הקלות נוספות בדרך: ישיבת הממשלה שהייתה אמורה לדון בסגר ביום הזכרון ויום העצמאות התפתחה למתקפה חזיתית של שרים על מנכ"ל משרד הבריאות בנוגע לקריטריונים במסגרתם מחליטים על ההגבלות במשק. ההערכה כעת היא שהענפים הבאים שיורשו להיפתח הם מספרות, חנויות להמרת כספים ואולמות תצוגה של מכוניות. בנוגע לפתיחת מכוני יופי, עדיין מתקיימים דיונים בנושא. מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אישר אמש (רביעי) כי מחר תתקבל החלטה על הקלות נוספות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בר סימן טוב הסביר: "אנחנו לא יכולים לומר שהסיכון מאחורינו, אלא אנחנו שומעים את מה שאומר ארגון הבריאות העולמי בנוגע לגל נוסף של הדבקות". סימן טוב התייחס גם לביקורת כלפי משרד הבריאות בנוגע לקבלת ההחלטות על ההגבלות במשק: "אנחנו ערים לכך שהיה צריך לעשות דברים בצורה יותר הגיונית, גם לגבי חלק מההחלטות - אבל אנחנו נתקן את זה". 

בישיבת ממשלה טלפונית שהתקיימה מוקדם יותר, אישרו השרים תקנות מגבילות חדשות, במסגרתן הוחלט למנוע כניסה לבתי העלמין הצבאיים ואתרי ההנצחה ביום הזיכרון, גם למשפחות השכולות. וכן להטיל סגר כללי ביום העצמאות. כמו כן, בהתאם להצעה של השר ליצמן - אירועי ההדלקות במירון יבוטלו השנה בל"ג בעומר בעוד כשבועיים וחצי.

במקום עשרות מעמדי הדלקות שנערכות מדי שנה בהשתתפות של מאות אלפי אנשים - הר מירון יהיה סגור. ייערכו שתי אירועי הדלקות בלבד, לאשכנזים וספרדים, לעשרה אנשים בלבד שיועברו בשידור חי לציבור.    

הענפים שצפויים להקלות
עיבוד: החדשות 12

מתווה המענק לעצמאיים ולעסקים - לפי המחזור השנתי

במקביל להקלות הצפויות במשק, מתגבש מתווה המענק לעצמאים ולעסקים. במסגרת המתווה - עסק שהמחזור שלו עומד על עד 300 אלף שקל מחזור בשנה, יקבל פיצוי לפי הירידה במחזור. בתי עסק שהמחזור השנתי שלהם עומד על בין 300 אלף שקל עד 20 מיליון מחזור בשנה יקבלו פיצוי מקסימלי של מחצית מההוצאות הקבועות.

לפי המתווה, יהיו 4 מדרגות פיצוי: עבור אלה שהכנסותיהם נפגעו בשיעור של עד 40%, אלה שהכנסותיהם נפגעו בשיעור של 60 אחוזים, 80 אחוזים וכך הלאה. מלוא המענק יועבר לבעלי העסקים, במידה והם יחזירו עד חודש אוגוסט כ-70 אחוז מהעובדים באותם ענפים שהממשלה אפשרה להחזיר לעבודה. כמו כן, המענק יעבור תוך שלושה ימים מרגע שהעסק ידווח. חנויות שלא יפתחו עד סוף מאי – יקבלו את כל הסכום כמענק. 

בשיחה שהתקיימה אתמול בין נתניהו לבעלי העסקים, רבים מהם זעמו על הקריטריונים בהם נקבעים הפיצויים לעסקים. אביב שזירי מהתאחדות אולמי האירועים סיפר: "אנחנו ב-100 אחוז ירידת מחזורים. אפס שקל הכנסה. אנחנו בסיוטים מתי נחזור לעבודה. אני מתנצל על הטונים, אבל אני רוצה התייחסות לעסקים שהם כרגע מושבתים".

גם הראל ויזל בעלי פוקס זעם: "העסק שלי הוא גדול. זה 3 וחצי מיליארד שקל. מישהו שפתח 5 חנויות בגדים. יש חנות בגדים אחת שמוכרת ב-20 מיליון שקל בשנה, אז מי שיש לו 4 חנויות בגדים הוא עסק גדול? לא נעים לי אבל במילה אחת - זו הונאה".