאש 90, פלאש/90 )
תלמידים עם מסכות בכיתה | צילום: יונתן זינדל פלאש 90, פלאש/90
קורונה בבתי ספר, ישראל (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש/90 )
החובה לעטות מסכות תוסר עד לסוף השבוע | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש/90

אתמול פורסם כי בבתי ספר רבים קוראים לא לשלוח את התלמידים ללימודים, למרות החזרה לשגרה - ולא בגלל החשש מהקורונה, אלא בגלל ההנחייה של משרד הבריאות לתלמידי כיתות ד' ומעלה לחבוש מסכות - גם בצל החום הכבד. 

עוד לפני פרסום ההחלטה, באיגוד לרפואת ילדים קראו למשרד הבריאות שלא לחייב את התלמידים לחבוש מסכות בימים הלוהטים הללו. "יעילות המסכות במניעת הדבקה בקרב הילדים עצמם לא ברורה ואין על כך עדויות בספרות המדעית", נמסר מהאיגוד. "מעבר לכך, ההתרשמות העולה ממרבית הנתונים היא שילדים אינם מדביקים במידה משמעותית. המרכז האמריקני לבקרת מחלות ממליץ רק לעובדי ההוראה בבתי הספר לחבוש מסכות".

קורונה (צילום:  PhotoByToR, shutterstock)
תוסר החובה לעטות מסכות במקומות לא ממוזגים ובמרחב ציבורי בלי התקהלות | צילום: PhotoByToR, shutterstock

"המלצת משרד החינוך לחבישת מסכות ניתנה במסגרת ההמלצות הכוללות למרחב הציבורי, וככזו יש לכבדה", הוסיפו, "עם זאת, בגל החום הנוכחי הפוקד את המדינה חבישת מסכות על ידי הילדים במשך שעות ארוכות אינה מעשית וגובלת בקושי משמעותי ביותר, מסיכות שיירטבו מזיעה יהיו בלתי יעילות. אי לכך אנו סבורים שיש מקום לפטור מחובת המסכות את הילדים עד תום גל החום הנוכחי". 

תחזית מזג האוויר: השרב נמשך גם היום

החלטת משרד הבריאות באה ברקע השרב בימים האחרונים שצפוי להימשך גם היום עם עומסי חום כבדים עד קיצוניים בכל רחבי הארץ. נוסף על כך, קיים סיכוי לאובך. במהלך הבוקר צפויות רוחות חזקות בהרים, ומשעות הצוהריים ינשבו רוחות לאורך מישור החוף.

אחרי השרב - ירידה בטמפרטורות (צילום: פלאש 90, דוד כהן, חדשות)
צילום: פלאש 90, דוד כהן, חדשות

הטמפרטורות החזויות להיום: בתל אביב 36 מעלות, בקצרין 39, בצפת 34, בעפולה 42, בעין גדי 42, בנצרת 38, במצפה רמון 35, בלוד 42, בירושלים 38, בטבריה 43, בחיפה 33, בבית שאן 44, בבאר שבע 41, באשדוד 36 ובאילת 38 מעלות.

בסוף השבוע האחרון מד"א פרסם הנחיות לציבור בשל מזג האוויר הקיצוני: יש להימנע מחשיפה ישירה וממושכת לחום ולשמש ולהימנע ממאמץ גופני שאינו הכרחי, בעיקר בקרב אוכלוסיות בסיכון בהם קשישים, נשים בהריון, חולי לב, חולים במחלות ריאה וגם להקפיד על שתיית מים באופן קבוע והימצאות במקומות ממוזגים ומוצלים ככל הניתן.