לקראת הגבלות ל"ג בעומר: החל מהבוקר (חמישי) בשעה 8:00 בוטלה הגבלת המרחק של 500 מטרים מהבית לפעילות ספורטיבית וכעת היא איננה מוגבלת במרחק. היציאה מהבית עדיין מותרת עד לטווח של 100 מטרים. יחד עם זאת, למרות הירידה במספר החולים, בממשלה מתכוונים להטיל הגבלות משמעותית בל"ג בעומר שיחול בעוד שבוע וחצי - כך נחשף אמש במהדורה המרכזית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

לפי המלצת משרד הבריאות והמל"ל, תיאסר הדלקת מדורות ברחבי הארץ, פרט לשלושה מוקדים מרכזיים. בנוסף, הגורמים ממליצים לאסור הגעה להר מירון ולבחון הטלת מגבלות תנועה משמעותיות במהלך החג עצמו. במקביל, היום יימשכו דיוני הממשלה סביב פתיחת מכוני כושר, מלונות, צימרים ושווקים. 

שוטרים אוכפים את הסגר בערב פסח 2020 (צילום: by Guy Prives, Getty Images)
ארכיון | צילום: by Guy Prives, Getty Images

ההמלצה הנוכחית של משרד הבריאות והמל"ל היא לאסור את קיום ההילולה בהר מירון ולאשר במקומה קיום שלוש מדורות מרכזיות מטעם החסידים, הספרדים והציונות הדתית - תוך שמירה על כללי הריחוק. בנוסף, תיבחן אפשרות להטיל מגבלות תנועה משמעותית במהלך החג עצמו בהתאם לנתוני התחלואה. על כך צפויים לקיים דיון נוסף המל"ל, משרד הבריאות ומשרד הדתות.

כמו כן, החל מהיום בשעה 8:00 בוטלה המגבלה על פעילות ספורטיבית למרחק של עד 500 מטרים מהבית וכעת ניתן לבצע פעילות ספורט עם אדם נוסף אחד בלבד - ללא הגבלת מרחק. האיסור על הגעה לפארקים ולחופי הים נשאר בעינו. הנחיה זו מצטרפת לשורת הקלות נוספות שעליהן הוכרז לאחרונה לאור נתוני ההדבקה הנמוכים יחסית. בין ההקלות שאושרו: פתיחת חנויות הרחוב, מכוני היופי והמספרות, וכן מתן אישור לאיסוף מזון ממסעדות.

למרות ביטול הגבלת המרחק על פעילות ספורטיבית, בשלב זה יישאר האיסור על יציאה מהבית למרחק של יותר מ-100 מטרים אלא לאחת מהמטרות הבאות: קניות, הצטיידות במזון או תרופה, עבודה, טיפול רפואי, מספרה וכו'. הנושא אמנם טרם הוכרע והיום צפויים להימשך הדיונים בממשלה סביב ביטול מגבלות התנועה, ופתיחת מכוני הכושר, הצימרים, השווקים והמלונות.

קנסות על אי חבישת מסכה, חנויות יורשו להיפתח

אחרי שהמשטרה פרסה מחסומים ברחבי הארץ, הוסרו אתמול בשעה 20:00 ההגבלות שהוטלו ברחבי הארץ ביממה האחרונה בשל יום הזיכרון ויום העצמאות. מרגע פקיעת הסגר, שבו לתוקפן ההנחיות לפיהן אין לנוע מעבר ל-500 מטר מבית המגורים לצורך התאווררות. בנוסף, קנס על סך 200 שקלים יינתן החל מאמש למי שלא יחבוש מסכה במרחב הציבורי, למעט במהלך פעילות ספורטיבית.

כמו כן, בתי עסק רבים צפויים לחזור לפעול תחת המגבלות הקיימות, ביניהם כל חנויות הרחוב כולל חנויות הלבשה, מרכזי קניות לא מקורים, מספרות ומכוני יופי. כמו כן, יותר איסוף עצמי ממסעדות. בהמשך צפויים בממשלה לדון אם לפתוח גם את הקניונים, הצימרים והפארקים שסגורים נכון לשעה זו. בנוסף, מערכת החינוך צפויה להיפתח החל מהשבוע הבא תחת מגבלות קפדניות.

אישה קונה מוצרים בגלל הקורונה (צילום: יוסי זמיר, פלאש 90)
ארכיון | צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

לאורך החג נרשמה תנועה דלילה בכבישים, אך מעט כבדה יותר ממה שראינו בחג הפסח. במהלך החג, מיום שלישי בצהריים, נרשמו כ-1,400 דוחות וקנסות לאזרחים שהפרו צווים ותקנות. יותר מאלף קנסות ניתנו לאזרחים רק בעבירה של הפרת האיסור על יציאה למרחב הציבורי למרחק של יותר מ-100 מטרים. כמו כן, ניתנו יותר מ-1,700 אזהרות על אי חבישת מסכה.

עד אתמול בשעה 15:00 חולקו 1,091 דוחות לאזרחים שיצאו למרחב הציבורי בניגוד להוראות. 137 דוחות חולקו לאזרחים ששהו במקום אסור ו-121 דוחות לאזרחים שלא עטו מסכות, זאת למרות בקשת השר לביטחון פנים ארדן להתחיל באכיפה רק במוצאי יום העצמאות.